Милица и Александра донеле Србији два злата

© AP Photo / David J. PhillipМилица Гардашевић
Милица Гардашевић - Sputnik Србија, 1920, 26.06.2023
Милица Гардашевић, српска атлетичарка, освојила је златну медаљу у скоку удаљ на екипном првенству Европе у оквиру Европских игара. То је била друга златна медаља за Србију, док је прву претходно освојила теквондисткиња Александра Перишић у дисциплини до 67 килограма.
Маестрална Ивана Шпановић деинитивно је добила наследницу која већ дужи временски период иде њеним стопама.
Сјајна Милица Гардашевић стигла је до златног одличја скоком од 6, 82 метара, што је био најбољи резултат у све три дивизије екипног првенства Европе.
Гардашевићева је Србији донела осму медаљу на Европским играма. Србија је до сада освојила два злата, једно сребро и пет бронзаних медаља и тренутно заузима 19. место у генералном пласману.
Милица је у Пољску отишла са великим амбицијама јер је претходно обезбедила титулу првака Србије маестралним скоком од 6,90 метара, а иза себе је оставила и Ивану Шпановић која се повукла због повреде у току такмичења.
Гардашевићева је Србији донела злато и прошле године са Медитеранских игара, а успехе је почела да ниже као јуниор. У 2017. години прославила је свој највећи успех до сада, освојивши златну медаљу на Европском првенству до 20 година у Гросету, скоком од 6,46 метара.
Следеће године се први пут квалификовала за Европско првенство у Берлину и са скоком од 6,26 м заузела 21. место.
Пре сјајне Милице, Србији је злазо донела одлична Александра Перишић.Перишићева је у финалу била боља од Сесилије Кастро Бургос из Шпаније са 2:0. Бронзана медаља припала је Италијанки Наталији Д'Анђело, која је била боља од Хрватице Матее Јелић са 2:1.
Перишићева је раније у првом колу савладала Изабел Фабер из Луксембурга, а потом је у четвртфиналу била боља од Чехиње Ивете Јиранкове. Српска теквондисткиња је у полуфиналу после велике борбе победила Хрватицу Матеу Јелић.
Небојша Ђурић, српски параолимпијац у бацању кугле и диска - Sputnik Србија, 1920, 15.05.2023
Покорио је свет и за Спутњик поручио: „Новак ми је инспирација!“