00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
17:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
21:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
Фестивал ауторског филма
07:00
30 мин
ОРБИТА КУЛТУРЕ
Свет настао испод Гогољевог шињела
16:00
120 мин
МИЉАНОВ КОРНЕР
Реалност је да се Партизан и Звезда боре за место у плеј-ину
20:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
„Розанов“
20:30
30 мин
МОЈ ПОГЛЕД НА РУСИЈУ
Ауторска емисија Љубинке Милинчић
21:30
30 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
 - Sputnik Србија, 1920
СВЕТ
Најновије вести из света

Кина захтева заустављање продаје америчког оружја Тајвану – контармере и нова напетост на Пацифику

© AP Photo / Li GangКинески председник Си Ђинпинг током посете морнарици у Јужном кинеском мору
Кинески председник Си Ђинпинг током посете морнарици у Јужном кинеском мору - Sputnik Србија, 1920, 03.03.2023
Пратите нас
Кинеско министасртво одбране данас је у веома оштром тону захтевало од министарства одбране САД да обустави најављену продају оружја Тајвану, указујући на спремност да у супротном предузме контрамере. Каве би оне могле да буду није наведено, али је извесно да ће све то само увећати напетост у већ напету ситауцију у троуглу Пекинг-Вашингтон-Тајпеј.
Питање Тајвана ће бити једна од најважнијих тема предстојећег главног политичког десетодневног догађаја у Кини- такозване две седнице, које ће почети сутра.

Америчким оружјем до нове напетост око Тајвана

Нову напетост између две силе изазвала је вест да су САД одобриле продају муниције за боребни авион Ф16 и војне опреме Тајвану, вредне 619 милиона долара.
Кинеска народна армија је увек спремна да предузме контрамере против сваке провокавције у прилог 'тајванске независности' и спољног мешања и да одбрани кинески суверинтет и територијални интегритет“, наведено је у саопштењу министарства одбране Кине.
Спољнополитички кометатор, добар познавалац америчко-кинеских односа, Борислав Коркоделовић за Спутњик каже да се Америка на слична реаговања Кине приликом раније продаје оружја Тајвану оглушила. Подсећа, међутим, да је после летошње посете тадашње америчке конгресменке Ненси Пелоси Тајвану, која је изазвала бес Пекинга и вишедневне војне маневре Кине у Тајванском мореузу, кинеско министрство одбране обуставило контакте са америчким.
Министар одбране Кине се, уз то, месецима није јављао на телефонске позиве америчког секретара за одбрану.
Оно што је извесно је што је поводом најновијег случаја министарство спољних послова Кине оценило да свака испорука оружја увећава напетости између Пекинга и Вашингтона и између Пекинга и Тајвана и да тим испорукама Американци охрабрују Тајван да се силом одупире уједињењу са матицом државом, напомиње Коркоделовић.
© SAM YEHКинески војни маневри у Тајванском мореузу као одговор на провокацију САД
Тајвански мореуз - Sputnik Србија, 1920, 03.03.2023
Кинески војни маневри у Тајванском мореузу као одговор на провокацију САД

За пола Бајденовог мандата као за цео Трампов

Он истиче да Америка на питању Тајвана све више инсистира јер то види као један од главних начина за обуздавање успона Народне Републике Кине, зато најављена продаја оружја не треба да чуди.
„То је прва америчка испорука оружја и војног снабдевања Тајвана у овој години, а укупно је девета од када је Бајденова администрација ступила на дужност, пре две ипо године. То је више него што је Трампова администрација за четири године испоручила том острву које Кина сматра својом побуњеном покрајином“, напомиње Коркоделовић.
То, како каже, указује на тренд убрзавања наоружавања Тајвана који, по његовој оцени, делом може да се припише и гледањем Вашингтона и Тајпеја на рат у Украјини. Он подсећа на амерички став да данашња Украјина сутра може бити Тајван и то гесло све чешће користе у тој њихој намери да обуздају Кину.
Под утиском тога да су у случају украјинске кризе били доста успешни у обједињавању својих савезника у Европи која је потпуно стала под њихов штит, Американци, по речима нашег саговорника, то желе да примене и на случају Тајвана.

