„Флајтрадар“: САД обуставиле летове стратешких дронова изнад Црног мора након инцидента код Крима
08:35 20.04.2023 (Освежено: 13:20 28.06.2023)
CC0 / Wikipedia / U.S. Air Force photo by Bobbi Zapka / Америчка беспилотна летелица РКу-4 Глобал Хоук
Пратите нас
САД су у потпуности обуставиле летове својих стратешких беспилотних летелица „глобал хоук“ изнад Црног мора након инцидента са другим америчким дроном „рипер“, показују подаци портала „Флајтрадар“ које је анализирао Спутњик, а информације је потврдио и обавештен извор.
Како се може видети у архиви праћења летова „Флајтрадара“, амерички „глобал хоук“ је последњи пут летео изнад Црног мора наспрам обала Крима 21. марта. Од тада америчке стратешке беспилотне летелице, чија је база на Сицилији, више нису улазиле у ваздушни простор изнад Црног мора. Поређења ради, од почетка специјалне војне операције у Украјини месечно су изводили у просеку осам-девет извиђачких летова изнад мора наспрам руског полуострва.
Према информацијама са „Флајтрадара“, од 21. марта до 20. априла дронови „глобал хоук“ само су три пута полетали са ваздухопловне базе на Сицилији, али су сваки пут летели у ваздушном простору Румуније на удаљености већој од 400 километара од Крима, односно ван подручја које покрива радар дрона који је у стању да прима слике терена на максималној удаљености до 200 километара.
Обавештени извор је потврдио за Спутњик да је амерички стратешки дрон „глобал хоук“ последњи пут летео изнад Црног мора наспрам Крима 21. марта.
„Након инцидента са америчким дроном 'рипер' који је пао у Црно море 14. марта, 'глобал хоук' је извео још само два лета изнад Црног мора – 17. марта и 21. марта – оба пута на удаљености не мањој од 140 километара од јужне обале Крима“, рекао је наш саговорник.
Како је објаснио, америчка команда сматра несврсисходним даљи наставак летова у том подручју.
„С једне стране, на таквој удаљености смањује се обим информација које прима дрон, а са друге стране након 14. марта појавила се опасност да америчка страна изгуби такав апарат, а 'глобал хоук' је много скупљи од 'рипера' и опремљен је најнапреднијом опремом“, истиче саговорник.
РК-4 „глобал хоук“ је најкрупнији стратешки дрон. Распон његових крила, у зависности од модела, износи до 40 метара. Полетна маса дрона премашује 14 тона, максимални плафон лета је до 20 километара. „Глобал хоук“ може да се налази у ваздуху до 36 сати и да лети на удаљеност од преко 22.000 километара. Дрон је опремљен различитом извиђачком опремом која укључује радар, систем оптичког лоцирања и инфрацрвене сензоре.
Инцидент са дроном изнад Црног мора
Европска команда Оружаних снага САД саопштила је 14. марта да се руски Су-27 „сударио“ са америчким дроном МКу-9 „рипер“ изнад Црног мора и да је беспилотна летелица пала у међународне воде. Наводно, руски авион Су-27 намерно је испустио гориво на МК-9, због чега је пропелер отказао и дрон је пао у међународне воде.
Руско Министарство одбране након тога је саопштило да је амерички дрон МКу-9 „рипер“ пао у Црно море током оштрог маневрисања у међународним водама близу Крима. Беспилотна летелица је са искљученим транспондерима летела у правцу Русије, нарушивши границе подручја привременог режима коришћена ваздушног простора успостављеног за потребе извођења руске специјалне војне операције.