После скоро пола века у Лондону и даље мук: Прича о легендарном Дулету Савићу
15:24 24.08.2023 (Освежено: 11:49 25.08.2023)
© Фото : Спутњику уступила Бранка Бешевић ГајићУ Дрвенграду снимање филма "Дуле Савић: а у Лондону - мук" са Емиром Кустурицом и Дулетом Савићем
© Фото : Спутњику уступила Бранка Бешевић Гајић
Пратите нас
Играла се завршница утакмице Црвена звезда – Арсенал када је Душан Савић левом ногом послао лопту у гол Арсенала за тишину на „Хајберију”. Тај гол у Лондону је нешто што поштујете без обзира чији сте навијач, каже редитељка Бранка Бешевић Гајић коју је управо тај гол инспирисао да сними документарни филм „Дуле Савић: а у Лондону – мук“.
Редитељка подсећа да је тог 6. децембра 1978. преко 40.000 људи, који су дошли на лондонски стадион „Хајбери” имало прилику да види неустрашиву Црвену звезду и испрати је заслуженим аплаузом:
„Генерацију која је направила огроман корак ка првом финалу неког европског такмичења предводио је тренер Бранко Станковић, чувени 'амбасадор'. Гол у Лондону је нешто што је на мене оставило најјачи утисак иако навијам за Партизан. Ово је прича о једном великом фудбалеру“.
Од првог сусрета са лоптом до награде за животно дело
Дугометражни документарни филм „Дуле Савић: а у Лондону – мук“ отвориће 24. августа Међународни фестивал спортског филма на Златибору и том приликом ће Дулету Савићу бити уручена награда за животно дело.
Наша саговорница је уверена да ће филм заинтересовати публику у читавој некадашњој Југославији чији је Савић био спортиста и где су сви скандирали његово име.
Филмом је обухваћен период од Дулетовог одрастања и првог сусрета са лоптом као и са великим фудбалским легендама попут Драгана Џајића на Убу па све до данас када је награђен за животно дело од Црвене звезде.
© Фото : Спутњику уступила Бранка Бешевић ГајићЕмир Кустурица: Дуле Савић учинио немогуће могућим што је животни идеал
Емир Кустурица: Дуле Савић учинио немогуће могућим што је животни идеал
© Фото : Спутњику уступила Бранка Бешевић Гајић
У филму о Савићу говоре Драган Џајић, Пеца Поповић, Драган Гаги Јовановић, Драган Савић, Вујадин Савић, Бошко Ђуровски, Неђа Милосављевић као и партизановци: Емир Кустурица, Бјековић, Иванчевић, Стојковић, али и многи други из света спорта, културе и уметности.
Вољен у земљи где смо сви били једно
Љубимцу навијача, вољеном фудбалеру многих генерација, Дулету Савићу се на стадиону скаднирало пуно име и презиме, подсећа у филму песник Матија Бећковић.
„Дуле је врхунски спортиста који је постигао велике резултате и дао огроман допринос фудбалу за време старе Југославије, самим тим био је и остао велико име. У целом региону људи поштују Дулетова спортска достигнућа у земљи када смо сви били једно и због тога се овај филм не бави нацијом и вером већ искључиво изванредним професионалним достигнућима Дулета Савића“, каже редитељка Бранка Бешевић Гајић.
Један од саговорника ауторке је и редитељ Емир Кустурица који каже да је Савић учинио немогуће могућим што је животни идеал.
„Дуле је Звездина звезда али је такође и велика звезда бивше Југославије која је на њега била поносна дословно због тога јер је учинио немогуће могућим - дао гол у деведесетом минуту и донео јој победу. То и јесте животни идеал. Мислим да још нико није постигао да у Лондону да гол у деведесетом минуту“, истиче Спутњикова саговорница.
Награда у Будви
„Дуле Савић: а у Лондону - мук“ је проглашен најбољим дугометражним филмом на „Будва спортс енд артс филм фестивалу“.
„Ово је филмска прича о великој Звездиној звезди којој је читава Југославија скандирала: Дуле Савић! Тај поклич ушао је и у филмску уметност, у остварење снимљено почетком новог миленијума. Филм Бранке Бешевић Гајић, прати врхунског мајстора фудбала из битно другачије перспективе, која нам открива Душана Савића, не само као сјајног фудбалера, већ и као обичног човека“, оценио је жири фестивала у Будви.
© Фото : Спутњику уступила Бранка Бешевић Гајић„Дуле Савић: а у Лондону - мук“ је проглашен најбољим дугометражним филмом на „Будва спортс енд артс филм фестивалу“.
„Дуле Савић: а у Лондону - мук“ је проглашен најбољим дугометражним филмом на „Будва спортс енд артс филм фестивалу“.
© Фото : Спутњику уступила Бранка Бешевић Гајић
„Пријем код публике је био маестралан уз овације али и скандирање 'Дуле Савић'. Велика ми је част што сам судионик у пионирском подухвату јер је ово први међународни фестивал спортског филма у Црној Гори, који је настао на иницијативу награђиваног црногорског редитеља Милоша Тодоровића. Родио се велики међународни фестивал документарног и играног филма са спортском тематиком и представља први догађај тог типа у Црној Гори и на то сам веома поносна и ову награду, коју посвећујем свом брату Филипу Бешовићу, сматрам најближом срцу“, истиче Бешевић Гајић.
Истрајност и породица до врха
Бранка Бешевић Гајић каже да је најдрагоценије што је од Дулета Савића научила током снимања филма то да је истрајност и непрестан рад на себи веома важан, као и да је подршка породице неопходна:
„Захваљујући подршци супруге Марине Рајевић Савић, Дуле је своје успехе низао растерећен и безбрижан, а то много значи“.