Ванредна ситуација у Костајници и Новом Граду, Уна прети, најкритичније код Бихаћа /видео, фото/
22:38 16.05.2023 (Освежено: 22:39 16.05.2023)
© Фото : freeimages.comЗбог изливања Тамнаве ангажован Тим са спасавање
© Фото : freeimages.com
Пратите нас
Обилне падавине изазвале су бројне проблеме у северозападном делу Републике Српске. У Костајници и Новом Граду је проглашена ванредна ситуација, а у Приједору су поплављени стамбени објекти и пољопривредно земљиште.
Водостај реке Уне у Новом Граду је 514 центиметара и на седници општинског Штаба за ванредне ситуације, која је одржана вечерас, проглашена је ванредна ситуација.
Начелник општине Мирослав Дрљача рекао је да су порасту водостаји река Уне и Сане ида су врећама с песком затворени отвори на кеју поред Уне.
„Јак пљусак у поподневним часовима је подземне воде са 70 центиметара подигао на 150 центиметара те су на појединим локацијама избиле подземне воде“, рекао је он.
Дрљача је навео да је у прекиду саобраћај не неколико локалних путева и на регионалном путу у Сухачи.
Дрљача очекује да ће до јутра водостај порасти још 30 центиметара.
Вршилац дужности директора Републичке управе цивилне заштите Милан Новитовић је рекао да река Сана брже надолази од предвиђеног, као и да се на 10 локација врши препумпавање воде.
„Нови Град је нижи у односу на реку Сану и то ствара проблем и због тога се мора вршити препумпавање воде“,појаснио је Новитовић, пренела је РТРС.
До сада су грађани пријавили да је вода ушла у 27 стамбених и помоћних објеката.
У Приједору је највише угрожено приградско насеље Рашковац, где је заплављено тридесетак објеката, а вода прети и осталим кућама и пољопривредном земљишту.
Опасност прети Костајници са хрватске стране Уне и зато је је проглашено ванредно стање. Поплавом је угрожено више стамбених објеката, заплављени су помоћни објекти, а велика је штета је на пољопривредним усевима, који су под водом.
Vojska pomaže u obrani kuća u Kostajnici. Una izlazi iz korita, vodostaj dosegao 450 cm, izvanredno stanje! #n1info @N1infoZG #poplave #kostajnica pic.twitter.com/8ghsqa9Keq
— Tina Kosor Giljevic (@tkosor) May 16, 2023
Уна, Сана и Сава настављају да расту, киша у овом делу Српске повремено и даље пада, а падавине су најављене и за ноћас и сутра.
Републичка управа Цивилне заштите Републике Српске прати стање на терену.
Од поноћи, због високе акумулације Хидроелектрана „Бочац“ контролисано испушта воду. Сценарио из 2014. године, не би требало да се понови ни по једном параметру, рекао је за РТРС директор ХЕ „Бочац“ Горан Милановић.
Уна се излила и у Мартин Броду
Река Уна излила се у Мартин Броду услед обилних падавина и поплавила домаћинство Жељка Мајсторовића.
Српско село Мартин Брод, надалеко познато по слаповима Уне, чува и верско, културно и историјско благо - манастир Рмањ који датира из 1443. године. Проблем плављења реке до данас нико од градских власти није решио., подсећа РТРС.
Vodostaj Une u Kostajnici treuntno iznsoi 446 cm, još 4 cm do vanrednog stanja. Najkritičnije u Ulici Ranka Šipke, oko 11 objekata je zaplavljeno. @unatvbih #UNA pic.twitter.com/fYdbFbMP3V
— Lejla Džin (@LejlaDzin) May 16, 2023
Најкритичније код Бихаћа
Водостај Уне и даље расте, најкритичније је на подручју Бихаћа, код насеља Краље, где је достигао чак 609 центиметара што је за 11 центиметара ниже од рекордног нивоа.
Према најновијим подацима о стању на рекама у Федерацији БиХ, најтеже је управо на подручју Бихаћа, код насеља Краље.Рекордни водостај реке који је до сада евидентиран је 620 центиметара, а мештани се надају да ће, нажалост, до вечерњих сати водостај прећи тај рекорд.
#Bihać: Vodostaji Sane i Une rastu, voda i u objektima za stanovanje https://t.co/axREvhXLV1 #Sana #Una #poplave pic.twitter.com/8adEphJGHy
— AGENCIJA ANADOLIJA (BHSC) (@aa_balkans) May 16, 2023
Мештанин Бихаћа Валентино Јерковић рекао је за портал „Кликс“ да киша не престаје да пада и позвао је све људе добре воље у помоћ.
„Насељена подручја око реке Уне су изложена опасности. Већ је пар кућа страдало, оне које су биле најближе Уни. Подземне воде које избијају такође стварају проблем. Тренутно је Цивилна заштита помогла у постављању врећа песка, група од нас двадесетак сипа песак у вреће на најкритичнијим деловима и наставићемо тако док год буде потребно“,испричао је Јерковић.
До сада је спаковано четири хиљаде врећа са песком.
Служба за цивилну заштиту, стручне и заједничке послове континуирано прате ситуацију и предузимају одговарајуће мере и предлагаће предузимање мера, укључујући и ангажовање Градског штаба цивилне заштите Бихаћ, пренела је РТРС.
Оперативни центар ће наставити да функционише непрекидно 24 сата, до престанка опасности од поплава.