Лајчак: Београд и Приштина се сагласили око нових избора на северу Косова и Метохије
© Sputnik / Лола ЂорђевићПредседник Србије Александар Вучић и изасланик ЕУ Мирослав Лајчак
© Sputnik / Лола Ђорђевић
Пратите нас
Специјални представник Европске уније за дијалог Београда и Приштине Мирослав Лајчак изјавио је да су се две стране на последњем састанку кризног менаџмента у Бриселу сагласиле да су нови избори један од кључних елемената изласка из актуелне кризе на северу Косова, али да се нису сагласили како треба доћи до деескалације.
Лајчак је поручио да је ситуација озбиљна и да се нико не претвара да немамо велику кризу.
Како је навео, не постоји формални рок до када би Београд и Приштина требало да испуне захтеве ЕУ који су формулисани у три тачке, али истиче да је ситуација толико напета да тиме морају да се баве највиши светски званичници, што утиче на имиџ Србије, Косова и региона.
„Ми смо веома забринути ситуацијом. Више од месец дана имамо стотине или хиљаде људи на улицама. Имамо припаднике косовске специјалне полиције и припаднике Кфора. То је ситуација која јасно показује да може доћи до провокација. Имамо јако напету атмосферу. Зато је за нас кључно питање да дође до деескалације. Да се људи врате својим животима, а ми да се вратимо свом послу и да се бавимо политичким питањима, а не безбедносним“, рекао је Лајчак.
Он је рекао да су захтеви ЕУ базирани на три тачке: деескалација, нови избори на северу са учешћем косовских Срба и повратак дијалогу и имплементацији споразума из Охрида.
„Деескалација значи то да се градоначелници повуку из зграда у којим се сада налазе, пре свега у Лепосавићу. И да раде из неких других просторија, као што двојица градоначелника већ раде. Значи да се баве неким административним пословима, али не политичким. Они нису добили мандат за то од бирача у српској средини. Истовремено очекујемо и да се демонстранти, специјална полиција и Кфор повуку. Да имамо мир, да се људи врате својим животима и да се ми вратимо нашем послу. То је деескалација. Онда је следећи корак да разговарамо када имамо нове изборе и како ћемо доћи до њих“, казао је ЕУ изасланик.
Лајчак каже да нови избори морају да се одрже у наредним месецима.
„И то је била једна од тачака око које су се сагласили Вучић и Курти. Јасно је да градоначелници немају легитимитет који би требало да имају. Градоначелници са легитимитетом могу да буду само они које изаберу Срби са Косова. Питање којим се бавимо је када и како ћемо доћи до тога. И наравно, да имају Срби мотивацију да се осећају безбедно и да имамо изборе који су слободни и репрезентативни“, објаснио је он.
Лајчак је додао да се Вучић и Курти нису сложили око тога како доћи до деескалације.
Лајчак каже да је питање хапшења „један огроман „иритант“ у читавом процесу“
„Што се тиче хапшења Срба са Косова, чујемо са косовске стране да је то владавина права и да има довољно материјала против тих људи. Од стране Србије чујемо да је то политичка кампања против читавог српског народа на Косову. Зато је апсолутно кључно да имамо детаљан увид у сваки конкретан случај, да можемо да проценимо суштину. Зато смо дали нови задатак Еулексу, који то има у свом мандату. Високи представник је затражио од Еулекса да детаљно и подробније него до сада прати све те случајеве. Да имамо тачан увид и да можемо на основу те анализе да кажемо како ми видимо те случајеве. Јасно је да, ако је неко прекршио закон, мора да сноси одговорност. Са друге стране, не смемо да дозволимо да хапшења буду злоупотребљена због политичких циљева“, каже Лајчак у интервјуу за „Јуроњуз Србија“.
Када је у питању забрана уласка камиона са српском робом на Косово и Метохију, Лајчак наводи да се залаже за супротно – слободан проток робе.
Анкета
Да ли мислите да ће ЕУ заиста казнити Приштину?