00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ЕНЕРГИЈА СПУТЊИКА
07:00
30 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
17:00
60 мин
НОВИ СПУТЊИК ПОРЕДАК
20:00
60 мин
ЕНЕРГИЈА СПУТЊИКА
Трампова енергетска доктрина
16:00
30 мин
НОВИ СПУТЊИК ПОРЕДАК
Немачка између тероризма и Илона Маска
17:00
60 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
 - Sputnik Србија, 1920
РУСИЈА
Најновије вести, анализе и занимљивости из Русије и Заједнице независних држава

Хистерија на Западу: „афрички десант“ на Санкт Петербург - успео

© Sputnik / Владимир Астапкович / Уђи у базу фотографијаМеђународна конференција Русија-Африка
Међународна конференција Русија-Африка - Sputnik Србија, 1920, 26.07.2023
Пратите нас
Агресивна кампања западних земаља у покушају да спречи одржавање самита „Русија-Африка“ доживела је крах. Упркос претњама и уценама, афричке земље нису подлегле притисцима Запада, па „афрички десант“ на Санкт Петербург и сарадња са Москвом у свим сферама изазива хистерију на Западу.
САД и земље ЕУ, пре свега Француска, непрестано указују на појачану активност Москве у Африци и раст руског утицаја, те прете да ће учинити све да дестабилизују позицију Русије на црном континенту. Практично све афричке државе биле су подвргнуте невиђеном притиску Запада, који истовремено спроводи агресивну кампању за политичку и економску изолацију Русије. Запад је учинио све у покушају да опструише самит „Русија-Африка“, који се одржава 27. и 28. јула у северној руској престоници, а учешће скоро свих афричких земаља потврђује жељу Африканаца за јачањем веза са Русијом, без обзира на околности.
"Ангажованост западних земаља је разумљива - оне желе да направе снажну блокаду наше земље. Санкције, на њихову жалост, нису оправдале очекивања, пошто Запад жели и лобира да све афричке земље гласају у УН против Русије, a подржавају САД и њене европске партнере. Међутим, видимо да напори Сједињених Државе нису успешни. О томе је, заправо, говорио и председник Јужноафричке Републике Сирил Рамафоса. Просто, афричке земље се нису упецале на америчку удицу“, каже руски експерт Александар Гусев.
За разлику од Вашингтона који на Африку и даље гледа као на колонију, однос Москве са тим континентом заснива се на поштовању и равноправном партнерству.
„Американци покушавају да из свега извуку корист. Они желе њима да манипулишу. Праве се да помажу најсиромашнијим земљама, а у ствари иза тога не стоји апсолутно ништа, док је, с друге стране, Русија спремна да бесплатно испоручи довољне количине жита ради прехрамбене безбедности афричких земаља. Свакако, то подржавају и афричке земље. Ниједна држава на свету, а поготово САД, неће дати ништа бесплатно. За нас је самит 'Русија-Африка' значајан догађај, Русија се за њега веома пажљиво припремала током целе године и надамо се да ће лидери афричких земаља водити промишљену политику, политику несврстаности, и истовремено одржавати добре, конструктивне односе са Руском Федерацијом“, закључио је Гусев.
© Sputnik / Екатерина Лызлова / Уђи у базу фотографијаУпркос притисцима Запада, на самиту "Русија-Африка" учествује 49 од 54 афричке земље, чак 17 шефова држава, пет потпредседника, четири премијера и један председник парламента
Самит Русија-Африка - Sputnik Србија, 1920, 26.07.2023
Упркос притисцима Запада, на самиту "Русија-Африка" учествује 49 од 54 афричке земље, чак 17 шефова држава, пет потпредседника, четири премијера и један председник парламента

