Берлин спреман да подржи улазак Финске и Шведске у НАТО
© AP Photo / Michael ProbstОлаф Шолц
© AP Photo / Michael Probst
Пратите нас
Берлин је спреман да подржи Финску и Шведску у случају да одлуче да ступе у НАТО, рекао је новинарима канцелар Немачке Олаф Шолц.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
„Врло пажљиво пратимо дебате у обема земљама о могућем ступању у нашу одбрамбену алијансу НАТО. Та одлука и дискусије треба да се догоде тамо, на лицу места – у Финској и Шведској, али је нама јасно да, ако те две земље одлуче да се прикључе алијанси, могу да рачунају на нашу подршку“, рекао је Шолц новинарима у Мезебергу, где је у току дводневно заседање Владе Немачке.
На скуп су као гости позвани и премијери Шведске и Финске, с којима је немачки кабинет министара разговарао о питањима безбедности.
Финска и Шведска су саопштиле да постоји могућност да одустану од вишегодишње неутралности и да ступе у НАТО, због руске војне операције у Украјини.
Генерални секретар алијансе Јенс Столтенберг је навео да ће НАТО радо видети Финску и Шведску у својим редовима и да ће им омогућити брзо ступање у савез. НАТО очекује да ће те земље донети самосталне одлуке о ступању у алијансу у наредним месецима и недељама, изјавила је стална представница САД при НАТО-у Џулијан Смит.
Портпарол Кремља Дмитриј Песков је изјавио да даље ширење алијансе неће допринети већој безбедности Европе, јер НАТО има агресиван карактер. Он је додао да не сматра да је евентуално ступање Шведске и Финске у НАТО егзистенцијална претња за Русију.
На јесен могуће одустајање Немачке од угља
Говорећи о енергетској ситуацији, канцелар Немачке је рекао да се та земља још од децембра прошле године припремала за смањење зависности од руских енергената, а да је на јесен могуће одустајање од руског угља.
„Јединствени смо у томе да желимо да постанемо независни од увоза фосилних горива, а знамо да тај процес неће трајати исто у свакој земљи, већ ће зависити од размера зависности. Немачка је почела да се припрема за такву ситуацију још у децембру, због тога ћемо успети да одустанемо од угља на јесен“, рекао је Шолц.
Према његовим речима, Немчка такође чини све што може да одустане од увоза нафте из Русије, као и да створи инфраструктуру за увоз гаса из других земаља.
Коначни циљ је, како је рекао Шолц, независност Немачке од фосилних енергената у целини, како би 2045. године земља постала климатски неутрална.