Траже савезнике против Кине

„Они покушавају да у валикој мери још чвршће уз себе вежу савезнике попут Јапана, Аустралије, Јужне Кореје, али и да, мада им то тешко иде, нађу савезнике међу чланицама АСЕАН-а, удружења земаља југоисточне Азије. Од тих 10 земаља само Сингапур и то делимочно је увео санкције Русији. Остале државе настоје да буду неутралне“, каже он.
Коркоделовић указује и на то да Американци и у украјинској кризи траже повод да науде Кини. Последњих дана САД чак опипавају пулс својих савезника у Азији и Европи по питању спремности да им се прикључе у случају увођења санкција Кини због наводног помагања Русије војним средствима, што је Кина одмах демантовала.
Америчка политика, како указују у Кини, подсећа на оно када лопов стално виче – држ'те лопова, јер су САД те које обилато наоружавају Украјину оружјем, а у исто време најављују санкције за Кину ако војно помогне Русију.

Тајван и украјински сцанарио

На питање колико је реалан тај украјински сценарио у случају Тајвана који Американци призивају и да ли је Тајван спреман да жртвује мир зарад интереса САД, Коркоделовић каже да је проблем и што између Пекинга и садашњих власти у Тајпеју не постоје билатерални односи, ни дијалог, пошто се садашња председница Тајвана која за Кину то није, залаже за независноист Тајвана. Управо то је за Кину црвена линија преко које неће да пређе, објашњава наш саговорник.
© AP Photo / Taiwan Ministry of Foreign Affairs via APОд посете Ненси Пелоси Тајвану напетости на релацији Пекинг-Вашингтон се не смирују
Ненси Пелоси напушта Тајван. - Sputnik Србија, 1920, 03.03.2023
Од посете Ненси Пелоси Тајвану напетости на релацији Пекинг-Вашингтон се не смирују
У таквој клими отежаног комуницирања, чак и са обичним људима, трпи, каже он, и велики број пословних веза које постоје. Последњих месеци се, како примећује, смањују кинеске инвестиције на Тајвану. Поготово од августа прошле године када је дошло до велике кризе у односима због тога што је упркос одвраћања Пекинга, Пелоси посетила Тајван.
„Од тада се инвестиције са кинеског копна ка острву смањују и ових дана скоро 30 кинеских ратних авиона и четири брода су патролирали Тајванским мореузом и око Тајвана. Значи ситуација се не релаксира, напротив“, оцена је доброг познаваоца кинеско-америчких односа.

Знају се црвене линије

Американци, објашњава он, стално притискају Кину и стално појачавају своје војно присуство, јер сматрају да је предстојећа деценија, одлучујући период у коме би Кина евентуално покушала да на силу освоји, односно поврати Тајван у окриље кинеске државе. Наш саговорник подсећа да САД имају обавезу утврђену законом да војно интервенишу у случају оружаног напада Кине на Тајван.
На питање колико је реалан тај сценарио, он подсећа на став Пекинга.
„Кинези кажу – за нас је црвена линија да ли ће Тајван прогласити независност. У суботу у Пекингу почиње главни политички догађај – такозване две седнице, заседање свекинеског Народног конгреса и заседање Савета, својеврсног сената кинеског парламента на коме ће током десет дана бити усвојен буџет, изабрана нова влада и једна од главних тема бити управо Тајван“, истиче Коркоделовић.

Ракете за Ф16

САД су ових дана одобриле продају муниције о војне опреме Тајвану, вредне 619 милиона долара.
„Оно што се за сада зна је да се ради о ракетама које су пре свега офанзивне намене, које би требало да користи тајванска авијација за случај напада на циљеве кинеске армије“, каже он, напомињући да је то у ствари муниција за борбени авион Ф16.
Тајван ће за те паре добити 100 противрадарских ракета АГМ-88Б (ХАРМ), велике брзине ваздух-земља ракета, 200 ракета ваздух-ваздух средњег домета (АМРААМ) АИМ-120Ц-8, као и лансере и ракете за вежбање.
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала