Кина лансирала напредну свемирску опсерваторију за откривање Сунчевих тајни /видео/
16:48 09.10.2022 (Освежено: 20:34 09.10.2022)
© AP Photo / Xinhua, Li GangДва сателита Гаојинг-1 01/02 лансирана су са космодрома Тајуан у провинцији Шанси свемирском ракетом „Лонг Марс 2Д“
© AP Photo / Xinhua, Li Gang
Пратите нас
Кина је лансирала ракету „Лонг марс 2Д“ са Свемирском напредном соларном опсерваторијом (АСО-С), која ће проучавати Сунце и његове феномене. Опсерваторија је већ успешно постављена у Земљину орбиту.
Опсерваторија је са северозапада земље лансирана у унапред дефинисану орбиту преко ракетног лансера „Јиукуан сателит лаунч центер Лонг Марс 2Д“.
China successfully sent Advanced Space-based Solar Observatory or the ASO-S into preset orbit via a Long March-2D carrier rocket on Sunday morning from Jiuquan Satellite Launch Center.pic.twitter.com/CHkvAZrnbg
— Zhang Meifang张美芳 (@CGMeifangZhang) October 9, 2022
Ово је први кинески уређај великих размера за проучавање Сунца, а омогућиће сликање и проучавање наше најближе звезде током периода интензивне соларне активности која ће достићи врхунац 2025. године, преносе кинески медији. АСО-С ће се такође користити за проучавање соларних бакљи и избацивања короналне масе, заједно са јаким зрачењем и сложеним магнетним пољима.
Телескоп је назван „Куафу 1“, у част џина из кинеске митологије који је јурио Сунце. Уређај ради на 720 км изнад Земље, тежак је 859 кг, опремљен је са три корисна терета и конфигурисан да ради више од четири године.
Сателит ће генерисати до 500 гигабајта података дневно, а све ове научне информације и софтвер биће доступни корисницима широм света.