- Sputnik Србија, 1920
РУСИЈА
Најновије вести, анализе и занимљивости из Русије и Заједнице независних држава

Лавров: Запад санкцијама и уценама покушава да утиче на економску сарадњу суверених земаља

© Sputnik / Григорий Сысоев / Уђи у базу фотографијаМинистар спољних послова Русије Сергеј Лавров
Министар спољних послова Русије Сергеј Лавров - Sputnik Србија, 1920, 01.06.2023
Пратите нас
Западне земље санкцијама и уценама покушавају да утичу на економску сарадњу суверених држава, изјавио је шеф руске дипломатије Сергеј Лавров на састанку министара иностраних послова чланица БРИКС-а (Бразил, Русија, Индија, Кина, Јужноафричка Република).

„Док су широко заступљене манифестације хегемонизма, унилатеризма, од тога страдају, пре свега, глобални Југ и глобални Исток, јер Запад финансијским уценама и санкцијама упорно покушава да утиче на избог економског модела и трговинских партнера суверених држава, ограничавајући њихове могућности“, истакао је Лавров.

Он је додао да државе Азије, Африке и Латинске Америке истовремено јачају своје економске позиције, показујући спремност да бране националне интересе.
Према његовим речима, убрзава се успостављање праведнијег, полицентричног светског поретка.
Униполарни систем, који је усмерен на стварање привилегија за једну земљу или узак круг држава путем наметања свима осталима неких правила и стандарда, који су диктирани егоистичким интересима и не узимају у обзир основне, темељне принципе међународног права, одлази у заборав, сматра Лавров.

„Настављају се покушаји идеологизације међународних дискусија и мултилатералних институција. Као резултат тога, не решавају се суштинска питања светске заједнице која се тичу изласка светске економије из кризе, обезбеђења њеног стабилног развоја, усаглашене реформе светског девизно-финансијског и трговинског система уз узимање у обзир интереса глобалне већине“, закључио је министар.

Улога БРИКС-а треба да се повећава

Дипломата сматра да чланице БРИКС-а у светлу деловања Запада треба да траже заједничке одговоре на постојеће изазове, међу којима су „покушаји подривања основа колективне, једнаке и недељиве безбедности, регионални сукоби, међународни тероризам, транснационални криминал“.

„Уверен сам да, у текућим условима, улога БРИКС-а у доприношењу решавања глобалних проблема треба само да расте, тим пре што наша заједница остаје пример правог мултилатеризма“, истакао је министар.

Лавров је, како би „нагласио мултиполарност“, говорио на руском језику за разлику од осталих говорника који су говорили на енглеском језику. Представник Кине, који је наступао након Лаврова, такође је говорио на матерњем језику.
Руски дипломата је, поред тога, оценио да земље БРИКС-а током састанка у Кејптауну треба да упореде своје приступе проширењу асоцијације, као и по другим унутрашњим питањима „петорке“.
Раније је председник Венецуеле Николас Мадуро рекао да његова земља жели да се придружи БРИКС-у.
Овом економском блоку планира да се придружи још низ земаља, укључујући Аргентину, Иран, као и, према саопштењу Министарства иностраних послова Кине, Индонезија, Турска, Саудијска Арабија и Египат.
Састанак министара иностраних послова чланица БРИКС-а одржава се 1-2. јуна у Јужноафричкој Републици.
Знак БРИКС-а у Бразилу - Sputnik Србија, 1920, 01.06.2023
РУСИЈА
Русија: Земље које подржавају санкције не могу у БРИКС
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала