Лидери Г7 усвојили заједничко саопштење: Наставља се подршка Украјини, посебан апел упућен Кини
11:22 20.05.2023 (Освежено: 15:59 29.04.2024)
© AP Photo / Jonathan ErnstЛидеры G7 во время совместного фотографирования перед рабочей встречей около Grand Prince Hotel в Хиросиме, Япония
© AP Photo / Jonathan Ernst
Пратите нас
Лидери Г7 су дан пре завршетка самита у Хирошими усвојили заједничко саопштење. Они су, између осталог, потврдили да ће наставити да подржавају Украјину и да предузимају мере за „повећање трошкова“ за Русију.
Тема Украјине спомиње се у неколико тачака саопштења, али у документу од 40 страна посебно јој је посвећен само један кратак пасус. У њему се наводи да лидери Г7 потврђују да ће наставити да пружају Украјини „дипломатску, финансијску, хуманитарну и војну“ подршку, као и да ће предузимати мере за „повећање трошкова“ за Русију и оне који је подржавају у вези ситуације око Украјине.
„Потврђујемо нашу непоколебљиву подршку Украјини онолико колико буде потребно за успостављање свеобухватног, праведног и трајног мира“, наводи се у документу.
Земље Г7 позвале су Кину да изврши притисак на Русију како би она обуставила специјалну војну операцију и повукла трупе из Украјине. Такође позивају Пекинг да подржи „праведан и трајни мир, заснован на територијалном интегритету и принципима и циљевима Повеље УН, између осталог и путем директног дијалога са Украјином“.
Поред тога, Г7 позива Иран да престане да подржава Русију у контексту украјинског сукоба и да не испоручује Москви било какво наоружање.
Прехрамбени споразум
Земље Г7 су потврдиле „изузетну важност“ реализације прехрамбеног споразума, али су изразили забринутост због деловања Русије у том контексту. Позивају Русију да „омогући да се прехрамбени споразум спроводи у пуном потенцијалу и онолико дуго колико је то потребно“. Између осталог у саопштењу се наводи:
„Позивамо Русију да укине мере које спречавају извоз руског жита и ђубрива“, пише у документу.
У саопштењу се истиче да су земље Г7 и даље веома забринуте због погоршања глобалне ситуације са прехрамбеном безбедношћу и храном „с обзиром да свету прети највећи ризик од глади у последњој генерацији“. Истиче се да је ситуација у Украјини нагло погоршала глобалну кризу са прехрамбеном безбедношћу.
Односи са Кином
Земље Г7 спремне су да граде конструктивне и стабилне односе са Кином, те признају значај отворене сарадње са том земљом.
„Делујемо у складу са нашим националним интересима. Потребно је сарађивати са Кином, с обзиром на њену улогу у међународној заједници и величини њене економије“, наводи се у документу.
Лидери Г7 истичу да њихове земље својом политиком „не теже да нанесу штету Кини нити да спрече њен економски развој“. Међутим, супротстављаће се нетржишним праксама Кине, укључујући илегалну предају технологија;
Такође су потврдили да је важна стабилност у Тајванском мореузу и истакли су да су привржени политици „Једне Кине“.
Истовремено се наводи да се Г7 противи акцијама Кине које су усмерене на милитаризацију Јужног кинеског мора.
Остале најважније тачке из саопштења:
Лидери Г7 залажу се за „свет без нуклеарног оружја“, као и за ефикасну примену конвенција о хемијском и биолошком оружју;
Земље Г7 саопштили су да је недопустиво да Иран поседује нуклеарно оружје. Такође су позвали Иран да не омета пловидбу на Блиском истоку;
Лидери Г7 осудили су Северну Кореју због њеног нуклеарног ракетног програма и позвали су да „прихвати предлог за дијалог од Јапана, САД и Јужне Кореје“;
Земље Г7 се обавезују да неће тестирати противсателитске ракете директног навођења;
Г7 намерава да сарађује са земљама Централне Азије у борби против регионалних изазова, укључујући последице сукоба у Украјини;
Лидери Г7 позвали су Израел и Палестину да се уздрже од једностраних акција и насиља;
Г7 је позвала сукобљене стране у Судану да окончају конфликт без предуслова;