Рампа за тзв. Косово: Мађарска штити свог пријатеља – Србију
19:48 11.01.2023 (Освежено: 21:46 11.01.2023)
© Sputnik / Лола ЂорђевићПредседник Србије Александар Вучић и мађарски премијер Виктор Орбан
© Sputnik / Лола Ђорђевић
Пратите нас
Одлука званичне Будимпеште да блокира евроинтеграције тзв. Косова мотивисана је суверенистичком политиком која настоји да одбрани међународно јавно право и пријатељским односима са Србијом.
Иако није међу пет земаља Европске уније које нису признале независност Косова, Мађарска је одлучила да блокира евроинтеграције јужне српске покрајине. Министар спољних послова и спољне трговине Мађарске Петер Сијарто изјавио је у уторак у Будимпешти да ће та земља гласати против чланства Косова у европским телима.
Суверенистичка Мађарска – чувар међународног права
То што је чланица ЕУ и НАТО, Мађарској даје извесну предност у смислу усвајања чврстог става кад је реч о њеним националним и државним интересима које влада Виктора Орбана приљежно и доследно брани, каже за Спутњик директор Центра за друштвену стабилност Огњен Карановић.
Мађарска је можда и једина држава у ЕУ и НАТО која заиста искрено води суверенистичку политику, а уз Србију је једна од ретких која то чини у Европи, додаје Карановић.
Мађарска је свесна, на првом месту, да јужна српска покрајина тј. привремене приштинске институције не могу никако постати чланица ЕУ зато што немају капацитет за тако нешто, јер нису држава, а са друге стране, имају и статусне, и територијалне, и политичке проблеме.
„Међутим, Мађарска истовремено страхује од света у ком је очигледно срушено међународно јавно право као и оне земље које још иоле чувају, односно покушавају да негују принципе међународног јавног права, а Србија и администрација председника Вучића је једна од ретких земаља у свету која то чини. Страхује Мађарска да би некоме са дела Запада то послужило као механизам којим би потврдили непостојећу државност некаквог Косова, тј. привремених приштинских институција, а Мађарска једноставно то не жели.“
Мађарска стоји иза свог пријатеља
Иако је признала такозвану независност Косова и Метохије, Мађарска се на томе и зауставила, свесна да би даље нарушавање међународног јавног права комплетан европски континент одвело у гротло некаквих сукоба а ко зна где би се ти сукоби завршили.
Осим тога, све земље које имају значајну дијаспору и проценат мањина у својим пограничним територијама, страхују од тога да им се може десити „косовски преседан“ . И то је, како каже наш саговорник, један од мотива зашто је Мађарска опрезна и има отклон према политици неразумне подршке према такозваној државности и независности привремених приштинских институција.
„По том питању она се руководи својом суверенистичком политиком коју негује, слично суверенистичкој политици председника Србије Александра Вучића. То је такође последица и личних пријатељских односа између премијера Орбана и председника Вучића које су они изградили у протеклих неколико година откад Мађарска и Србија имају историјски најближе односе. То би заиста био добар модел за сарадњу међу свим државама у свету. Према томе, Мађарска ту доследно стоји иза свог пријатеља.“
Мађарска би сутра отпризнала Косово, али…
Карановић сматра да ипак нема шансе да у неком догледном временском периоду Мађарска отпризна Косово, иако би то сутра учинила уколико би имала потпуно аутономни систем одлучивања.
„Морамо имати у виду и чињеницу да је Мађарска и део ЕУ, и део НАТО, и има извесне обавезе према својим партнерима. И кад је већ то учинила 2008. кад је већина чланица ЕУ и НАТО признала тзв. независност лажне државе у јужној српској покрајини, сад је тешко очекивати да једно такво питање преко ноћи преокрене. Поготово у светлу чињенице да се званична Будимпешта налази у заиста веома затегнутим односима са Бриселом у неким другим питањима“, закључио је Карановић.