- Sputnik Србија, 1920
НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Астрономи уочили рекордно магнетно поље у свемиру

CC BY-SA 2.0 / Onsala rymdobservatorium / Магнетна поља у свемиру
Магнетна поља у свемиру - Sputnik Србија, 1920, 18.07.2022
Пратите нас
Далеко у Млечном путу, отприлике 22.000 светлосних година од Земље, једна звезда има магнетну силу која надмашује све што су физичари икада видели.
Мобилна апликација Sputnik на српском језику - Sputnik Србија
Пратите Спутњик и на летовању

Спутњик Србија неометано можете читати широм Европе на мобилној апликацији коју ћете пронаћи ОВДЕ. Апликацију такође можете преузети и путем линка apkfab.com

Са невероватних 1,6 милијарди Тесла, пулсар назван Свифт Ј0243.6+6124 обара претходне рекорде од око милијарду Тесли, откривене око пулсара ГРО Ј1008-57 и 1А 0535+262.
Поређења ради, просечан нови магнет за фрижидер је око 0,001 Тесла. Јаче МРИ машине успевају да достигну око три Тесле. Пре неколико година, инжењери су постигли 1.200 Тесли, али у трајању само 100 микросекунди.
Дакле, логично је да ће 1,6 милијарди Тесли захтевати неку заиста невероватну физику, каква могу постићи само масивни објекти нагурани у немогуће запремине и вртећи се невероватном брзином, довољно брзо да убрзају електроне до смешних брзина.
Свифт Ј0243.6+6124 је већ важио за звезду на коју треба обратити пажњу. Тој тип суперкомпактног космичког тешкаша познатог као пулсар, који је једини извор Икс-зрака у нашој галаксији који спада у ултрасветлећу категорију.
То је уједно и једини пример рендгенског пулсара на Млечном путу са звездом пратиоцем типа Бе, која га храни материјом довољно брзо да генерише радио-емитујуће млазове материје са својих полова.
Астрономи стога желе ту звезду да проуче детаљно. Но, мерење магнетског поља врло удаљеног објекта ипак је лакше рећи, него учинити. Колико год јака била, та поља брзо слабе и постају невидљива на удаљеностима од хиљаду светлосних година, објављено је у часопису „Астрофизикал џурнал летерс“.
С обзиром да је Свифт Ј0243.6+6124 једини ултра-луминисцентни рендгенски пулсар у нашој галаксији, прецизна мера његовог магнетног поља даје астрономима бољу представу о томе шта би се могло дешавати близу њене површине.
Као врста неутронске звезде, пулсари попут Свифта Ј0243.6+6124 су направљени од атома згњечених у конфигурације далеко изнад свега што можемо да створимо на Земљи. Његова магнетна својства помажу да се искључе или подрже различити модели који објашњавају како се понаша његова веома компактна кора.
Конкретно, природа магнетизма неутронске звезде потврђује вероватноћу да је њено поље сложено, које се састоји од више полова.
То је солидна победа за астрофизичаре који желе да разумеју мистерије неких од најегзотичнијих објеката у свемиру, пише портал „Сајенс алерт“.
За нас остале, довољно је само да покушамо да замислимо моћ 1,6 милијарди Теслиног магнета залепљеног за наш фрижидер.
Млечни пут - Sputnik Србија, 1920, 17.07.2022
НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА
У центру наше галаксије откривени „градивни блокови живота”
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала