Придњестровље предлаже Молдавији потписивање споразума о миру
11:04 22.07.2022 (Освежено: 16:02 22.07.2022)
CC BY 2.0 / Flickr / Eugene Romanenko / Поглед на зграду владе у придњестровском Тираспољу
Пратите нас
Тираспољ предлаже Кишињеву мир, пријатељство и добросуседске односе, изјавио је шеф дипломатије непризнате Придњестровске молдавске републике Виталиј Игњатјев.
Пратите Спутњик и на летовању
Спутњик Србија неометано можете читати широм Европе на мобилној апликацији коју ћете пронаћи ОВДЕ. Апликацију такође можете преузети и путем линка apkfab.com
„Предлажемо молдавској страни мирне добросуседске односе. Предлажемо потиписивање споразума о миру, пријатељству и узајамном разумевању, одустајући од било каквих агресивних планова. Самим тим, наравно, биће обезбеђен дугорочни мир и безбедност у региону на обалама Дњестра“, рекао је Игњатјев током прес-конференције коју је организовала медијска група „Росија севодња“.
Према његовим речима, претходна равнотежа је нарушена, сада је пред Тираспољем задатак да, у светлу могуће милитаризације Кишињева, позове Молдавију и међународну заједницу да не дозволе ескалацију напетости у региону.
Према његовим речима, Молдавија је добијањем статуса кандидата за Европску унију ставила тачку на грађење заједничког политичког простора с Придњестровљем.
„Ту одлуку је једнострано усвојило молдавско руководство, она није донета колегијално, и не само то – нико не може да се изјашњава у наше име“, рекао је Игњатјев.
Према његовим речима, „то је било учињено да би се Молдавија коначно определила да је њен правац развоја западни“.
Игнатјев је претходон у интервјуу за Спутњик рекао да власти те републике имају намеру да постигну независност, а да се потом уједине с Русијом, у складу с резултатима референдума из 2006. године.
„Правац Придњестровља током свих година постојања републике остаје непромењен, што је одражено у резултатима референдума од 17. септембра 2006. године. Ту је јасно назначено: независност, а потом слободно уједињење с Руском Федерацијом. Независност земље је безусловни приоритет“, рекао је Игнатјев.
Придњестровље, у којем 60 одсто житеља чине Руси и Украјинци, тражило је излазак из састава Молдавије још пре распада Совјетског Савеза страхујући да би на таласу национализма Молдавија могла да се уједини с Румунијом. После неуспешног покушаја молдавских власти да проблем реши на силу, 1992. године Придњестровље је постало територија која фактички није под контролом Кишињева.
У јулу се навршава 30 година од почетка мировне операције у Придњестровљу. Споразум о принципима мирног решавања оружаног сукоба потписан је 21. јула 1992. године, а 29. јула у региону су биле размештене заједничке мировне снаге.
Мир у зони придњестровског конфликта одржавају заједничке мировне снаге, у чијем су саставу 402 руска војника, 492 придњестровска, 355 молдавскиух, као и десет војних посматрача из Украјине.