„Бајрактари“ стигли у Приштину: Опасан „поклон“ НАТО пакта
18:38 06.05.2023 (Освежено: 13:20 28.06.2023)
CC BY-SA 4.0 / Wikipedia/Bayhaluk/Cropped photo / Турски дрон бајрактар тб2
Пратите нас
Због одлуке НАТО да Приштини приушти опасну „играчку“ – дронове "Бајрактар" систем ПВО Србије мора да буде у озбиљној приправности јер ће они сигурно ове беспилотне летелице користити за извиђање по дубини централне Србије, каже за Спутњик професор др Митар Ковач, генерал-мајор у пензији.
Косовске безбедносне снаге су добиле пет дронова "Бајрактар", поручене пре неколико месеци из Турске, а Ковач каже да је њихово опремање овим типом беспилотних летелица део континуитета водећих чланица НАТО према даљој изградњи такозваних оружаних снага лажне државе Косово.
Опасна „играчка“ у рукама Приштине
„Друге државе због овог моћног дрона иначе предузимају одређене мере за јачање свог ПВО система, јер се ради о платформама која носе ефикасна убојна средства и летелицама које имају висок праг лета и ефикасност од четири до шест километара," напомиње он.
За нас набавка ових дронова, додаје Ковач, значи конкретно да на следеће ствари обратимо пажњу:
„Они полећу са припремљених стаза било да су у питању делови магистралних путева или уређене земљане површине и могу да лете дуго над територијом коју посматрају, дакле, могу имати извиђачке а и борбене мисије. А оно што је за нас проблематично јесте да ће они сигурно да користе те дронове и у мирнодопском периоду за надгледање административне линије и за извиђање према дубини територије Србије,“ истиче наш саговорник.
Србија може да их идентификује
У евентуалном конфликту с нашим снагама, сматра Ковач, сигурно је да би се ангажовали за проналажење циљева у већој тактичкој оперативној дубини централне Србије.
„И за дејство по циљевима као што су системи ПВО, оклопне механизоване јединице, артиљеријске снаге, и тако даље. НАТО цени да хендикеп који Приштина има у борбеној авијацији надомести овим дроновима а иако се то толико не чује у јавности, у плану је и опремање КБС-а и тактичким беспилотним летелицама за извиђање, и самоубицама, дакле дроновима за самонавођење на циљеве у предњој линији фронта и непосредној тактичкој дубини,“ појашњава Ковач.
Стигле уочи НАТО вежбе
Наш саговорник каже да Србија развија дрон сличан овоме, а да за сада има јако добру развијен ПВО одбрамбени систем, који због ове "нове играчке" коју је Приштина добила од НАТО пакта ипак мора и те како да буде у приправности.
„Сами „Барјактари“ своју моћ су потврдили у азербејџанско-јерменском рату као веома ефикасно средство за дејства по оклопним средствима у дубини територије као и дејства по тачкастим циљевима на самој линији фронта. Посебну ефикасност имају над копненом војском која нема развијен јак систем ПВО,“ објашњава Ковач.
Карактеристике „Бајрактара“
Беспилотне летелице "Бајрактар ТБ2" имају дугу издржљивост на средњој висини, а рекордни лет једне летелице овог типа трајао је 27 сати и три минута.
Поред оружаних напада, њихове главне функције су обавештајне, надзорне и извиђачке мисије. Интересовање за ове дронове почело је већ почетком 2022. године, посебно након почетка специјалне руске војне операције 24. фебруара прошле године.
Опремање КБС-а овим дроновима долази само неколико дана пре почетка међународне НАТО вежбе "Дефендер Јуропе 2023", а део тих вежби биће одржан и на територији КиМ. КБС ће у вежби, коју предводе САД, учествовати са преко 1.100 војника.