00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
МОЈ ПОГЛЕД НА РУСИЈУ
07:00
30 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
17:00
60 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
21:00
30 мин
ДОК АНЂЕЛИ СПАВАЈУ
16:00
60 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
17:00
30 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
 - Sputnik Србија, 1920
ВОЈСКА И НАОРУЖАЊЕ
Најновије вести о наоружању из Србије, Русије и света. Војне вежбе, нуклеарна тријада, представљање нових војних технологија и коментари стручњака.

Шта је камен спотицања за нови споразум о контроли атомског наоружања

© Youtube/New Update DefenceРакета "Сармат" РС-28
Ракета Сармат РС-28 - Sputnik Србија, 1920, 19.06.2022
Пратите нас
Судбина Новог СТАРТ-а, последњег важећег споразума о ограничењу атомског наоружања, као и читавог система контроле наоружања у великој мери зависиће од амбиција Вашингтона и његове спремности да прихвати чињеницу да је дошао крај хегомонији САД и да се ствара нови светски поредак.
Ипак, Америка ће, хтела то или не, бити принуђена да призна да је свет одавно престао да буде униполаран, каже руски војни експерт Виктор Литовкин, коментаришући изјаву Дмитрија Пескова, портпарола руског председника, који је рекао да су Русија и САД морале да разговарају о продужењу СТАРТ уговора још „јуче“, те да се ти разговори не могу избећи, с обзиром да је та тема важна не само за две земље, већ и за глобалну безбедност.
„’Камен спотицања’ је то што САД желе да буду лидер, да буду хегемон и желе да се Русија потчини америчким интересима, а Русија се неће покорити, јер има своје интересе. Москва инсистира на равноправном споразуму, који не узима у обзир интересе само САД, већ и Русије. Међутим, Вашингтон не може да прихвати чињеницу да постоје државе које су равноправне са САД, иако су потписивањем уговора СТАРТ-3, СТАРТ-2 и тако даље, већ признале да је њихова безбедност једнака безбедности Русије...“, каже Литовкин.
СТАРТ -3 је последњи споразум о контроли стратешког наоружања закључен између Русије и САД након завршетка Хладног рата. Тим прашким договором о разоружању, који су 2010. године потписали шефови држава Барак Обама и Дмитриј Медведев, Америка и Русија су се обавезале да немају више од 700 распоређених носача глава и не могу имати више од 1.550 нуклеарних глава.
Уговор је истицао у фебруару 2021. године, али је администрација Џоа Бајдена одлучила да се договор продужи на пет година, без икаквих допуна и измена.
„Сви параметри овог споразума функционишу, а функционишу и све процедуре које су предвиђене овим уговором. На пример, када смо ставили на борбено дежурство хиперсонични ракетни систем са бојевом главом ‘Авангард’ позвали смо делегацију САД, како то налаже споразум, да погледа ову ракету и види о чему се ту ради. Када тестирамо наше ракетне системе, укључујући ‘Сармат’, упозоравамо САД да ће бити таквих тестирања, информишемо их када ће бити изведене те пробе, као и о путањи ракете... Штавише, у обавези смо да размењујемо податке о томе како се ракета понаша на путањи овог лета. Ми то радимо, и Американци то раде“, каже руски експерт.

Шта је камен спотицања у преговорима САД и Русије

Иако је питање контроле стратешког наоружања од огромног значаја за глобалну безбедност, Вашингтон покушава да ревидира споразум СТАРТ, те ситуацију око Украјине види као шансу за добијање повољнијих позиција у преговорима са Русијом.
Руски експерти објашњавају да наоружавање Украјине америчким оружјем говори о томе да САД, не улазећи у директан сукоб са Русијом, покушавају да ослабе Русију. То САД раде како би стекле преференције у будућим преговорима, иако им је јасно да су преговори неопходни, јер је алтернатива - глобални оружани сукоб.
© Sputnik / Владимир Трефилов / Уђи у базу фотографијаМосква жели да споразум СТАРТ са САД буде склопљен на равноправним условима и да се узму у обзир и интереси Русије
Заставе Русије и САД - Sputnik Србија, 1920, 17.06.2022
Москва жели да споразум СТАРТ са САД буде склопљен на равноправним условима и да се узму у обзир и интереси Русије
„У последње време све је отежано због догађаја у Украјини, мада је требало да се разговара о будућности овог споразума у периоду после 2026. године, његовим изменама и допунама. Међутим, за сада су ти разговори прекинути. Штавише, ми смо изнели неке наше предлоге Американцима, а они су нама дали неке своје који нам баш и не одговарају. Они желе да споје проблем стратешког наоружања са проблемом тактичких пројектила, што нама не одговара, јер САД имају 400 тактичких бомби, а ми имамо много више тактичког наоружања. Штавише, САД се граниче са Мексиком и Канадом, а то су им пријатељске државе, док се ми, нажалост, граничимо са земљама које су нам, грубо речено, непријатељске, а то су земље НАТО-а“, каже Литовкин.
Москва жели да тај споразум буде склопљен на равноправним условима и да се узму у обзир и интереси Русије. Међутим, САД желе да надиграју Русију и докажу да је руска безбедност мање важна од безбедности САД, а Русија никада неће пристати на то, истиче Литовкин.
„Није баш сасвим мирно ни на нашем југу. Није спокојно ни на Кавказу, ни у Централној Азији и управо зато не пристајемо на тако еквивалентно укидање тактичког нуклеарног наоружања, а посебно на његово мешање са стратешким наоружањем. То су различити концепти, различите категорије, тако да ми не делимо амерички приступ. Американци инсистирају да се све ово помеша, стави на једну гомилу, јер им то одговара, а ми желимо равноправне односе и договоре“, истиче експерт.
САД желе да у те преговоре укључе и Кину, али Пекинг то одбија, с обзиром да је њен потенцијал мањи од руског и америчког.
„Чињеница је да се Американци плаше нуклеарног потенцијала Кине, који сваке године расте, а за ривала сматрају и Русију и Кину. Они не могу да се осећају као пуноправни хегемон ако постоје нуклеарни потенцијали Русије и Кине. Пекинг с правом каже да има много мање нуклеарних бојевих глава, много мање нуклеарних, стратешких пројектила од САД и Русије и с правом може да каже да ће се прикључити преговорима ако САД и Русија сведу своје арсенале на ниво Кине. У супротном, зашто би се укључили у преговоре са онима који поседују много већи арсенал, пошто Кина и нема шта да смањује. То је поштено од стране Пекинга“, оцењује експерт.
Што се тиче других нуклеарних држава, попут Велике Британије, Француске, Северне Кореје и осталих, оне имају још мањи арсенал и самим тим је бесмислено да учествују у преговорима, сматра Литовкин.
© Фото : Public domain/National Nuclear Security Administration / Nevada Site OfficeАко се не продужи споразум СТАРТ-3 то може довести до трке у наоружању, а то ствара и ризик од нуклеарног рата
Нуклеарни рат - Sputnik Србија, 1920, 17.06.2022
Ако се не продужи споразум СТАРТ-3 то може довести до трке у наоружању, а то ствара и ризик од нуклеарног рата

Ризик од нуклеарног рата

Експерт напомиње да до истека овог уговора, 2026. године, има још довољно времена и још се много тога може променити.
„Може доћи нова америчка администрација, могу се изградити нови односи, нови интереси америчке администрације. Дакле, сачекајмо и видећемо шта ће бити. Данас је бесмислено стављати тачку на те преговоре или говорити да они ништа не вреде. То не би било исправно. Зато су потребни стрпљење, мудрост и спремност да се обезбеде услови за постизање компромиса“, каже Литовкин.
На питање који су ризици ако се не продужи споразум о ракетама СТАРТ-3, Литовкин каже да то може довести до трке у наоружању, али да то ствара ризик и од нуклеарног рата.
„Овај уговор постоји не само да бисмо смањили атомско наоружање, већ да бисмо могли да верујемо једни другима. Није случајно што сам помињао међусобне инспекције и провере, када гледамо каквим оружјем располажу САД и када они гледају руско наоружање. Сматрам да је све предвидљиво и транспарентно... Управо због тог поверења постоји овај уговор, а ако тог уговора не буде ризик од нуклеарног рата ће се повећати, јер свако пробно лансирање ракете може се схватити као напад. Тада ће се укључити механизам контраудара, а то може довести до уништења човечанства“, упозорио је Литовкин.
Зграда Министарства спољних послова Русије - Sputnik Србија, 1920, 31.07.2021
Москва: Стратешки дијалог Русије и САД може помоћи у контроли наоружања
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала