- Sputnik Србија, 1920, 24.01.2022
КУЛТУРА
Рубрика која прати културне феномене и догађаје, ствараоце и личности који својим делом креирају савремену културну сцену у земљи и у свету.

Атеље 212 прославио 66. рођендан

Атеље 212 - Sputnik Србија, 1920, 12.11.2022
Пратите нас
Изложба студената сценског костима и сценског дизајна, под називом „Ово је сценирано“, отворена је данас у београдском позоришту Атеље 212 поводом 66. рођендана ове уметничке куће.
Нова поставка која ће трајати до 2. децембра, реализована је у оквиру недавно потписаног споразума између театра и Факултета примењених уметности (ФПУ) у Београду.
Првакиња Атељеа 212, глумица и редитељка Горица Поповић је свечано отворила изложбу у Фоајеу позоришта речима да је позориште вечно и да му нико ништа не може, ни ратови, ни природне катастрофе, нити разноразни вируси.
„Такве околности могу само да га тек привремено зауставе, помало скрајну, али се позориште увек враћа са осмехом. Позориште не може без младих, нових идеја и нове енергије, и на срећу у Атељеу 212 смо освежили наш глумачки ансамбл са неколико дивних младих људи који носе репертоар“, истакла је Горица Поповић и додала да се и млади студенти сценографије и костимографије са ФПУ спремају да професионално закораче у позориште.
Глумица се подсетила реченице из представе "Моја ти" у којој игра, где се каже да „када напунимо 60 година, још увек траје ваш живот, али је ваша прича испричана“.
Поповић се не слаже са тим ставом управо из разлога да је театар вечан, и да Атеље 212 са поносом слави 66 година и тек ће живети даље са новим изазовима.
Позориште Атеље 212 започело је свој живот 12. новембра 1956. године, премијерним концертним извођењем Гетеовог “Фауста” у режији Мире Траиловић, у коме су играли Марија Црнобори, Мата Милошевић, Виктор Старчић и Љубиша Јовановић, у малој сали старе зграде „Борбе“ у којој је било свега 212 столица у гледалишту.
Дизајнерка и сценографкиња Атељеа 212 Марија Јевтић је иницирала ову сарадњу, а декан ФПУ Горан Чпајак је раније говорио да њихови студенти кроз саме студије улазе у проблематику стварања представе и програма позоришта, и да ће за њих бити „велики успех ако се позиционирају и остану у позоришту“.
Имају 11 смерова, покривају све сегменте ликовне и примењене уметности.
Ивана Димић - Sputnik Србија, 1920, 06.08.2022
КУЛТУРА
Ивана Димић: Ниподаштавање руске културе је чист фашизам
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала