Стижу тропске врућине: Како препознати топлотни удар и како се заштитити
© AP Photo / Manu FernandezЕкстремне врућине
© AP Photo / Manu Fernandez
Пратите нас
Тропске температуре су већ почеле, па је важно бити спреман на све околности и на време предузети мере за заштиту од врућине.
Шта се дешава у телу приликом великих врућина?
Крвни судови се шире. због чега се притисак снижава, а промена крвног притиска може да проузрокује малаксалост и несвестицу. Будући да срце убрзано куца, може да дође и до инфаркта. Смањује се циркулација крви, а крв постаје гушћа, што може изазвати тромбозу. Такође, хлађењем тела, односно знојењем, из тела се губе течности и електролити, а интензивно знојење може изазвати топлотне грчеве и исцрпљеност. УВ зрачење може да изазове настанак злоћудних тумора на кожи (на пример меланом), а може узроковати и развој катаракте.
Како треба да се понашамо за време великих врућина?
Приликом великих врућина, односно за време летњих месеци, важно је бити опрезан и правилно заштитити здравље себе и својих ближњих, преноси Б92.
Потребно је предузети адекватне мере.
Избегавајте излагање директној сунчевој светлости, посебно у раздобљу између 10 и 17 сати – ово посебно важи за особе са повећаним ризиком од топлотног удара.
Избегавајте излазак у најтоплијем делу дана,
Пијте довољно течности, односно негазиране воде или нискокалоричних пића без кофеина, алкохола и шећера. Важно је константно уносити течност, а не тек кад се појави осећај жеђи.
Носите лагану и широку одећу светлих боја од природних материјала. Не заборавите на шешире и капе, као и наочаре за сунце, али и на крему са заштитним фактором.
Једите више мањих оброка богатих свежим поврћем и воћем.
Туширајте се млаком водом, а можете стављати и хладне облоге.
Ако радите или тренирате на отвореном, правите чешће паузе у хладу и пијте више течности – чашу и по сваких 30 минута,
Два облика топлотних удара
Разликују се два облика топлотних удара: класични и напором изазвани.
Класични топлотни удар настаје приликом дужег излагања врућини, а углавном се јавља у летњим месецима и код старијих, посебно слабо покретних особа.
Топлотни удар изазван напором карактеристичан је за здраве и активне људе – конкретније, посебне групе попут спортиста, грађевинских или других радника на отвореном.
Симптоми топлотног удара
Црвена и врућа кожа
Главобоља
Смушеност
Грчеви у мишићима
Мучнина
Малаксалост
Раздражљивост
Убрзани пулс (рад срца)
Убрзано дисање
Несвестица
Телесна температура изнад 40 степени
Ко је у највећем ризику?
У највећем ризику су хронични болесници, посебно они који болују од кардиоваскуларних болести, особе старије од 65 година и деца, те радници на отвореном, спортисти, војници…