У окршају банди у престоници Хаитија погинуло 150 људи
© AP Photo / Joseph OdelynПрипадници полиције Хаитија
© AP Photo / Joseph Odelyn
Пратите нас
Скоро 150 особа је погинуло, а десетине повређено у оружаном окршају супарничких банди у Порт-о-Пренсу, главном граду Хаитија. Због насиља, хиљаде људи је напустило домове.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
Лекари без граница саопштили су у четвртак да су у својим медицинским центрима у Порт-о-Пренсу од 24. априла примили више од 96 људи рањених из ватреног оружја.
„Број примљених рањеника недељно се утростручује у поређењу са средином априла, а код већина су дијагностиковане веома озбиљне повреде од ватреног оружја које захтевају комплексну медицинску негу“, изјавио је Мумуза Мухиндо, шеф мисије Лекара без граница на Хаитију.
Раније ове недеље, Национална мрежа за одбрану људских права навела је да је 148 људи убијено током интензивних сукоба између две супротстављене банде, објавио је „Гардијан“.
Та организација у извештају тврди да су током крваве двонедељне борбе, чланови банди силовали жене и девојке и спаљивали живе људе.
На једној локацији банде су убиле 47 људи, пре него што су спалиле 17 тела, а остале жртве сахраниле у масовне гробнице.
„Извршен је масакр невероватне окрутности. Изостала је реакција државе“, наводи се у извештају.
Многи становници који беже од насиља сместили су се у импровизована склоништа, понекад само неколико блокова удаљена од кућа у којима живе.
Широм Порт-о-Пренса постављене су уличне блокаде у четвртима које контролишу банде, што онемогућава кретање кола хитне помоћи и полицијских возила, пренео је Танјуг.
Хаити је годинама у стању политичких превирања, а ситуација се драстично погоршала после убиства председника Жованела Моиза у јулу прошле године.
Месец дана касније, разорни земљотрес погодио је ту карипску земљу, када је страдало више од 2.000 људи, а десетине хиљада домова је уништено.