Савез Лепенове и Салвинија: Европски суверенисти урушавају „Сорошеву тврђаву“ или су – уцењени
Пратите нас
Заједнички наступ Матеа Салвинија и Марин Лепен наставак је повезивања десних и суверенистичких странака у Европи, сматра Душан Достанић. С друге стране, Стеван Гајић истиче да је готово целокупна европска десница уцењена, а да су све политичке поруке које шаљу – фолклорне приче.
Лидери француског Националног окупљања Марин Лепен и италијанске Лиге Матео Салвини обратили су се на годишњем окупљању Лиге у граду Понтида на северу Италије. Поновили су заједничке ставове две партије о питањима имиграције, суверенитета, ЛГБТ агенде али и Џорџу Сорошу „који финансира уништење западне цивилизације“.
„Треба му се супротставити свим средствима, јер читам у новинама како су филантропи организовани да раде на минирању миленијске културе“, пручио је Салвини.
Салвини и Лепенова: Наставак повезивања суверениста Европе
Заједнички наступ Салвинија и Лепенове који су и до сада били савезници у Европском парламенту и део посланичке групе „Идентитет и демократија“ је наставак повезивања десних и суверенистичких странака које увелико траје, каже за Спутњик Душан Достанић, сарадник Института за политичке студије.
За Достанића је занимљив део Салвинијевог говора да је у исто време док је он био са Лепеновом италијанска премијерка Ђорђа Мелони била на састанку са Урсулом вон дер Лајен, зато што је део деснице у Италији помало разочаран политиком Мелонијеве.
Од Салвинија који је у коалицији са њом не очекују се директни напади, али и у тим околностима он мора да сачува и свој политички идентитет. Зато му је битно да настави да се везује за политичку групацију којој припада и потенцира сарадњу са Лепеновом, надајући се да ће после неких следећих избора опет бити на месту попут министра унутрашњих послова не би ли наставио да води своју политику.
Салвинијева тактичка изјава о влади Италије
Отуда је Салвинијева изјава да ће актуелна влада трајати пет година више тактичка, јер се у Италији нико превише не нада да ће владати до краја мандата. Италија је и до сада имала проблеме са трајањем влада, па не би било ништа превише ново и кад би ова раније пала.
Достанић сматра да ће се у неком тренутку ове разлике унутар италијанске владе постати толике да неће моћи да се превиде.
„Наравно, као што знамо, десница у најширем смислу није монолитна и ту такође постоје разлике и на европском, и на унутрашњем плану, тако да Ђорђа Мелони и Салвини с разлогом не припадају истој странци. Они сада припадају истој влади али ће те разлике врло вероватно у будућности све више и више упадати у очи.“
Уцењена европска десница прича фолклорне приче
С друге стране, политиколог др Стеван Гајић, научни сарадник Института за европске студије сматра да је суштински готово цела европска конзервативна сцена кастрирана у последњих неколико година, колико су трајале припреме за прокси рат између Русије и НАТО.
Гајић подсећа на то како се Салвини правдао да нема везе са Русима и да је Марин Лепен „умекшавала став“ о Русији и зато док год они не оспоравају америчке геополитичке интересе то нам показује да су „добили по њушци и онда су схватили како не треба да се понашају“.
„И сад могу да причају о Европи нација, породици, хришћанству које пропада и свему осталом, тако да све то видим као један фолклор који нема много значаја. Битније је шта ће се десити са Европом на крају баладе прекомпоновања света. Оно што смо видели у последње две године је то да је Америка буквално прегазила Западну Европу. Дакле, не само да контролишу спољну политику главних актера, већ су у доброј мери успели да пацификују и десничаре. Изузетака има, осим Орбана ту је и Алтернатива за Немачку која је и даље далеко од власти, али десничари и даље не представљају проблем“.
Наравно, са потпуним крахом Украјине и то се може променити и тада ћемо видети да ли ће се појавити нови лидери који неће пристати на уцене на које је генерација активних политичара практично пристала.
Уцењена десница пристаће и на трансџендер агенду
Било какав однос са Русијом на било каквим основама па макар и вредносним недопустив је за било кога са Запада, а лакмус папир за све политичаре који тврде да су независни у односу на Брисел је питање да ли пристају на уцену или не.
Уколико пристају на уцену сва њихова реторика везано за наметање трансџендер идеологије или било чега сличног не вреди ни пет пара, јер једина сила у Европи која заиста може да утиче на промену курса европских друштава је Русија.
„Ко то не види, или се прави луд или је уцењен, а ја мислим да је случај са већином европских конзервативаца што су уцењени и што су пристали на уцену. Најочигледнији је тај морални пад Салвинија који се од великог бунтовника претворио у врло умиљато јагње. Док не каже да Италија и све европске земље треба да обуставе сваку помоћ Украјини, све остало нема смисла. Украјински рат је једноставно оголио позиције у потпуности. Дакле уколико Салвини и Мелонијева подржавају заједно са Зеленима и Антифом рат против Русије, немамо о чему да причамо. Онда би требало да пристану и на трансџендер ве-це и цео остатак пакета.“
Зато њихови бирачи не би требало да им верују кад причају о идеолошком пакету кога нуде, јер уколико су поклекли по суштинском питању свих питања које је кључно за будућност Европе, онда је питање времена кад ће поклекнути и по осталим.
Гајић поставља питање шта се конкретно суштински променило у Италији од промене власти и додаје да је то питање добар тест и указује на намере политичара који и даље покушавају да задрже своје гласаче, а да се не супротставе хегемону који је изазвао све проблеме које они, наводно, адресирају.