Научници збуњени вртлогом који је први пут виђен како кружи око северног пола Сунца /видео/
© Фото : Centro de Voos Espaciais Goddard / Imagem ConceitualИлустрација како је Сунце могло изгледати пре 4 милијарде година, током периода развоја живота на Земљи
Пратите нас
Телескоп „Џејмс Веб“ открио је да се велики део Сунчеве површине одваја од звезде и кружи око њеног северног пола као нека врста вртлога. Неочекивани догађај оставио је научнике и радознале и узнемирене.
Феномен који је збунио научнике снимио је Насин свемирски телескоп Џејмс Веб, а на Твитеру га је поделила истраживач и познати стручњак за свемирску метеорологију Тамита Сков.
Talk about Polar Vortex! Material from a northern prominence just broke away from the main filament & is now circulating in a massive polar vortex around the north pole of our Star. Implications for understanding the Sun's atmospheric dynamics above 55° here cannot be overstated! pic.twitter.com/1SKhunaXvP
— Dr. Tamitha Skov (@TamithaSkov) February 2, 2023
„Разговарајте о поларном вртлогу! Материјал из избочине на северу управо се одвојио од главног филамента и сада кружи у огромном поларном вртлогу око северног пола наше звезде. Импликације за разумевање Сунчеве атмосферске динамике изнад 55° овде се не могу преценити!“, написала је она.
„У сваком соларном циклусу по једном се избочина формира на географској ширини 55 степени и почиње да се диже према соларним половима“, објаснио је соларни физичар и заменик директора Националног центра за истраживање атмосфере у Колораду Скот Мекинтош.
„Веома је занимљиво. Постоји велико 'зашто' око овога. Зашто се само једном помери ка полу, затим нестане, а онда се после три или четири године врати, у потпуно истом региону?“, упитао је научник.
Научници верују да одговор лежи у магнетном пољу Сунца, али пошто истраживачи могу да посматрају Сунце само са Земљине ограничене „еклиптичке равни“, активност Сунца и даље остаје обавијена велом мистерије, пише Спутњик Бразил.
Иако је типично да се оваква необична активност дешава на Сунчевој географској ширини од 55 степени сваких 11 година соларног циклуса, ово соларно испупчење, такође познато као филамент, прво је које се посматра како кружи око региона у ротационом кретању, у уместо да иде право у свемир.