Свемир из сенке: Забележене фантастичне фотографије Земље и Месеца /фото/
22:10 24.01.2023 (Освежено: 22:17 24.01.2023)
© Фото : PixabayЗемља, Месец
© Фото : Pixabay
Пратите нас
Прва јужнокорејска лунарна сонда послала је импресивне фотографије Земље и Месеца.
Кореан петфајндер лунарорбитер је почео да кружи око Месеца у децембру након што је ова летелица лансирана помоћу „Спејс Иксове“ ракете „Фалкон 9“ на Флориди у августу прошле године.
Име „Данури“ су за сонду одабрали грађани Јужне Кореје, а оно је састављено од корејских ријечи „месец“ и „уживање“. Око Месеца ће кружити 11 месеци, а сада је послала заиста сјајне црно-беле фотографије Месеца и Земље. Орбитер лети на удаљености од 100 километара изнад лунарне површине.
This is how Earth looked on Christmas eve and December 28 from the Moon. South Korea's #Danuri has sent stunning Earth view from the Moon📸🌖🇰🇷 pic.twitter.com/vAnpqzaJtD
— Sibu Tripathi 🪂 (@imsktripathi) January 5, 2023
Подаци које орбитер прикупља користиће се за будућа истраживања, укључујући програм „Артемис“ чији је циљ слетање људи на лунарни јужни пол крајем 2024. године. Фотографије сонде би могле помоћи у одабиру локација за слетање „Артемис“ мисија, као и за мапирање ресурса попут воде.
Јужна Кореја је потписала споразум 2021. године, те сарађује с америчком свемирском агенцијом Насом у истраживањима Месеца. Сонда садржи шест инструмената укључујући камеру „Шадоу кем“, коју је финансирала Наса, а развио Државни универзитет у Аризони, преноси портал „Кликс“.
Универзитети и истраживачки институти у Јужној кореји су развили камеру високе резолуције за извиђање будућих локација за слетање, поларизовану камеру за анализу површинских честица, инструмент за мерење лунарног магнетног поља и спектрометар гама зрака за идентификацију елемената на лунарној површини.
I located this Dec 28 #KPLO #Danuri photo in my simulator! It shows Schwarzschild crater in the northern part of the Moon at about 6:21:00 UTC pic.twitter.com/U1dfdIW8cS
— Dawoon Jung (@dirkpitt2050) January 3, 2023
Главни циљ „Шадоу кема“ је да сними фотографије регија које су стално у сенци и које се налазе близу лунарних полова, а које ће помоћи истраживачима у потрази за ледом, при мапирању терена и праћењу сезонских промена.
„Шадоу кем“ је неколико стотина пута осетљивији од камера које има Насин лунарни орибитер, а то му омогућава да снима детаљније фотографије у невероватно тамним условима.
Сонда је недавно искористила „Шадоу кем“ да „завири“ у кратер Шаклтон, једну од трајно тамних регија на лунарној површини. На тај начин је „открила“ њену унутрашњост укључујући саму површину и трагове које су стијене оставиле док су се котрљале у кратер.
Congrats! 🇰🇷 lunar orbiter #Danuri succeeds 1st lunar orbit insertion maneuver, the initial step to enter the orbit of the moon. We look forward to seeing more 🇺🇸🇰🇷 partnerships in space. https://t.co/LOhNCb1kyX pic.twitter.com/y4fhOdyP0G
— 주한미국대사관 U.S. Embassy Seoul (@USEmbassySeoul) December 19, 2022
Јужнокорејски експерти с института КАРИ сматрају орбитер „Данури“ првим кораком у провери могућности свемирског истраживања.
САД, Русија, Јапан, Кина, Европска унија и Индија су такође послале мисије на Месец.