https://sputnikportal.rs/20220727/hoce-li-region-i-srbija-ove-jeseni-imati-hranu-i-energente-sta-se-u-septembru-potpisuje-u-beogradu-1140401997.html
Хоће ли регион и Србија ове јесени имати храну и енергенте: Шта се у септембру потписује у Београду?
Хоће ли регион и Србија ове јесени имати храну и енергенте: Шта се у септембру потписује у Београду?
Sputnik Србија
Хоће ли регион и Србија ове јесени имати храну и енергенте? О томе су протеклих дана у Тирани говорили представници Србије, Северне Македоније и Албаније. 27.07.2022, Sputnik Србија
2022-07-27T16:23+0200
2022-07-27T16:23+0200
2022-07-27T16:44+0200
србија – економија
регион – економија
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e5/09/0e/1129798206_0:184:2984:1863_1920x0_80_0_0_4362654d7cf7e2395d54915d2b945f7a.jpg
Председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж каже да се споразумом који ће бити потписан у Београду у септембру дефинише да у оквиру "Отвореног Балкана" неће бити забрана промета брашна, шећера, уља и основних намирница.Чадеж је гостујући у Дневнику РТС-а изјавио да су се састанци држава Западног Балкана усталили, пре сваког самита се ради озбиљно на споразумима и на ономе што треба да убрза проток људи, робе и капитала.Шта садржи споразум који ће бити потписан у септембру у Београду"У радним групама смо разговарали о споразумима о безбедности хране, енергетике. Тај споразум се сада израђује и биће потписан у Београду у септембру. Споразумом дефинишемо да у оквиру 'Отвореног Балкана' неће бити никаквих забрана промета брашна, шећера, уља и основних намирница. Један споразум који ће оквирно дефинисати спремност да између себе имамо увек слободан проток робе", рекао је Чадеж.Албанска страна је, додаје, довела купце и разговарали "су с нама како да формирамо боље и конкурентније цене".Споразум ће имати и одредбу о забрани реекспорта, тако да не долази до неких манипулативних радњи. Он додаје да не виде ниједан проблем у снабдевености."Имали смо разговоре с Владом у последња два месеца око шећера. Има га довољно као и осталих животних намирница. Сада је мало већи изазов свињско месо. Кукуруз јесте скупљи, па произвођачи гледају како да ограниче производњу да не би пословали с губицима", наводи Чадеж.Како да се дефинише цена живог месаПредлог је, напомиње, да се цена живог меса дефинише према цени кукуруза, у фактору осам према један."Предлажемо Влади да се укину максималне цене и да се ограничи цена марже у малопродаји да не би дошло до шпекулација. Ограничења се уводе као вид хитне мере да би се заштитио потрошач и да би се у том периоду, који није дуг, видело како да се реше проблеми", казао је Чадеж.Он додаје да се укидају све таксе и дажбине које су до сада важиле за увоз или извоз пољопривредних или прехрамбених производа.„Не очекујмо радикално повећање цена“Он истиче да ће очигледно доћи до поскупљења струје."За сада, када је индустрија у питању, мислим да до краја августа важи цена за привреду од 75 евра по мегават-часу. Чини ми се да ће ту морати да буде корекција. Не можете да очекујете да ЕПС функционише како треба а да имате цену која је нереално ниска. Не очекујемо неко радикално повећање цена. Очекујем да с Владом дође до договора", каже Чадеж.За сада, додаје, функционише транспорт ка Руској Федерацији али и из Руске Федерације, као и Украјине и Белорусије, али тешко."Превоз је више од два пута скупљи него што је био, теже се људи одлучују да возе до тамо. Увоз и извоз функционишу, додуше веома отежано. Проблеми су велики када је у питању достављање робе", закључио је Чадеж.
https://sputnikportal.rs/20220725/solidarnost-i-u-regionu-zorana-mihajlovic-o-inicijativi-srbije-koja-je-prihvacena-u-tirani-1140339919.html
https://sputnikportal.rs/20220726/kako-bi-bilo-da-srbija-dostavlja-povoljno-kupljen-ruski-gas--neprijateljima-rusije-1140368347.html
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2022
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Вести
sr_RS
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e5/09/0e/1129798206_128:0:2857:2047_1920x0_80_0_0_300166da9f5d84801d075a333f80041d.jpgSputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
србија – економија, регион – економија
србија – економија, регион – економија
Хоће ли регион и Србија ове јесени имати храну и енергенте: Шта се у септембру потписује у Београду?
16:23 27.07.2022 (Освежено: 16:44 27.07.2022) Хоће ли регион и Србија ове јесени имати храну и енергенте? О томе су протеклих дана у Тирани говорили представници Србије, Северне Македоније и Албаније.
Пратите Спутњик и на летовању
Спутњик Србија неометано можете читати широм Европе на мобилној апликацији коју ћете пронаћи ОВДЕ. Апликацију такође можете преузети и путем линка apkfab.com
Председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж каже да се споразумом који ће бити потписан у Београду у септембру дефинише да у оквиру "Отвореног Балкана" неће бити забрана промета брашна, шећера, уља и основних намирница.
Чадеж је гостујући у Дневнику РТС-а
изјавио да су се састанци држава Западног Балкана усталили, пре сваког самита се ради озбиљно на споразумима и на ономе што треба да убрза проток људи, робе и капитала.
Шта садржи споразум који ће бити потписан у септембру у Београду
"У радним групама смо разговарали о споразумима о безбедности хране, енергетике. Тај споразум се сада израђује и биће потписан у Београду у септембру. Споразумом дефинишемо да у оквиру 'Отвореног Балкана' неће бити никаквих забрана промета брашна, шећера, уља и основних намирница. Један споразум који ће оквирно дефинисати спремност да између себе имамо увек слободан проток робе", рекао је Чадеж.
Албанска страна је, додаје, довела купце и разговарали "су с нама како да формирамо боље и конкурентније цене".
"Не морате да купујете шећер из Немачке када у Албанији можете да добијете повољнији шећер из Србије. То ће охрабрити и привреднике да праве дугорочније уговоре", нагласио је Чадеж.
Споразум ће имати и одредбу о забрани реекспорта, тако да не долази до неких манипулативних радњи. Он додаје да не виде ниједан проблем у снабдевености.
"Имали смо разговоре с Владом у последња два месеца око шећера. Има га довољно као и осталих животних намирница. Сада је мало већи изазов свињско месо. Кукуруз јесте скупљи, па произвођачи гледају како да ограниче производњу да не би пословали с губицима", наводи Чадеж.
Како да се дефинише цена живог меса
Предлог је, напомиње, да се цена живог меса дефинише према цени кукуруза, у фактору осам према један.
"Предлажемо Влади да се укину максималне цене и да се ограничи цена марже у малопродаји да не би дошло до шпекулација. Ограничења се уводе као вид хитне мере да би се заштитио потрошач и да би се у том периоду, који није дуг, видело како да се реше проблеми", казао је Чадеж.
Он додаје да се укидају све таксе и дажбине које су до сада важиле за увоз или извоз пољопривредних или прехрамбених производа.
"Све таксе су наведене, биће потписано у Тирани, што ће додатно да олакша трговину и омогући повољнију цену", наводи председник ПКС-а.
„Не очекујмо радикално повећање цена“
Он истиче да ће очигледно доћи до поскупљења струје.
"За сада, када је индустрија у питању, мислим да до краја августа важи цена за привреду од 75 евра по мегават-часу. Чини ми се да ће ту морати да буде корекција. Не можете да очекујете да ЕПС функционише како треба а да имате цену која је нереално ниска. Не очекујемо неко радикално повећање цена. Очекујем да с Владом дође до договора", каже Чадеж.
За сада, додаје, функционише транспорт ка Руској Федерацији али и из Руске Федерације, као и Украјине и Белорусије, али тешко.
"Превоз је више од два пута скупљи него што је био, теже се људи одлучују да возе до тамо. Увоз и извоз функционишу, додуше веома отежано. Проблеми су велики када је у питању достављање робе", закључио је Чадеж.