Све чешће хакерске претње: Србији потребан обједињени Центар за борбу против хибридног рата
14:00 07.01.2023 (Освежено: 15:20 08.02.2023)
Пратите нас
Недавне претње групе "Анонимуси" да ће извршити хакерске нападе на српске институције су можда најбољи показатељ да нам је потребан јединствен центар за борбу против хибридног рата јер се такви ратови сматрају будућношћу ратовања, каже Милован Дрецун, председник скупштинског Одбора за КиМ.
Хакерска група „Анонимуси“ поново су се активирала у Србији, па су на свом налогу на Твитеру написали да су напали сајтове Војске Србије и хаковала и сајт председника Србије Александра Вучића.
Србија је дуго на удару сајбер ратника
Они су у објави иза које се у позадини види украјинска застава написали: "Уколико жели да се игра ватром, хајде да почнемо. вучич.рс оборен."
Међутим, и поред тврдњи да су те странице оборене сајт председника Србије као и сајт Војске Србије, нису престајали са радом.
Хакерски напад претрпело је Министарство унутрашњих послова, које је саопштило да су њихов сајт и ИТ структура били 48 сати под константним масовним ДДоС нападом. МУП је саопштио да је одбијено пет великих напада, а базе података су остале заштићене и безбедне. МУП није саопштио одакле су изведени ови напади и ко стоји иза њих.
Милован Дрецун, председник Одбора за Косово и Метохију који је у више наврата истицао да нам је потребан обједињени орган за борбу против хибридног рата, и сада стоји иза тога.
„Србија је већ дужи период изложена елементима хибридног рата који се огледа и у пласирању дезинформација, у припреми и неких шпијунских делатности, као што је извођење операције „лажне заставе“ који се десио недавно када је био напад на патролу Кфора на КиМ. Ту су и активности на пољу угрожавања сајбер безбедности и много тога још што може да се да се подведе под хибридно деловање,“ објашњава Дрецун.
Угрожавају безбедност и стабилност државе
Наравно, додаје он, томе се успешно супротстављају наше службе и надлежни државни органи имајући у виду и ово што се сада дешава везано за активности групе "Анонимуси".
„Потпуно је јасно да се такве активности користе да би се нанела штета и држави Србији и нашој безбедности како би се Србија натерала да повуче неке потезе који би били у интересу неких центара моћи, а посебно када је у питању наш однос према Руској Федерацији или решавање косовског проблема“ истиче Дрецун.
Те активности, истиче он, претежно спроводе стране обавештајне службе, разни институти, у то су укључени и медији, угледни појединци али те активности неретко спроводе и криминалне организације.
„Затим разне хакерске групе - то иде из више центара и са више страна. Дакле, Србија јесте изложена хибридном рату и зато мислим да је нама потребан чини ми се један обједињени нови центар који би се бавио борбом против тих хибридних активностима. Такав центар би објединио и људе од науке, и познаваоце тих хибридних активности, и наше припаднике служби безбедности, дакле, све државне органе који би се томе супротставили. Јер треба прво идентификовати те хибридне претње, њихове моделе којима се не угрожава само класична безбедност, већ и економска и политичка, енергетска и свака друга,“ набраја Дрецун.
Обједињени центра би био спас
Кроз такав центар би било могуће одмах припремити, напомиње Дрецун одговарајуће контра моделе који би се томе супротставили.
„Ово сада што имамо са "Анонимусима" је можда најбољи показатељ да нам је потребно да тако нешто имамо, јер мислим да парцијално деловање наших служби и неких државних органа можда није довољно за предстојеће хибридне претње. Зато би било добро да имамо обједињени центар који би се супротстављао ономе што се сматра будућност ратовања,“ закључује Дрецун.
Подсетимо, током ове године било је више дојава исте групе о постављеним бомбама у школске установе, због чега је настава у више наврата обустављана. Испоставило се срећом да су дојаве биле лажне.