https://sputnikportal.rs/20220614/medvedev-neprijatelji-rusije-ici-ce-do-kraja-u-teznji-da-uniste-rusku-ekonomiju-1138496561.html
Медведев: Непријатељи Русије ићи ће до краја у тежњи да униште руску економију
Медведев: Непријатељи Русије ићи ће до краја у тежњи да униште руску економију
Sputnik Србија
Заменик председавајућег Савета безбедности Русије Дмитриј Медведев сматра да ће непријатељи Русије у својој тежњи да униште руску економију ићи до краја... 14.06.2022, Sputnik Србија
2022-06-14T17:59+0200
2022-06-14T17:59+0200
2024-06-27T20:47+0200
русија
русија
русија – економија
енергетика
гас
арктички савет
северни морски пут
дмитриј медведев
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e6/06/0e/1138496413_0:0:3073:1728_1920x0_80_0_0_b00390427bf91e7c2b78c0ba19fbf7b6.jpg
„Сви схватају да ће наши непријатељи у својој ревности да униште домаћу економију ићи до краја. Уводити све нове санкције против нас, избацивати Русију из разних организација под измишљеним изговорима“, написао је Медведев на свом Телеграму.ЕУ преживљава енергетску кризуЕвропљани данас доживљавају енергетску кризу, а њене размере ће се повећавати, сматра Медведев.„Страдао је чак и главни подстрекач антируске агресије – Сједињене Америчке Државе“, додао је он.Према његовом мишљењу, противници Русије и даље чине све да нанесу максималну штету руском енергетском комплексу и поткопају позицију Русије на Арктику.Медведев је подсетио да Арктичка зона Русије има колосалне резерве угљоводоника – око 25 одсто укупних руских резерви нафте и гасног кондензата, више од 70 одсто резерви природног гаса, а у последњих неколико година регион је такође укључен на списак светских центара за производњу течног природног гаса.О Арктичком саветуРуски дипломата сматра да одлуке о Арктику донете без учешћа Русије немају никаквог смисла.Он је подсетио да је недавно седам арктичких држава одлучило да обнови рад Арктичког савета, али без учешћа Русије.Он је подсетио да Русија контролише најдужу арктичку зону, где живи више од половине староседелачког становништва Арктика, а највећи део привредне делатности одвија се на вишим географским ширинама.„Заједнички ефикасан рад на обезбеђивању заштите животне средине и развоју субарктичких области биће фактички замрзнут. Иако је Арктички савет створен управо за те циљеве“, констатовао је Медведев.Према његовим речима, за Русију је важно да настави да повезује Северни морски пут са железницом и створи систем за складиштење и транспорт природног течног гаса на вишим географским ширинама.Медведев је навео да ће Русија доследно ширити сарадњу са пријатељским земљама Азије, Африке и Латинске Америке. Како је навео, сада је неопходно утврдити могуће обиме испорука руских енергената у овим правцима, укључујући и руску арктичку зону.Заменик председавајућег Савета безбедности Русије је приметио да, узимајући у обзир ове задатке, посебну пажњу захтевају пројекти који се односе на развој руског Арктика.„Пре свега – транспортна инфраструктура и Северни морски пут, укључујући његову ледоломачку, навигациону, лучку и комуникациону подршку. Важно је наставити са повезивањем ове кључне арктичке руте са железницом и истовремено стварати систем за складиштење и транспорт природног течног гаса у вишим географским ширинама“, написао је Медведев.Он је навео да је потребна диверсификација производа које Русија шаље за извоз из Арктичке зоне.„Ради се о производњи перспективних енергената као што су амонијак, метанол и водоник. Наравно, то ће захтевати прилично велике трошкове, па је потребна свеобухватна економска процена таквих могућности“, констатовао је Медведев.
https://sputnikportal.rs/20220609/vasington-priznao-evropi-ce-biti-tesko-da-smanji-zavisnost-od-ruskih-energenata-1138300684.html
https://sputnikportal.rs/20220610/zaharova-pokusaji-izolovanja-rusije-na-arktiku---iluzorni-1138326996.html
https://sputnikportal.rs/20220609/antonov-odluke-arktickog-savet-bez-rusije-su-nelegitimne-1138256990.html
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2022
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Вести
sr_RS
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e6/06/0e/1138496413_157:0:2888:2048_1920x0_80_0_0_b8edbb27b0cd5cfc886ef57cc6f5aece.jpgSputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
русија, русија – економија, енергетика, гас, арктички савет, северни морски пут, дмитриј медведев
русија, русија – економија, енергетика, гас, арктички савет, северни морски пут, дмитриј медведев
Медведев: Непријатељи Русије ићи ће до краја у тежњи да униште руску економију
17:59 14.06.2022 (Освежено: 20:47 27.06.2024) Заменик председавајућег Савета безбедности Русије Дмитриј Медведев сматра да ће непријатељи Русије у својој тежњи да униште руску економију ићи до краја, укључујући и увођење нових санкција.
„Сви схватају да ће наши непријатељи у својој ревности да униште домаћу економију ићи до краја. Уводити све нове санкције против нас, избацивати Русију из разних организација под измишљеним изговорима“, написао је Медведев на свом Телеграму.
ЕУ преживљава енергетску кризу
Европљани данас доживљавају енергетску кризу, а њене размере ће се повећавати, сматра Медведев.
„Сама намера западних земаља да одустану од наших енергетских ресурса већ изузетно негативно утиче на милионе Европљана. Данас они преживљавају енергетску кризу чији ће се обим само повећавати“, оценио је Медведев.
„Страдао је чак и главни подстрекач антируске агресије – Сједињене Америчке Државе“, додао је он.
Према његовом мишљењу, противници Русије и даље чине све да нанесу максималну штету руском енергетском комплексу и поткопају позицију Русије на Арктику.
Медведев је подсетио да Арктичка зона Русије има колосалне резерве угљоводоника – око 25 одсто укупних руских резерви нафте и гасног кондензата, више од 70 одсто резерви природног гаса, а у последњих неколико година регион је такође укључен на списак светских центара за производњу течног природног гаса.
Руски дипломата сматра да одлуке о Арктику донете без учешћа Русије немају никаквог смисла.
Он је подсетио да је недавно седам арктичких држава одлучило да
обнови рад Арктичког савета, али без учешћа Русије.
„Можете да организујете колико хоћете ‘седељки’ и покушате да нешто решите без Русије. Али ако се такве одлуке доносе без узимања у обзир интереса највеће арктичке силе, оне немају никаквог смисла. А наша земља апсолутно није обавезна да следи ове одлуке“, истакао је Медведев.
Он је подсетио да Русија контролише најдужу арктичку зону, где живи више од половине староседелачког становништва Арктика, а највећи део привредне делатности одвија се на вишим географским ширинама.
„Заједнички ефикасан рад на обезбеђивању заштите животне средине и развоју субарктичких области биће фактички замрзнут. Иако је Арктички савет створен управо за те циљеве“, констатовао је Медведев.
Према његовим речима, за Русију је важно да настави да повезује Северни морски пут са железницом и створи систем за складиштење и транспорт природног течног гаса на вишим географским ширинама.
Медведев је навео да ће Русија доследно ширити сарадњу са пријатељским земљама Азије, Африке и Латинске Америке. Како је навео, сада је неопходно утврдити могуће обиме испорука руских енергената у овим правцима, укључујући и руску арктичку зону.
„И наравно, повећаваћемо потрошњу руске нафте, гаса и угља на домаћем тржишту, стимулисаћемо дубоку прераду енергетских ресурса“, навео је Медведев.
Заменик председавајућег Савета безбедности Русије је приметио да, узимајући у обзир ове задатке, посебну пажњу захтевају пројекти који се односе на развој руског Арктика.
„Пре свега – транспортна инфраструктура и Северни морски пут, укључујући његову ледоломачку, навигациону, лучку и комуникациону подршку. Важно је наставити са повезивањем ове кључне арктичке руте са железницом и истовремено стварати систем за складиштење и транспорт природног течног гаса у вишим географским ширинама“, написао је Медведев.
Он је навео да је потребна диверсификација производа које Русија шаље за извоз из Арктичке зоне.
„Ради се о производњи перспективних енергената као што су амонијак, метанол и водоник. Наравно, то ће захтевати прилично велике трошкове, па је потребна свеобухватна економска процена таквих могућности“, констатовао је Медведев.