https://sputnikportal.rs/20221020/nemacki-nacrt-statuta-zso-u-17-tacaka--grb-zastava-i-bankovni-racun-1144871596.html
Шта пише у „немачком нацрту“ Статута ЗСО у 17 тачака
Шта пише у „немачком нацрту“ Статута ЗСО у 17 тачака
Sputnik Србија
Приштинска Коха објавила је, како наводи, предлог западних кругова за статут Заједнице српских општина на Косову који кружи под насловом „Немачки нацрт“ и који... 20.10.2022, Sputnik Србија
2022-10-20T15:39+0200
2022-10-20T15:39+0200
2022-10-20T15:44+0200
србија
србија – политика
србија
политика
дијалог београда и приштине
зсо
косово и метохија (ким)
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e6/08/1f/1141915870_0:0:3641:2048_1920x0_80_0_0_4aa12c34e704f47f3d1ab2f14fb6b962.jpg
Према првом члану предлога, ЗСО је правно лице створено у складу са Законом о ратификацији првог споразума и Уставом Косова, преноси Коха, наводећи да је имала увид у тај документ.Коха је, за сада, навела прва два члана тог предлога.„Заједница општина са српском већином на Косову је правно лице настало у складу са Законом о потврђивању Првог споразума и Уставом Републике Косово. Статут Заједнице је њен највиши правни акт. Статут ће усвојити оснивачка скупштина коју чине чланови скупштина општина учесница са гласањем у складу са Законом о потврђивању Првог споразума и Уставом Републике Косово“, наводи се у првом члану.Додаје се да је Скупштина Заједнице орган надлежан за измене и допуне статута, да ће се све измене и допуне статута вршити у складу са Уставом и законима Косово.У другом члану се наводи да су чланови Заједнице органи власти општина учесница.„Званични називи правног лица су: 'Асоцијација/Заједница општина са српском већином на Косову', 'Асоцијација општина са српском већином на Косову' и 'Заједница општина са српском већином на Косову'. Сва три службена назива односе се на правно лице настало овим Статутом. У даљем тексту назив Удружење/Заједница означава све или било који од званичних назива. Службени органи Косова или представници Асоцијације/Заједнице имају право да се на то позивају у било које од три имена“, преноси Косово онлајн.У другом члану се наводи и да се активности Заједнице заснивају на принципима добровољног учешћа његових чланова, напредне демократије и локалне самоуправе, и поштовања одредби о заштити и заступању права и интереса заједница, што је засновано на Уставу и законима Косова.Општинске власти приступају Заједници на основу одлуке скупштина општина у складу са законским одредбама које регулишу доношење одлука овог општинског органа. У процесу приступања сваки члан мора да одобри Статут.Чланови имају право да престану чланство. Одлуку о иступању из Удружења/Заједнице мора донети Скупштина дотичне општине у складу са законским одредбама које регулишу одлучивање овог општинског органа. Општина која напусти Асоцијацију/Заједницу може одлучити да се врати као чланица кроз процедуре наведене у тачки 4.Удружење/Заједница ће бити отворена за било коју другу општину под условом да се чланови слажу. Одлуку о пријему новог члана Удружења/Заједнице донеће 2/3 делегата Скупштине.Удружење/Заједница се може распустити одлуком саме Скупштине већином од 2/3 чланова, на основу одлуке градоначелника општина.Чланови Удружења/Заједнице имају право да искључе једну или више општина из чланства одлуком коју доноси сама Скупштина већином од 2/3 чланова.Удружење/Заједница мора имати своје званичне симболе, укључујући грб и заставу.Асоцијације/Заједнице у складу са законима и Уставом Републике Косово.Седиште ће одредити Скупштина.
https://sputnikportal.rs/20221020/novi-probni-balon-albanskih-medija-predsporazum-beograda-i-pristine-do-24-februara-1144856458.html
србија
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2022
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Вести
sr_RS
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e6/08/1f/1141915870_454:0:3185:2048_1920x0_80_0_0_e36d4c14e0d24aa87366881c74deb7db.jpgSputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
србија – политика, србија, политика, дијалог београда и приштине, зсо, косово и метохија (ким)
србија – политика, србија, политика, дијалог београда и приштине, зсо, косово и метохија (ким)
Шта пише у „немачком нацрту“ Статута ЗСО у 17 тачака
15:39 20.10.2022 (Освежено: 15:44 20.10.2022) Приштинска Коха објавила је, како наводи, предлог западних кругова за статут Заједнице српских општина на Косову који кружи под насловом „Немачки нацрт“ и који садржи 17 тачака.
Према првом члану предлога, ЗСО је правно лице створено у складу са Законом о ратификацији првог споразума и Уставом Косова, преноси Коха, наводећи да је имала увид у тај документ.
Коха је, за сада, навела прва два члана тог предлога.
„Заједница општина са српском већином на Косову је правно лице настало у складу са Законом о потврђивању Првог споразума и Уставом Републике Косово. Статут Заједнице је њен највиши правни акт. Статут ће усвојити оснивачка скупштина коју чине чланови скупштина општина учесница са гласањем у складу са Законом о потврђивању Првог споразума и Уставом Републике Косово“, наводи се у првом члану.
Додаје се да је Скупштина Заједнице орган надлежан за измене и допуне статута, да ће се све измене и допуне статута вршити у складу са Уставом и законима Косово.
„Амандмане на статут мора да одобри Влада Косова кроз правни акт у складу са Уставом. Влада ће, уколико буде оценила да је потребно, размотрити уставност сваког амандмана на Скупштини Удружења, чију ће оцену дати Уставни суд. Заједницу чини десет општина и заступа њихове интересе и интересе својих становника. Чланство у Заједници је добровољно. Процедуре за додавање чланова, искључење из чланства или распуштање Заједнице дефинисане су овим Статутом“, пише у првом члану.
У другом члану се наводи да су чланови Заједнице органи власти општина учесница.
„Званични називи правног лица су:
'Асоцијација/Заједница општина са српском већином на Косову', 'Асоцијација општина са српском већином на Косову' и 'Заједница општина са српском већином на Косову'. Сва три службена назива односе се на правно лице настало овим Статутом. У даљем тексту назив Удружење/Заједница означава све или било који од званичних назива. Службени органи Косова или представници Асоцијације/Заједнице имају право да се на то позивају у било које од три имена“,
преноси Косово онлајн.
У другом члану се наводи и да се активности Заједнице заснивају на принципима добровољног учешћа његових чланова, напредне демократије и локалне самоуправе, и поштовања одредби о заштити и заступању права и интереса заједница, што је засновано на Уставу и законима Косова.
Општинске власти приступају Заједници на основу одлуке скупштина општина у складу са законским одредбама које регулишу доношење одлука овог општинског органа. У процесу приступања сваки члан мора да одобри Статут.
Чланови имају право да престану чланство. Одлуку о иступању из Удружења/Заједнице мора донети Скупштина дотичне општине у складу са законским одредбама које регулишу одлучивање овог општинског органа. Општина која напусти Асоцијацију/Заједницу може одлучити да се врати као чланица кроз процедуре наведене у тачки 4.
Удружење/Заједница ће бити отворена за било коју другу општину под условом да се чланови слажу. Одлуку о пријему новог члана Удружења/Заједнице донеће 2/3 делегата Скупштине.
Удружење/Заједница се може распустити одлуком саме Скупштине већином од 2/3 чланова, на основу одлуке градоначелника општина.
Чланови Удружења/Заједнице имају право да искључе једну или више општина из чланства одлуком коју доноси сама Скупштина већином од 2/3 чланова.
Удружење/Заједница мора имати своје званичне симболе, укључујући грб и заставу.
Асоцијације/Заједнице у складу са законима и Уставом Републике Косово.
Седиште ће одредити Скупштина.
„Удружење/Заједница има право на сопствене банковне рачуне и има право да поседује имовину и да се бави финансијским трансакцијама“, наводи се у другом члану.