Сазнања турских служби: Америка спрема обојену револуцију уочи председничких избора
22:12 05.02.2023 (Освежено: 22:27 05.02.2023)
© AP Photo / Manu FernandezТурска застава
© AP Photo / Manu Fernandez
Пратите нас
Изјава турског министра унутрашњих послова Сулејмана Сојлуа да САД припремају обојену револуцију у тој земљи последица је сазнања обавештајних служби да Американци на недозвољен начин покушавају да утичу на исход председничких избора који ће се одржати у мају.
Турски министар унутрашњих послова Сулејман Сојлу изјавио је да Сједињене Америчке Државе припремају обојену револуцију у Турској.
„Сваки амерички амбасадор се пита како могу да наудим Турској, и то је један од наших највећих проблема већ дуги низ година. Он окупља друге амбасадоре и покушава да их саветује. Они исто раде у Европи, јер управо америчка амбасада управља Европом“, рекао је Сојлу.
Америка би да утиче на председничке изборе у Турској
Бивши шеф дипломатије Савезне Републике Југославије Владислав Јовановић каже за Спутњик да откад је Ердоган избегао преврат за чији је почетак и трајање сазнао од других земаља, он гаји дубоко неповерење према Америци и њеним савезницима јер је осетио да желе да га уколне.
Од краха преврата Ердоган своју политику допуњује и мења новим елементима који су ван простора и интереса НАТО попут развијања односа са Русијом, Ираном и Кином и најаве да жели да Турска уђе у Шангајску организацију.
А то су ствари које НАТО не воли да види на том простору за који је веома заинтересован тако да су потези америчког амбасадора последица убрзаног настојања САД да утичу на исход председничких избора у Турској који ће се одржати у мају.
„Сигурно је да због тога чине и неке недовољно прикривене потезе што је иначе манир америчке политике кад желе да се реше неког неповољног политичара у некој земљи и крећу напред не обазирући се да ли ће то бити довољно прикривено и да ли ће им нашкодити ако избије у јавност. Тако да је могуће да су они у Турској са свим својим очима и ушима активирали своје људе да утичу на исход предстојећих избора на тај начин што би уклонили Ердогана а тиме би омогућили Америци да поврати свој утицај на Турску и њену политику и вероватно би утицали на плодове Ердоганове политике који су последњих година јако нервирали Америку и НАТО“.
Сазнања турских служби – спрема се обојена револуција
А то је у природи и пракси америчке политике, јер су обојене револуције изводили и у другим земљама а Американци имају своје инструменте за праћење спољне и унутрашње политике у многим земљама које их интересују.
А Турска Американце посебно интересује јер је друга најјача сила у НАТО и налази се на најинтересантнијем геополитичком подручју за које САД увек имају интерес, а ту се сад дешава једно тихо удаљавање Турске од зацртаних линија америчких и интереса НАТО.
„Сигурно да је Ердоган са својим службама дошао до неких сазнања која су га посебно алармирала и која говоре о томе да је уобичајено присуство неких интереса и политике неке земље у Турској превазишло дозвољене оквире и да поприма облике недозвољеног унутрашњег мешања и утицања на даљи развој. Тако да је то једно заоштравање односа две земље уочи избора и наставак њиховог неусаглашавања са низом потеза које је Турска учинила и чини од тренутка кад је покушај физичког уклањања Ердогана са те позиције – неуспео“.
Западни атак на туристичку сезону у Турској
До сада смо имали наставак политике тихог непријатељства у односима Америке и Турске који сада, изгледа, поприма и неке алармантне облике, истиче Јовановић.
Коментаришући оптужбе турских министара да западне земље затварају конзулате у Турској не би ли им уништили туристичку сезону, Јовановић каже да је тога било и у прошлости због разлога који су често били објективни, попут терористичких напада у Истанбулу и Анкари.
„Али овог пута то има и политичко обележје јер коинцидира са ширим заоштравањем односа између Турске и Америке, Турске и Грчке као друге чланице НАТО која остаје чврсто привржена обавезама НАТО и тих избора који су кључни за даљи наставак садашње турске политике или за њен престанак или смањење у знатном степену ако би дошло до политичке смене. И то је кључни тренутак за Турску а изгледа и за Запад, односно Америку која сматра да је то можда једна од последњих шанси да може да директно и суштински утиче на даљи развој турске политике“, закључио је Јовановић.