00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ОРБИТА КУЛТУРЕ
10:00
120 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
16:30
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
21:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
„Интермецо“
07:00
30 мин
ОРБИТА КУЛТУРЕ
У којој књижевној епохи живимо
16:00
120 мин
МИЉАНОВ КОРНЕР
Живот је као бокс: Научите да примате ударце, али задате победнички
20:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
„Пречник страним речима и изразима“
20:30
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
Неко лаже: Трамп или Зеленски
21:30
30 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
 - Sputnik Србија, 1920
РУСИЈА
Најновије вести, анализе и занимљивости из Русије и Заједнице независних држава

Самоубиство за ЕУ: Нови пакет мера против Москве

© Sputnik / Владимир Сергеев / Уђи у базу фотографијаЗаставе ЕУ и Русије
Заставе ЕУ и Русије - Sputnik Србија, 1920, 23.06.2023
Пратите нас
Антируске санкције већу штету наносе економији западних земаља него Русији, оцењују руски експерти коментаришући вест да је ступио на снагу 11. пакет санкција против Москве. Према њиховим речима, те мере помажу Русији да ојача своју привреду, покрене производњу и учврсти везе са неким другим државама.
Прогнозе и обећања западних аналитичара и политичара да руска економија бити „исцепкана на комадиће“ нису се оствариле. Очекује се да ће стопа раста руског БДП-а ове године порасти за два одсто.
Што се тиче санкција, од њих највише трпе европске државе и грађани. Прошле године је у ЕУ забележена рекордна инфлација за све време њеног постојања, а сада је еврозона и званично ушла у рецесију, док је БДП у паду други квартал заредом.
„Последице 11. пакета санкција треба поделити на последице по економију Европске уније и последице по Русију и друге земље. Без сумње, европска, бриселска бирократија наставља да урушава економије земаља ЕУ, уништава њихову трговину, а у корист других земаља. То јест, Русија може да тргује са другим земљама и трговински промет између њих ће расти, док ће продаја европских предузећа једноставно пасти. Изгледа да Брисел не мари што ће то довести до даљег пада немачке индустрије и уопште европске индустрије. Већ имамо неке податке који показују да је дошло до смањења поруџбина немачких индустријских компанија за око 10 одсто, а према неким извештајима, то је и много више“, каже руски експерт Василиј Колташов.

Шта садржи 11. пакет антируских санкција

Према његовим речима ЕУ већ почиње да се навикава на чињеницу да има негативан трговински биланс, док велики број европских компанија мора да се чува од санкција, пошто њихова роба и даље некако доспева у Русију.
Нови 11. пакет санкција против Русије, укључује мере усмерене на борбу против заобилажења санкција, тако да се нове рестрикције не односе само на руске компаније и организације, већ су обухваћене и стране компаније које наводно помажу Русији да заобиђе санкције и купи иранске беспилотне летелице.
© Sputnik / Лола ЂорђевићСавет Европске уније усвојио је 11. пакет санкција против Русије са циљем да се сузбије заобилажење рестриктивних мера које су досад уведене
Дипломата ЕУ куца по екрану мобилног - Sputnik Србија, 1920, 23.06.2023
Савет Европске уније усвојио је 11. пакет санкција против Русије са циљем да се сузбије заобилажење рестриктивних мера које су досад уведене
Пакет забрањује транзит робе преко Русије и технологија коју би руска војска могла да користи или употреби као помоћ за њен сектор одбране и безбедности, а на санкционом списку је 87 компанија повезаних са одбрамбеним сектором.
Пакет обухвата и могућност са се прошири забрана на извоз робе у земље преко којих, како сматрају у Бриселу, та роба стиже у Русију. Та мера се односи на робу двоструке намене и производе одбрамбене индустрије.
Пакет продужава обуставу лиценца за емитовање у ЕУ пет руских медија под контролом руске државе.
У циљу обуздавања праксе бродског утовара руске сирове нафте или нафтних деривата на мору како би се избегла забрана ЕУ на руску нафту и увоз нафтних деривата, пакет забрањује приступ у лукама у ЕУ бродовима који обављају трансфере са брода на брод ако постоји разуман разлог за сумњу да је терет руског порекла.
Такође, пакет предвиђа јачање санкционих мера по питању извоза аутомобила у Русију. Забрањена је и продаја Русији пнеуматског, гасног и другог оружја.

Економско самоубиство за ЕУ

Колташов каже да су нове санкције нова прилика за руске компаније. Рецимо, забрана извоза луксузних аутомобила у Русију, предвиђена 11. пакетом санкција ЕУ, само ће довести до раста домаће аутоиндустрије.
„И чини се да се отварају нове могућности да се копирају западни производи, да се производе код куће или у неутралним пријатељским земљама. И овде ЕУ извршава самоубиство, економско и индустријско. Уништава своју индустрију и шансе за њен развој, јер ће друге земље постепено производити све то исто... Односно, колико год то чудно звучало, ЕУ сама себе потискује из сфере могућности, јер ће друге државе заузети та места, немачка индустрија ће изгубити поруџбине, а кинеска ће их добити. А те поруџбине ће у великој мери бити и из Русије и из других земаља које ће увидети да је њихова трговина са ЕУ опасна, јер у сваком тренутку могу уследити некакве репресивне мере“, каже експерт.
Колташов подвлачи да од антируских санкција највише страда ЕУ, а не Запад у целини.
„САД покушавају да изврше прерасподелу губитака западног света тако да највећи део тих губитака падне на ЕУ. То је америчка стратегија - елиминација вишка производних капацитета, трговачких фирми, које пуштају да пропадну...“, додао је Колташов.
Експерт упозорава да таквом политиком „Запад вуче светску економију на дно“.
„И овде долазимо до оног најзанимљивијег, а то је чињеница да Запад више није у стању да буде локомотива светске економије. Не може да иде напред, не може да обезбеди економски раст, али може да донесе деструктивне процесе на светско тржиште. Може да повуче светску економију на дно, што и чини свим могућим санкцијама против Русије, јер оне погоршавају ситуацију у светској трговини“, објаснио је експерт.

Американци извлаче корист

Он наглашава да од целе ове ситуације најмање страдају САД, које од овог процеса имају чак и одређене користи.
„На пример, Американци би могли да повећају снабдевање ЕУ (скупљим) угљоводоницима и тако замене руске испоруке, док европске фирме и домаћинства могу банкротирати. Сједињене Државе уопште нису забринуте због овога. Немачки тенкови се уништавају у Украјини, а немачка индустрија је под стресом. Ауторитет и престиж те индустрије пада у свету, па ће Американци бити спремни да европску војну технику замене својом. Истовремено су већ лобирали за повећање од два одсто БДП-а за војне трођкове код земаља ЕУ“, каже Колштанов.
Другим речима, америчка наменска индустрија ће се богатити на рачун ЕУ. На тај начин ће ЕУ подржавати америчку индустрију и економију, потврђујући све аргументе да је ЕУ само колонија САД и да ту нема независности, нагласио је Колштанов.
„А шта је са Американцима који делују у свом интересу? Они једино не могу да излече своју болесну економију. Ово је веома важно, јер ако неко мисли да су САД излечиле своју болесну економију уништењем европске онда се вара. То није тако лако, јер ове године смо видели банкарску кризу, пуцање банака и слично... Дакле, дошло је до огромне кризе. Потребно је много времена и напора да свет потпуно не изгуби веру у долар као резервну валуту међународне трговине. Долар се потискује. САД се не могу похвалити да им привреда расте, да су решиле економске проблеме, да постоје услови за побољшање благостања Американаца. Свега тога нема. Можда ситуација није катастрофална, али је лоша. САД нису повратиле некадашњу економску снагу и изгубиле су прилику да буду светски економски лидер“, оценио је експерт.

Санкције покрећу руску привреду

Нови пакет санкција забрањује и испоруку сирове нафте из Русије Немачкој и Пољској преко нафтовода „Дружба“, док ће нафта која потиче из других земаља и даље моћи да се увози преко тог нафтовода.
Колштанов оцењује да је забрана извоза руске нафте преко северног крака нафтовода „Дружба“ тренутно лоша вест за Русију, али истовремено напомиње да то даје подстицај Русији. Према његовим речима, таквом политиком Европа гура Русију на пут интензивне прераде сопствене нафте.
„Треба да прерађујемо сопствену нафту, да развијамо прерађивачку индустрију. ЕУ и на тај начин наноси штету, пре свега себи. Иако овде нема ничег доброг за Русију, нема ни ничег изненађујућег тј. одавно се то очекивало. Претпостављало се и да ће ЕУ престати да тргује са Русијом и да се понаша као да је у рату са Русијом, а тако се и понаша, јер нема економских односа. Незаконите мере се предузимају санкцијама. Називају их санкцијама иако само организација УН има право да изриче санкције. УН треба да одређује међународне санкције, а ово нису санкције, барем нису међународне. То су санкције појединих држава које не могу да објаве рат Русији, јер има нукеарно оружје“, каже експерт.
Колштанов напомиње да је прекид трговине са ЕУ био неизбежан, али да Русија треба да развија сопствене транспортне руте, да повећава испоруке нафте и других роба кроз сопствене луке и да у већој мери тргује са неутралним и пријатељским земљама. И то ће се догодити, предвиђа он.
„Због ових проблема ће се врло брзо поставити питање изградње нове железничке пруге у Сибиру, више путева у Сибиру и веће испоруке роба Кини. Кина је такође заинтересована да добије више од Русије... Те испоруке ће, вероватно, бити веома велике. Дакле, излаз постоји. У сваком случају, тешкоће које се у одређеном тренутку јављају у следећој фази претварају у нове предности у Русије. Дакле, санкције су довеле до тога да се руска привреда мења, у смислу да постаје сложенија привреда, више усмерена на индустрију, на индустријски развој и привреда која проблеме решава повећањем производње...“, закључио је експерт.
Министарство иностраних послова Русије у Москви - Sputnik Србија, 1920, 23.06.2023
РУСИЈА
Одговор Москве на 11. пакет санкција ЕУ: Проширен списак лица којима је забрањен улазак у Русију
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала