Једини одговор је - Србија! Спутњик на великој литији у Београду /фото/
© Sputnik / Лола ЂорђевићДеца са Косова и Метохије и из Црне Горе на Спасовданској литији у Београду
© Sputnik / Лола Ђорђевић
Пратите нас
У Вазнесењској цркви тишина, а не може игла да падне. Стари, млади, покисли и радосни верници тискају се у потпуном реду. Клањају се моштима Светог владике Николаја, кога износе први пут на литију улицама Београда.
Спасовданска литија ове године била је нарочито посећена, а верници из читаве земље пристизали су у рекама да се поклоне моштима владике Николаја.
Народ чека стрпљиво и мирно завршетак свете литургије коју служи патријарх српски Порфирије. На травњаку иза цркве постављен је застор са столицама како људи не би киснули, али он је полупразан. Киша не смета окупљенима, напротив, чинило се да је и не примећују.
© Sputnik / Лола Ђорђевић Мошти владике Николаја на Спасовданској литији у Београду
Мошти владике Николаја на Спасовданској литији у Београду
© Sputnik / Лола Ђорђевић
Душица Илишевић седи унутар застора са пријатељицом. Запослена је у банци и од како је пре три године одржавање Спасовданске литије померено пар сати унапред, након завршетка радног времена, не пропушта да дође. Из Ваљева је, па јој прилика да приђе и целива мошти Светог владике, много значи.
Драго ми је што су мошти владике дошле у Београд, то народу треба. Често одем у манастир Лелић, али, видите колико је људи данас овде дошло и колико се поштује и цени лик владике, прича Душица за Спутњик.
Она говори како се углавном очекује да вера у Бога и одлазак у цркву долазе од старијих, а како на овој литији, али и иначе недељом у цркви, сведочи супротном. Све више је младих, људи се, каже, коначно освешћују.
На травњаку у порти цркве поред многобројних мантија свештених лица и плавих униформи припадника гарде Војске Србије, у маси се истичу и деца шарених кабаница. Један од малишана је и четворогодишњи дечкић који је са својим родитељима дошао из Пожаревца.
© Sputnik / Лола ЂорђевићСпасовданска литија
Спасовданска литија
© Sputnik / Лола Ђорђевић
Дошли смо да се поклонимо Светом владики Николају и мислим да је ово један велики дан за Србију када ће мошти освештати град Београд. Сваке недеље водим своју децу на литургију и мислим да је то основа данашњег васпитања, говори нам Ивана Стојковић, мама четворо деце.
Позив упућен свима
Она на Спасовданску литију гледа као на позив који нам је свима упућен како бисмо се духовно пробудили. Верује да ће доћи тешко време у којем неће бити будућности за нашу децу уколико се не окренемо Богу, литургији и Светосављу као идеји водиљи.
© Sputnik / Лола ЂорђевићСпасовданска литија у Београду
Спасовданска литија у Београду
© Sputnik / Лола Ђорђевић
Илаз из порте који гледа на улицу Кнеза Милоша приступачнији је од бочног црквеног излаза и људи се, чекајући завршетак свете литургије и полазак до храма Светог Саве, ређају дуж Масарикове, попуњавајући тротоаре и улице. Мешавина пензионера, студената, ђака, запослених људи, чека стрпљиво, у песми и разговору.
Међу окупљеним младићима и девојкама је и студент Александар Миловановић. Његова порука је јасна и он зна зашто је ту.
Овде сам да покажем да постоји нека „трећа Србија“ која има много важније идеале него што су овоземаљски и да ми не живимо за данас или сутра, већ за вечност. Надам се да ћемо показати да смо доследни чувари Косовског завета, рекао је Александар за Спутњик, додавши да добар део пријатеља дели његове ставове.
© Sputnik / Радоје ПантовићУчесник Спасовданске литије у народној ношњи носи икону
Учесник Спасовданске литије у народној ношњи носи икону
© Sputnik / Радоје Пантовић
Поворка је почела да се помера, а изнад глава окуљених вијоре се заставе и понеки плакат. Убедљиво већа од свих била је српска тробојка са чела колоне, а одмах за њом се вијори и огромни лик блаженопочившег митрополита Амфилохија. На једној од застава је представљен Христов лик, на другој, мањој, поново српска тробојка, а плакат је само кратко и једноставно, розим ћириличним словима „пропагирао“ једну реч – љубав.
Преко звоњаве звона уз све гласније комешање окупљених, причамо и са Јеленом и Јанком Сочић, старијим брачним паром у пензији. Они већ годинама редовно учествују у Спасовданској литији, изоставши једино у времену короне. Кажу да им она много значи и да је слава града Београда велики дан.
У славу Богу
Бака Љубица, главе обмотане марамом, стоји мало даље на тротоару. Има близу деведесет година и говори да раније није долазила на Спасовданску литију, али да иде у цркву кад год јој то здравље дозвољава.
Нисам раније долазила, али идем у цркву кад год могу, верница сам и слава Господу што нам је подарио све што јесте. Слога, љубав, напредак... Бог даје... ово је величанствено. Видите како је мирно данас. Све што је од Бога, дивно је и лепо.
На питање да ли је чуди присуство толико младих људи, са осмехом на лицу слеже раменима и говори само „Србија...“.
© Sputnik / Лола ЂорђевићСпасовданска литија у Београду
Спасовданска литија у Београду
© Sputnik / Лола Ђорђевић
Од излога на Београђанци до зидова зграда прекопута сваки делић улице и тротоара крцат је, а колони се не назиру ни почетак ни крај. Један од многих из масе је и Србин који већ једанаест година живи у Београду и сматра да је најприроднија ствар испоштовати славу града и пружити подршку српској цркви. Он годинама учествује на Спасовданској литији и наглашава да је ове године посебно значајна из разлога присуства светих моштију.
И претходних година сам био, то је слава града Београда. Београд је град у коме живим са својом породицом већ 11 година и мислим да је основна ствар да учествујемо у овој литији, што је такође знак подршке Српској православној цркви која је стожер окупљања Срба. Знам из мог искуства са Косова и Метохије да где год је црква јака и где год је црква опстала, ту је и народ опстао. Радује ме што има много људи на данашњој литији и што све исијава позитивним духом, добром атмосфером и што се осећа духовност међу људима који ходају иза моштију Светог владике Николаја, заједно са српским патријархом Порфиријем, рекао је за Спутњик Арно Гујон.
Зое уз Спутњик
Пред Славијом, мало пре него што се колона укључила у кружни ток, имали смо прилику и част да попричамо са једном посебном саговорницом, која је врло радо пристала да нам помогне и исприча свој доживљај данашњег дана и Спасовданске литије. Обећала је да ће и убудуће помагати Спутњику, кад год то буде било потребно. Деветогодишња Зое се није стидела, ипак је она старија сестра, већ је склонила плаву кикицу са лица и радо прихватила да нам да изјаву.
Свиђа ми се то што дуго пешачимо, што видимо разне споменике и што се молимо за наш град, кратко и јасно је за Спутњик рекла Зое, која се затим упутила даље са мамом, татом и млађом секом ка храму Светог Саве.
© Sputnik / Лола ЂорђевићСпасовданска литија у Београду
Спасовданска литија у Београду
© Sputnik / Лола Ђорђевић
Поворка се зауставила на углу улица Краља Милана и Милутина како би се одржао помен невино страдалим у основној школи „Владисалв Рибникар“, у младеновачким селима, али и свима онима који су жртве породичног или било ког другог насиља.
Звона са храма Светог Саве огласиле су долазак литије, а патријарх је служио молебан за мир, децу и српски народ.