Обнова Маријупоља већ почела, на месту Азовстаља може да никне технопарк
© Sputnik / Илья Питалев
/ Пратите нас
У ослобођеном Маријупољу у току је обнова нормалног живота: увелико се поправљају водоводне и електроинсталације, отварају продавнице и пекаре, постављају нови прозори на кућама, а на улицама се чак могу видети деца која возе бицикле и комуналци који чисте град.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
Већ се размишља о рушењу Азовстаља а на тој територији могао би да буде изграђен технопарк.
Пре само неколико недеља у центру Маријупоља била су у току ратна дејства и украјински неонацисти су пуцали по стамбеним зградама, мучили и узнемиравали цивилно становништво које је било принуђено да се крије по подрумима. У граду је сада утихнула пуцњава, па су људи почели да без страха излазе на улице и враћају се колико-толико мирнодопском животу.
Према речима генералног секретара Јединствене Русије Андреја Турчака, увелико се ради на плановима на обнови Маријупоља, а већ је набављен материјал за поправку кровова, покренут рад пекара, као и куповина школске униформе за децу.
Како каже за Спутњик руски адвокат и стручњак за међународно право Марија Јармуш, Доњецка и Луганска Народна Република имају у плану обнову и развој ослобођених територија.
© Sputnik / Илья Питалев / Уђи у базу фотографијаНа месту Азовстаља могао би да буде изграђен технопарк.
На месту Азовстаља могао би да буде изграђен технопарк.
© Sputnik / Илья Питалев
/ „Сигурна сам да ће поред руског Министарства грађевинарства за обнову Маријупоља бити заинтересовани чак и приватни инвеститори. Радиће се између осталог на развоју хотелијерства, обнови стамбене инфраструктуре, као и школа, вртића и болница“, наводи Јармушева.
Уверена је, каже, да ће Русија учинити све што је неопходно за становнике Маријупоља и да ће цивилима који су остали без крова над главом бити обезбеђени нови стамбени објекти.
Обнова града ће трајати више година
Лидер Доњецке Народне Републике Денис Пушилин изјавио је 18. маја на Телеграм каналу ДНР да на месту комбината Азовстаљ може да буде изграђен технопарк.
„На месту садашњег Азовстаља предлажу да се направи технопарк. Одлука још није донета”, објашњава Пушилин.
Према његовим речима, како би на време почела обнова града, прва испорука грађевинског материјала из луке Маријупоља је заказана за мај.
„Штавише, могућност изградње логистичких ланаца кроз луку је изузетно важно за нас. Дакле, у току је ангажовање радне снаге, деминирање и чишћење луке”, истиче Пушилин.
Руски политиколог Владимир Корнилов каже да ће обнова града трајати више година.
„Много ће зависити од руске владе, која је ставила до знања да ће помоћи у обнови Маријупоља. У сваком случају, званичници Владе Русије су већ посетили град, проучили ситуацију на терену и изнели одређене планове за рестаурацију“, наглашава он.
Корнилов подсећа да су се радници маријупољског металуршког комбината „Иљич“ увелико састали како би проценили штету, као и доступност радне снаге да би ово предузеће могло да настави са радом.
„Почињена је велика штета на индустријским предузећима и стамбеном фонду. Ратна дејства још увек трају у ДНР. Обнова мирног живота почеће након што починиоци буду протерани са њене територије. Када се то догоди, онда ће бити извршена процена колико је потребно да би се обновили не само Маријупољ него и Доњецк, Горловка, Волноваха...”, каже он.
И Јармушева сматра да ће бити потребно више година да се обнови Маријупољ. „Ако се сетимо којом брзином је изграђен Кримски мост, а ова градња је много тежа од изградње хотела, стамбених зграда, тржних центара и школа, мислим да је потребно од три до пет година да се град у потпуности обнови и учини погодним између осталог и за летовање и одмор“, наводи она.
Русија има довољно новца за обнову
Како каже за Спутњик водећи истраживач Центра за безбедносне студије Руске академије наука и војни експерт Константин Блохин, обнова града ће руску државу доста коштати, али Русија има довољно новца.
„Ово је заправо будућност Русије и руског народа. У Маријупољу не живи неко друго становништво, тамо живе руски људи“, наглашава он.
Јармушева сматра да је сада најважније да становници који су преживели тешке дане схвате да се нацисти више неће вратити у град.
„Грађани су били под ватром украјинске војске, преживели су стрес и шок. За ове људе је сада најважније да схвате да се украјинска војска, припадници нацистичких формација и бандити више неће вратити у Маријупољ“, наглашава саговорница Спутњика.