Новак: ЕУ руску нафту може плаћати и скупље
© Sputnik / Максим Богодвид
/ Пратите нас
Уколико Европска унија буде одустала од руске нафте, једноставно ће доћи до прерасподеле на светском тржишту, а Русија ће своју нафту упућивати на она тржишта која сировине продају Европи, рекао је вицепремијер Русије Александар Новак.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
„Једноставно ће доћи до поскупљења. Биће принуђени да исту ту нафту коју су куповали од нас купују на неком другом месту и да је плате скупље. Једноставно ће доћи до прерасподеле, а ми ћемо своје енергетске ресурсе упутити на она тржишта с којих ће та нафта бити даље упућивана у Европску унију“, рекао је Новак на просветитељском маратону „Нови хоризонти“.
Према његовим речима, та прерасподела се већ догађа, пошто је Русија повећала обим испорука Азијско-пацифичком региону.
Педесет одсто европских купаца руског гаса отворило рачуне у Гаспром банци
Говорећи о куповини гаса, Новак је рекао да је око 50 одсто од 54 компаније које купују гас од руског Гаспрома отворило рачуне у Гаспром банци ради исплате испорука у рубљама.
„Данас 54 компаније имају уговоре с 'Гаспром експортом', али према мојим подацима, око 50 одсто је већ отворило у нашој овлашћеној банци специјалне рачуне – у страним валутама и рубљама – како би обезбедиле пријем девизне исплате, конвертовање у рубље и исплату за испоручени гас у рубљама“, рекао је Новак и додао да су велике компаније већ отвориле рачуне у Гаспром банци, исплатиле дуговања или су спремне да их исплате у складу с роковима.
Новак је, такође, рекао да је мало вероватно да ће гасовод „Северни ток 2“ ускоро бити пуштен у рад, али да је он Европи неопходан.
„Из политичких мотива пројекат је за сада замрзнут, али ја сматрам да су мале шансе да ће бити пуштен у рад у скорије време, такође из политичких мотива. Истовремено, он је нужан европским потрошачима, којима су потребни јефтини енергенти, укључујући гас. Мислим да ће он будућности бити тражен“, рекао је Новак.