- Sputnik Србија, 1920
НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Изгубљени град Маја откривен у мексичкој џунгли /видео, фото/

CC0 / pxfuel / Остаци мајанског града у џунгли на Јукатану у Мексику
Остаци мајанског града у џунгли на Јукатану у Мексику - Sputnik Србија, 1920, 28.06.2023
Пратите нас
Тим археолога је у густој џунгли полуострва Јукатан у јужном Мексику открио давно изгубљени град Маја о коме до сада не постоји ни један запис. Данашњи модерни алати и сателитски снимци скоро сваког дела света, још век се боре са тајним, скривеним и најудаљенијим, неприступачним деловима света.
Мајански град у мексичкој џунгли откривен је упорношћу археолога који су препешачили много километара на путу ка свом открићу. Новооткривени град добио је име „Камени стуб“.Пронађени локалитет обухвата трагове велике зграде која подсећа на пирамиде, као и концентрично распоређене камене стубове
Велики део града изгубљен је у времену, а археолози су истакли да су камени стубови уствари били улази у просторије. Истраживано подручје је третирано Лидар технологијом, која обухвата скенирање подручја методом ласерских зрака.
„Као највеће изненађење показало се налазиште које се налази на високом полуострву, окружено великим мочварама. Његово монументално језгро покрива више од 50 хектара и има велике зграде, укључујући неколико пирамидалних структура високих преко 15 метара .Ове тропске шуме су огромне, а у овом делу света постоји око 3.000 квадратних километара ненасељене џунгле. До данас се врло мало зна о томе шта она крије. Један од разлога је густо лишће“, рекао је археолог и вођа тима Иван Шпрајц са Словачке академије наука и уметности.
Према Шпрајцу и његовим колегама, град је био важно локално средиште између 250. и 1.000. године нове ере, познато као класично доба у смислу цивилизације Маја. Анализа фрагмената керамичких посуда откривених на локалитету требало би да помогне истраживачима да утврде у ком периоду је регион био насељен.
Вековима је народ Маја био доминантна цивилизација широм Мезоамерике, садашње Централне Америке и најјужнијег дела Северне Америке.
Маје су добро познате по свом напретку у архитектури, култури, календарским системима, математици...
Цивилизација Маја је претрпела велики колапс током 9. века нове ере, за који се сматра да је изазван комбинацијом грађанског рата, суше и других фактора животне средине. Међутим, тек у 17. веку последњи град Маја је пао у руке шпанских освајача.
Археолози раде на проналажењу артефаката који откривају више о људима ове древне цивилизације. Ови фрагменти остављених живота помажу да се утврде датуми када су ови региони били насељени.
Град Оцомтун се налази у еколошком резервату Баламку на полуострву Јукатан и откривен је током претраживања углавном неистраженог дела џунгле, већег од Луксембурга. Потрага се одвијала између марта и јуна ове године, коришћењем технологије ласерског мапирања из ваздуха.
Град је имао и игралиште. Игре с лоптом биле су популарне у мајанској цивилизацији,а састоје се од преношења гумене лопте која представља сунце преко терена без употребе руку и провлачења кроз мали камени обруч. Верује се да је игра имала важну верску сврху.
Град је вероватно нестао између 800. до 1000. године, судећи према материјалима који су пронађен, пише РТС.
Храм у стени Ел-Хазне гробница фараона, древни град Петра, Јордан  - Sputnik Србија, 1920, 25.06.2023
ДРУШТВО
„Плашили су их се чак и Римљани“: Научници пронашли трагове непознатог народа
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала