Лавров открива шта доноси обновљена концепција спољне политике Русије
11:02 15.02.2023 (Освежено: 11:21 15.02.2023)
© Пресс-служба МИД РФ
/ Пратите нас
У обновљеној концепцији спољне политике Русије фокус ће бити на неопходности да се прекине монопол Запада, формирању оквира међународног живота, при чему ти оквири не треба да се дефинишу према егоистичним интересима Запада него на основу праведног баланса интереса, рекао је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров.
То предвиђа и Повеља УН у којој је фиксиран принцип суверене равноправности свих држава, рекао је Лавров у говору пред посланицима Думе.
Он је додао да Русију покушавају да ометају, да је врате деценијама уназад и да онеспособе развој земље под паролом деколонизације и "припрема за распад Русије".
„Англосаксонци и остатак Запада који им се безусловно потчињава настоје да по сваку цену наметну свој диктат у међународним односима, како би и даље контролисали спољне услове развоја читавог човечанства у циљу сопствене превласти у целом свету, прибегавајући при томе незаконитим методама претњи, уцена и директне крађе да би казнили оне који воде самосталну национално оријентисану политику“, истакао је Лавров.
Привести крају процес деколонизације
Процес деколонизације мора бити приведен крају у свим земљама света, сматра руски министар.
Он је напоменуо да је ослобођење колонијалних земаља и народа добило снажан импулс у послератним годинама прошлог века.
„Наша земља је бившим колонијама пружила одлучну, по правилу, бесплатну подршку. И данас смо солидарни са захтевима да се процес деколонизације доведе до правичног краја“, рекао је Лавров.
Он је подсетио да, између осталог, Париз и даље задржава свој суверенитет и контролу над острвом Мајот, које је својевремено анектирано у Коморе, упркос вишекратним резолуцијама Генералне скупштине УН у којима се Француска позивала да врати ову територију.
„Исто важи и за острво Чагос, које је Лондон одузео Маурицијусу, одакле су Британци пре пола века, супротно одлукама УН, практично протерали локално становништво како би створили своју војну базу, где она сада наставља да функционише“, додао је Лавров.
Министар је констатовао и да Француска данас отворено гледа на Африку као на своје двориште, док истовремено оптужује Русију за неоколонијалну политику.
„Париз, који је заједно са другим европским државама починио бројне крваве злочине на овом континенту и данас на Африку отворено гледа као на своје двориште, износи оптужбе на рачун Москве која је одиграла водећу улогу у ослобађању народа континента од колонијалног угњетавања, у промовисању формирања њихове државности, стварању темеља економије и одбрамбених способности“, закључио је шеф руске дипломатије.
Јачање стратешког партнерства с Кином
Руски министар је додао да Москва и Пекинг раде на јачању стратешког партнерства.
„Са кинеским пријатљима активно радимо на јачању билатералног, стратешког партнерства које је досегло највиши могући ниво у историји. Садашње везе Москве и Пекинга цементирају основу полицентричне архитектуре која се развија“, рекао је Лавров.
„Са кинеским пријатљима активно радимо на јачању билатералног, стратешког партнерства које је досегло највиши могући ниво у историји. Садашње везе Москве и Пекинга цементирају основу полицентричне архитектуре која се развија“, рекао је Лавров.
Такође, додао је, развијају се односи посебно привилегованог стратешког партнерства са Индијом и јачају везе са Бразилом, Ираном, Емиратима, Египтом, Турској, Саудијском Арабијом и Јужноафричком Републиком.