- Sputnik Србија, 1920, 26.08.2021
ДРУШТВО
Друштвене теме, занимљиве приче, репортаже, догађаји, фестивали и културна дешавања из Србије, и остатка света

Како треба да се хране школска деца: Институт „Батут“ издао препоруке

CC0 / Pexels/Max Fischer / Ђаци на великом одмору
Ђаци на великом одмору - Sputnik Србија, 1920, 16.09.2022
Пратите нас
Многобројни су разлози зашто деца немају редовне оброке, зашто не доручкују пре изласка из куће, зашто више воле грицкалице, пекаре и сокове пуне шећера. Не чуди што их све више има повишену масноћу, шећер у крви и висок притисак. Због тога је Институт за јавно здравље „Батут“ недавно издао препоруке за исхрану школске деце.
Институт „Батут“ наводи да је пре поласка у школу обавезан доручак, а велики одмор треба искористити за ужину која не може да буде први оброк у току дана и не може да буде замена за доручак.
„Јутарња ужурбаност није оправдање за неспремање доручка који могу да чине овсене или кукурузне пахуљице, сендвич са пилећим или ћурећим прсима, 1–2 парчета хлеба са намазом и кувано јаје“, наводе из „Батута“.
Међу децом школског узраста друштвено је прихватљиво да ужину купују за време великог одмора. Међутим, ова навика може да се исправи ако деца учествују у одабиру и припреми ужине коју ће носити у школу и на тај начин ће, временом, усвојити идеју о доброј, избалансираној ужини, као и правилне навике у вези са исхраном, саопштава „Батут“.
„После доручка, ужина, у току дана, треба да очува енергију и концентрацију. Пециво из пекаре, слатке и слане грицкалице треба заменити парчетом кукурузне проје, сендвичем са младим сиром или салатом, који дете може да направи код куће само или са родитељима. Ужину могу да чине и воће, житарице, јогурт, орашасто воће или штанглица од житарица, ланене, овсене или ражане галете. Ужина високе нутритивне вредности а ниског садржаја масти и концентрисаних угљених хидрата омогућава да дете буде сито до ручка“, објашњавају из „Батута“.
Уколико дете иде у школу пре подне, ручак би требало да буде по доласку кући а уколико иде поподне, дете би требало да руча пре одласка у школу, саветују наши стручњаци.
„У припреми оброка предност треба дати кувању, динстању и печењу, а поховану и пржену храну би требало избегавати. Поред супе или чорбе, ручак би требало да чине месо или риба, поврће и салата или кувано јело“, наводе нутриционисти.
Не треба заборавити колико је важан дневни унос воде, подсећа се у саветима „Батута“.
„На великом одмору чест је унос сокова или слатких газираних напитака уз ужину а некада су и сами напици ужина, што је неприхватљиво. Недовољан унос воде доводи до умора, смањене концентрације, главобоље. Деца би, у зависности од узраста, требало да попију најмање 3–4 чаше воде док су школи. У току физичке активности, било да се ради о часовима физичког образовања или игри у школском дворишту, уношење воде је неопходно пре, за време и после поменутих активности“, кажу из „Батута“.
Правилне навике, у вези са исхраном, стичу се у породици и у том смислу је на родитељима највећа одговорност. Њиховим усвајањем, у најмлађем узрасту, смањује се могућност настанка гојазности и последично развоја хроничних незаразних обољења, закључује се у саопштењу „Батута“.
Избалансирана исхрана за децу подразумева три оброка дневно уз две ужине. Нагласак је на томе да ужина у школи не може да буде замена за доручак. Први оброк не би требало да буде у 10 ујутру“, наводи др Јелена Кашанин, специјалиста хигијене на Институту за јавно здравље „Милан Јовановић Батут“ за РТС.
Најбоље би било, према њеним речима, да се родитељи и деца организују вече пред школу и да се припреми сендвич и он поједе у школи, уколико већ не могу да стигну пре одласка у школу.
„Проблем је у томе што у журби родитељи дају новац деци да купе доручак, али деца то користе за куповину лиснатих слатких и сланих пецива, грицкалица и сокова. То није оно што би требало да чини један доручак“, истиче Кашанинова.
Фарма коза на Криму - Sputnik Србија, 1920, 11.06.2022
ДРУШТВО
Колико су козји сир, млеко и сурутка заиста – здрави
Генетички научни центар  - Sputnik Србија, 1920, 10.06.2022
НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА
Да ли све болести наслеђујемо од родитеља и од чега зависи да ли ћемо се од њих и разболети
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала