Кошаркашка лопта - Sputnik Србија, 1920
Евробаскет 2022
Европско првенство у кошарци 2022. године игра се у четири државе и пет градова, а репрезентација Србије је један од водећих кандидата за висок пласман. Сва дешавања са смотре најбољих кошаркашких селекција Старог континента пратите уз Спутњик спорт.
Србија и Пољска - Sputnik Србија

Србија поштено до краја – пета узастопна победа и заказан дуел са Италијом!

Кошаркашка репрезентација Србије није калкулисала у последњем колу прве фазе Европског првенства и савладала је Пољску са 96:69, остварила пету победу и заказала дуел са Италијом у осмини финала, чиме је изабрала тежи пут ка завршници.
За разлику од Хрватске и Украјине, које су „договорено“ одиграле како би избегле четврто место у Групи Ц, Србија је остварила победу и обезбедила прво место у Групи Д пред укрштање тих екипа у наставку такмичења.
Ивица Зубац - Sputnik Србија, 1920, 08.09.2022
„Договор“ Украјине и Хрватске – јер не желе Србију
Српски тим је био без Немање Недовића, неколико минута на терену је добио Вања Маринковић, а сјајан деби на Евробаскету имао је Никола Милутинов.
Селектор Пешић је морао да промени и трећег стартног бека шутера, после Маринковића и Недовића то је био Јарамаз који је одлично ушао у меч и био активан у свим сегментима игре – скакао је, погађао, асистирао – све како треба.
Дебитовао је и Милутинов, након што је Јокић одиграо своју стандардну ролу, на терену се појавио и центар московског ЦСКА који је то прославио закуцавањем.
Игру ривала је одлично читао Мицић, уписао је чак пет асистенција за десет минута проведених на терену, а тај број поена је имао и Јокић за великих 14 поена разлике после првих десет минута.
Наставило се са сјајном игром Србије, Милутинов је био посебно инспирисан и за седам минута у игри је убацио десет поена, Јарамаз је наставио да буде присутан у готово свакој акцији, а допринос је дао и Давидовац и скоковима и шутевима.
Као у утакмици против Финске, одбрана Србије је била на високом нивоу, из тога су се израђали контранапади, један за другим, а селектора Пешића посебно може да радује како су се његови пулени сналазили под обручем ривала где су често хватали лопте.
Разлика је ишла и преко 20 поена, али је бес Јокића због недосуђеног прекршаја као резултат донела слободна бацања за ривала који је на полувреме отишао са заостатком од 19 поена, 52:33.
Чувена српска трећа четвртина је поново виђена, после 10:4 за ривала Пешић је морао да затражи минут одмора и затегне редове пошто је лош улазак у утакмицу после великог одмора готово хронична бољка Србије.
Селектор је тражио минут одмора, раздрмао је екипу и она се брзо вратила у стари ритам, завршивши трећу деоницу са 22 поена вишка, 72:50, што је екипи дозволило да се меч приведе крају у рутинском ритму.
За пет минута у завршном кварталу стигли су до 33 поена разлике (88:55), највећа је износила 36, а Србија ће наредни меч, први у нокаут фази, играти у недељу против Италије у Берлину.
Најефикаснији у српском тиму био је Никола Јокић са 19 поена за нешто мање од 18 минута на терену, 16 је убацио Никола Милутинов, један мање Марко Гудурић, а Василије Мицић 12 поена уз девет асистенција.
Двоцифрени учинак уписали су Никола Калинић са 11 и Дејан Давидовац са десет поена.
На другој страни Михал Михалак је уписао 17 поена, а Лукаш Коленда десет.
Меч сте могли да пратите у текстуалном преносу на Спутњику.
22:40 08.09.2022
39' – Пољаци се „исписују“
Три тројке заредом – 96:67.
22:38 08.09.2022
38' – И још једна!
Гудурић за три, 94:59!
22:28 08.09.2022
35' – Васа!
Две тројке за редом, 88:55 за Србију!
22:24 08.09.2022
32' – Јарамаз!
Тројка за вишак од 25 поена, 77:52!
22:19 08.09.2022
22:18 08.09.2022
30' – Тројкаааа!
Калинић за 72:47!
22:17 08.09.2022
30' – И даље сјајна Србија!
Гудурић погађа за 69:47!
22:10 08.09.2022
27' – Браво, браво!
Поново је 20 поена разлике – 63:43!
22:09 08.09.2022
26' – Калинић!
Одличан одговор Србије, тројка за 61:43!
22:02 08.09.2022
24' – Кари реагује
Селектор Србије је морао да тражи минут одмора јер је ривал смањио на 13 поена разлике.
Србија води 56:43.
22:00 08.09.2022
22' – Опет та трећа...
Трећа четвртина је била досад лоша за Србију, а ни сада није другачије јер је противник стигао до 5:2.
21:42 08.09.2022
20' – Полувреме, бриљира Србија!
После 20 минута игре 52:33 за Србију!
21:41 08.09.2022
20' – Неспортска Јокићу...
Није било потребе...
21:40 08.09.2022
20' – Тројкаааа!
Јокић за 52:31!
21:36 08.09.2022
18' – Васа!
Промашај Калинића хвата Мицић за 49:27!
21:35 08.09.2022
17' – Србија доминира рекетом!
Од 47 поена 32 је стигло из рекета!
21:34 08.09.2022
17' – Феноменално!
Украдена лопта, контранапад, Мицић погађа за 47:25!
21:32 08.09.2022
16' – Браво!
Милутинов постиже десети поен, Србија води 43:21!
21:26 08.09.2022
14' – Србија бриљира!
Милутинов погађа за 39:18 и Пољска мора да затражи минут одмора!