- Sputnik Србија, 1920
ЕКОНОМИЈА
Спутњик Економија прати најновије вести, анализе и извештаје из Русије, региона и света.

Директор ЕПС-а: Нормализована производња угља у колубарским рудницима

CC BY-SA 4.0 / Wikipedia/Ванилица/Cropped photo / Рударски басен Колубара
Рударски басен Колубара - Sputnik Србија, 1920, 27.01.2023
Пратите нас
Директор ЕПС-а Мирослав Томашевић изјавио је да ће, након што колубарски рудници од уторка испоручују мање угља због клизишта, у току дана бити апсолутно нормализована производња угља.
Томашевић је за РТС рекао да Србија сада има најјефтинију електричну енергију у Европи, додајући да сматра да ће се тај тренд задржати.
„Било је једно поскупљење које се сад реализује од 1. јануара, најављена су нова, да ли ће се остварити то не зависи искључиво од ЕПС-а. ЕПС-у су потребне инвестиције, али он има и своје унутрашње ресурсе, ЕПС је тај који подноси захтев за повећање цене електричне енергије, а коначну одлуку доноси држава“, напоменуо је Томашевић.
Што се тиче колубарских копова, Томашевић је навео да је од синоћ у погону роторни багер 1201 у рад.
„Тако да ће у току дана бити апсолутно нормализована производња угља и са поља Е и биће остварени планови за јануар, а то је производња са колубарских копова која износи 63.000 тона“, казао је Томашевић.
На питање зашто се разликују подаци Колубарских рудника, који тврде да су залихе угља 5,4 одсто изнад плана, и министарке енергетике Дубравке Ђедовић, која је упозорила да је на депонијама 30 посто мање угља него прошлог месеца, Томашевић је одговорио да изгледа да је дошло до забуне у подацима и да се депоније налазе на термоелектранама.
„Ту су кључни блокови ТЕНТ А и ТЕНТ Б и ту на залихама имамо близу милион тона угља, а пројектована вредност је 950.000. Укупно на депонијама свим то је негде на нивоу милион и 470 хиљада. Када причамо о 30 одсто мањем, то се односило на производњу. Не знам зашто је поменуто 30 одсто, производња се у рудницима одвија спрам планова. Осим колубарских рудника имамо и рудник Дрмно. Производња угља у Србији је на нивоу 90 до 95 хиљада“, нагласио је Томашевић.
Навео је да се производња ЕПС-а састоји од производње у термосектору који је 70 одсто и хидросектору који износи 30 одсто.
Томашевић је указао је да постоје периоди године када ни ми и ниједна држава не може да задовољи потребе из своје производње, додајући да се то дешава и ове зиме.
„Када бисмо поредили ову и прошлу зиму, ми занемарљиво мало увозимо струје. За јучерашњи дан 117 гигават-сати је била потрошња у Србији. Увезли смо плански за месец јануар, то радимо унапред, за јучерашњи дан смо купили 3,7 гигават-сати, а извезли 8,8, дакле 5 гигават-сати смо више извезли струје. Ми смо на нивоу 122 до 125 производње што задовољава конзум у зимском периоду, ми не зависимо више од увоза струје“, нагласио је Томашевић.
Према његовим речима, приоритет за ЕПС су инвестиције и то у зелене капацитете. Предузеће са државом развија пројекат градње ХЕ Бистрица, већ се гади ветропарк у Костолцу, а најављено је и више соларних електрана.
На питање када се може очекивати неки од тих капацитета на мрежи, Томашевић наводи да ће на мрежи најпре бити блок Костолац Б3 и да очекује производњу у четвртом кварталу.
„То је блок од 350 мегавата и изграђен је по најмодернијим стандардима. Када причамо о производњи из угља, ЕПС поштује све норме у емисији штетних гасова, као и све остале прописане норме“, рекао је Томашевић.
Указао је да се не треба сконцентрисати на угаљ као негативну компоненту.
Навео је да, што се тиче зелене енергије, ЕПС производи 30 одсто из хидрокапацитета, а да ће први ветропарк у власништву ЕПС-а бити пуштен у рад следеће године.
СРБИЈА
Покренуло се клизиште од 300.000 кубика: Детаљи хаварије у „Колубари“
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала