Непроцењиво благо извађено из мора после три века /фото/
CC BY-SA 2.0 / Flickr / U.S. Pacific Fleet / Ронилачки тимови америчке морнарице намештају подводне каблове
CC BY-SA 2.0 / Flickr / U.S. Pacific Fleet /
Пратите нас
Поморски археолози открили су непроцењиво благо које је давно изгубљено испод таласа мора код Бахама.
Пратите Спутњик и на летовању
Спутњик Србија неометано можете читати широм Европе на мобилној апликацији коју ћете пронаћи ОВДЕ. Апликацију такође можете преузети и путем линка apkfab.com
Шпанска галија крцата благом, која је потонула код обале Бахама 1656. године, до сада је била сан археолога широм света, али је најновија експедиција успела пронађе делић непроцењивог товара.
Амајлије и огрлице украшене драгим камењем, златни ланци и новчићи непроцењиве вредности коначно су после три и по века извађени са дна мора.
Галија „Nuestra Señora de las Maravillas“ је потонула око 70 километара далеко од западне обале Бахама, али је благо из ње завршило расуто километрима далеко од места где ју је море прогутало.
Организација „Allen Exploration“, у сарадњи са бахамским и америчким археолозима и рониоцима, добила је од владе Бахама дозволу да у научне сврхе истражи олупину и све што пронађе биће изложено у новом музеју те острвске државе.
Inca Gold?
— Grouse Beater (@Grouse_Beater) July 31, 2022
A Spanish galleon laden with treasures so sumptuous that its sinking in the Bahamas in 1656 led to salvage attempts over the next 350 years. The Nuestra Señora de las Maravillas (Our Lady of Wonders) sank on the western side of Little Bahama Bank, 70km offshore, pic.twitter.com/RZx21zSmfe
Златни филигрански ланац за бројним мотивима је један од откривених предмета који указују на то да је товар био намењен изузетно богатим аристократама, а врло могуће и високим слојевима племства.
Ту је и огрлица са златном амајлијом крста Светог Јакова који су носили ходочасници у Галицију. Проналазак је такође повезан са војно-религијским витешким редом Светог Јакова, чији су чланови штитили ходочаснике и учествовали у шпанској поморској трговини.
Пронађен је још један сличан комад са мотивом крста Светог Јакова, али на великом зеленом овалном смарагду око којег је још 12 мањих четвртастих смарагда који можда симболизују 12 апостола.
Велика количина смарагда и аметиста ископаних у Колумбији такође је откривена и пружа доказе о илегалној трговини, јер никада нису били уписани у бродски манифест.
Галија је из Хаване била на путу ка Шпанији и преносила је благо из Америке за аристократе. Осим тога, на себи је имала и непријављене предмете као и товар драгоцености који је спасен са друге галије која је потонула код обале Еквадора.
Међутим, 4. јануара 1656, брод је потпунио и услед грешке у навигацији упловио у плићу воду где је ударио у подводни гребен. Само 45 од 650 људи на њему је преживело, а многе који су завршили у води појеле су ајкуле, пише РТС.