Мистерија древног котла: Ремек дело келтске уметности је можда пореклом са Балкана /фото/
Пратите нас
Једно од најочуванијих ремек дела келтске уметности представља богато декорисан сребрни котао из Гундеструпа. Пронађен је 1891. године у Јутланду у Данској. Порекло израде котла може да се прати хиљадама километара од могућег места настанка, а потенцијално место израде можда је била данашња територија Балкана.
Импресивна израда и иконографија сугеришу да су мотиви и представе дело два индоевропска племена, а да је котао био или украден или је био донет на поклон.
Котао из Гундеструпа је религијска посуда од девет килограма. Пронађен је у тресетишту растављен на пет дугих правоугаоних плоча, седам кратких и на једну округлу плочу. Свака плоча је израђена од 97 одсто чистог сребра и испуњена различитим мотивима животиња, биљака и паганским боговима.
The amazing Gundestrup cauldron: new video with @julia_farley on her favourite #Celts object https://t.co/4xnC7ipAfz pic.twitter.com/2swC7SoGBV
— British Museum (@britishmuseum) October 20, 2015
Плоче су након тога биле реконструисане у садашњи облик котла. Пет правоугаоних плоча смештено је у унутрашњости котла, остављајући два центиметра простора између сваке, а седам (изворно осам) плоча формирају спољашњу страну котла.
Порекло израде котла
Котао из Гундеструпа један је од најбоље очуваних уметничких предмета из гвозденог доба, и као такав, привлачи велику пажњу научника. Оно што га чиним изузетним и јединственим јесте висококвалитетна израда и иконографска различитост.
Котао датира из 2-1. века п.н.е., а када је реч о месту где је произведен, ту је остало много простора за мистерију. Главни проблем полази од чињенице да су његов стил и израда пре тракијски него келтски, упркос очигледно келтским мотивима који су коришћени за декорацију.
The magnificent Gundestrup cauldron offers a glimpse into a world of ancient myths #Celts https://t.co/j5ee8n7tcS pic.twitter.com/2BXNx0JAaw
— British Museum (@britishmuseum) January 2, 2016
До сада су мишљења у великој мери подељена у две групе. Ту су они који расправљају о галском пореклу (келтско племе), а други тврде да је у питању тракијско порекло. Старији истраживачи су лоцирали производњу котла на келтском западу, док се други ипак одлучују за доњи Дунав у југоисточној Европи или данашњи Балкан.
Мистерија котла из Гундеструпа
Као реконструисана посуда, котао се састоји од пет унутрашњих плоча. Свака плоча приказује сцене ратника, божанстава и егзотичних звери. На седам, од преосталих осам, спољних плоча доминира биста јунака или паганских богова. На основној округлој плочи приказан је велики бик са псом и човеком са копљем.
Слонови, лавови и неколико непознатих богова представљени у иностраном стилу, указују на то да је котао изворно стигао из далеког подручја.
Gundestrup Cauldron detail. This inner panel depicts the Celtic deity Cernunnos, god of nature and fertility, sitting cross-legged, holding a torc and a serpent. Silver. c. 2nd-1st century BC.
— Alison Fisk (@AlisonFisk) July 4, 2021
Image: National Museum of Denmark pic.twitter.com/DxrkMNc51v
Упркос иконској улози коју је Гундеструп стекао у популарним публикацијама о Келтима, не постоји сумња да је стил израде и украса трачки, иако су одређени иконографски мотиви келтски и западни. Тачно место израде још увек је отворено питање. Можда је то био поклон великом поглавару или је то био ратни плен?
Иако се не може сазнати порекло једног од најимпресивнијих налаза келтске уметности, занимљив је пут који је котао прешао да би на крају у деловима завршио у мочвари, објавио је портал „Све о археологији“.
Ако је представљао ритуалну посуду, онда и не чуди зашто је пронађен баш на том месту, с обзиром да су Келти жртвоване појединце бацали у мочваре које су биле места на којима су жртве нудили боговима.