Пропале претње и уцене Запада

Очигледно је да претње и уцене Запада нису успеле – на самиту учествује 49 од 54 афричке земље, при томе више од половине – 27, представљаће највиши званичници: 17 шефова држава, пет потпредседника, четири премијера и један председник парламента. Сви они стигли су у град на Неви да отворе нову велику страницу у односима са Русијом и још једном демонстрирају да је међународна изолација Русије несрећно пропала.
Односи између Русије и афричких држава одувек су били кост у грлу Запада, до те мере да је амерички Конгрес чак усвојио и закон „О сузбијању штетног утицаја Русије у Африци“.
„Када се говори о Африци морају се узети у обзир три тачке. Прво, Африка, и на нивоу држава и на нивоу континента као таквог, сада зна своју вредност. Они савршено добро схватају да сви имају огромно интересовање за Африку и да ће од будуће борбе за доминацију у неоглобалном систему у великој мери зависити ко ће добити повлашћени приступ афричким ресурсима, јер је Африка заправо последња нетакнута ризница. Друго, Африка захтева поштовање и треће, Африка је, нажалост, тренутно предмет најобимнијих информационих и политичких манипулација Запада и ако не почнемо да се супротстављамо овоме на смислен начин, онда ће нам бити много теже“, каже руски експерт Дмитриј Јевстафјев.
Африка је континент богат ресурсима. Према оценама експерата, Африка чини више од 30 одсто свих светских природних ресурса: седам одсто светских резерви природног гаса, осам одсто резерви нафте, 9,6 одсто светских резерви руде гвожђа, 35 одсто хрома, више од 40 одсто боксита, 50 одсто кобалта и мангана, 90 одсто – платинастих метала, 10 одсто бакра, 11,5 за литијум и тако даље. Многа налазишта још нису истражена и развијена, а тамо је руско искуство у вађењу и преради минерала већ тражено. Након самита, сматрају стручњаци, слика се може драматично променити.
Становништво Африке чини око 1,5 милијарди људи, градови се убрзано урбанизују, а ускоро ће Африка доживети прави производни и потрошачки бум. Са брзо растућом тражњом, афричко тржиште се сматра веома перспективним, а све то подразумева огроман потенцијал за оне који ће учествовати у развоју индустрије, производње и друштвене сфере.

Афрички народ је уз Русију

Русија има историјат као велика сила на црном континенту, још од совјетских времена. Са падом Совјетског Савеза долази до пада руског присуства на континенту, али је Владимир Путин повратио део тог утицаја. Штавише, шири и јача своје политичке, економске и војне односе са бројним афричким земљама и повећава своје инвестиције.
По оцени експерата, Русија може да повећа трговину са Африком са 18 милијарди долара на око 200 милијарди долара годишње.
Руски председник је у поздраву учесницима и гостима Економског и хуманитарног форума „Русија-Африка“ поручио да ће Русија наставити да помаже афричким земљама у јачању њиховог суверенитета и активнијем учешћу у решавању глобалних питања, истичући да се Африка све сигурније декларише као један од полова мултиполарног света у настајању.
С друге стране, афричке земље не заборављају улогу Русије тј. тадашњег Совјетског Савеза
у ослобођењу континента од колонијализма, добијању политичке и економске независности.
„Подршка Русији међу становништвом афричких земаља је веома велика и значајна, а већина лидера то схвата. Њима је јасно да им посета Русији додати политичку тежину код куће и подићи њихов рејтинг. Истовремено, на личном плану, многи лидери су под притиском Запада...“, каже руски експерт Андреј Маслов.
Мото овог другог самита је исти као и оног у Сочију, одржаног пре четири године, и гласи: „За мир, безбедност и развој“. Пажња ће првенствено бити посвећена даљем развоју односа између Русије и Африке, напорима да приступ храни, ђубриву, савременим технологијама и енергетским ресурсима буде праведан.
Међу темама за разговор, осим Споразума о житу, биће и трговина, инвестиције и заштита државног суверенитета.
Између осталог, на самиту „Русија-Африка“ биће речи и о украјинском сукобу и афричком мировном плану, који предвиђа неодложне мировне преговоре и деескалацију на обе стране.
На крају самита планирано усвајање завршних декларација, а биће усвојене и посебне тематске декларације, посебно о сарадњи у области обезбеђења међународне информационе безбедности, о јачању сарадње у области борбе против тероризма и о спречавању трке у наоружању у свемиру. Биће одобрен и акциони план Форума партнерства Русија-Африка за период од 2023. до 2026. године.
Путин ће имати бројне билатералне сусрете, а план је да се састане са сваким од 17 афричких лидера.
Спутњик је медијски партнер догађаја.
Владимир Путин - Sputnik Србија, 1920, 26.07.2023
РУСИЈА
Путин: Африка постаје један од полова мултиполарног света
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала