00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ДОК АНЂЕЛИ СПАВАЈУ
16:00
60 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
17:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
21:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
07:00
30 мин
ОРБИТА КУЛТУРЕ
Кад ликови из романа одлуче да убију писца
16:00
120 мин
МИЉАНОВ КОРНЕР
Очекујем експлозију медаља у атлетици, Ивана није рекла последњу реч
20:00
60 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
Навали народе: Украјина на распродаји
21:30
30 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
 - Sputnik Србија, 1920
СВЕТ
Најновије вести из света

Експлозија Северног тока: Зашто Запад још увек не може да именује кривца

© AP Photo / Danish Defence CommandМесто цурења гаса на гасоводу "Северни ток" у водама Данске
Место цурења гаса на гасоводу Северни ток у водама Данске - Sputnik Србија, 1920, 26.09.2023
Пратите нас
Пре тачно годину дана уништена су три од четири гасовода Северног тока који воде од Русије до Немачке, испод Балтичког мора, који су Западну Европу снабдевали природним гасом. Западни истражитељи до сада нису успели да пронађу саботере који стоје иза експлозије.
Цурење гаса из система гасовода Северни ток откривено је 26. септембра 2022. године, а руководство ЕУ је признало да би то могло бити резултат „намерног напада“.
Два дана касније, 28. септембра, Кремљ је саопштио да је Русија спремна да размотри пријаве земаља ЕУ за заједничку истрагу инцидента везаног за Северни ток. Међутим, не само да је Запад одбио захтев Москве, већ је и окривио Русију за уништавање сопствених гасовода. Касније су европски и амерички званичници одустали од својих оптужби, али нису успели да именују потенцијалног починиоца.
Руски председник Владимир Путин је 12. октобра 2022. назвао инцидент „чином међународног тероризма“. У међувремену, како су цене гаса скочиле, а амерички произвођачи енергије обезбедили уносне уговоре о течном природном гасу (ЛНГ) са европским земљама, постало је јасно да је Вашингтон био главни добитник од уништења Северног тока. Штавише, америчко руководство је раније упутило неколико претњи да ће уништити гасоводе.
„Знамо да је председник Сједињених Држава Џо Бајден отворено запретио да ће зауставити Северни ток 2 ако Руси војно интервенишу у Украјини“, рекао је за Спутњик Филип Гиралди, бивши шеф у ЦИА, а сада извршни директор Савета за националне интересе.
„То је поновила Викторија Нуланд, која је била на трећем водећем месту у Стејт департменту. Она је у суштини рекла исту ствар. Тако да смо имали председника и једног високог званичника који су рекли да ће зауставити гасовод ако се то деси. Тако да имамо изјаве које долазе од саме владе, у којима се каже да ће то учинити."
„Поврх тога, Сједињене Државе – с обзиром на своје војне способности – имале су способност да то ураде. Послали су рониоце да прикаче експлозив и да организују сателит за дрон који би запалио пуњења и разнео цевоводе. Имали су могућност да то ураде, као и мотив, који је у суштини био да се ослаби способност Русије да користи своје енергетске ресурсе да утиче на политику у Европи. Дакле, о томе се радило", наставио је Гиралди.
8. фебруара 2023., новинар Симор Херш, добитник Пулицерове награде, бацио је медијску „бомбу“ тако што је описао очигледну заверу Бајденовог тима и америчке обавештајне заједнице да уз помоћ норвешких оперативаца разнесу гасоводе Северног тока.
Гиралди је рекао да сматра да је Хершов наратив „тачан у сваком детаљу“.
„И могу да вам потврдим да Сај Херш, кога донекле познајем, има одличне изворе унутар ЦИА-е и унутар Пентагона. Дакле, то нам говори да тодолази директно од људи који знају о томе“, рекао је ветеран ЦИА-е.

Окривите Андромеду

7. марта, амерички и немачки мејнстрим медији објавили су два одвојена чланка у којима се тврди да су међународни истражитељи успели да уђу у траг диверзантском нападу 26. септембра 2022. који иде до „проукрајинске“ групе која је деловала са Андромеде, 15-метарске изнајмљене јахте. Ова прича је одмах изазвала много контроверзи.
Немачки медији су, на пример, питали како изнајмљена јахта од 15 метара може да понесе 1.500-2.000 килограма експлозива потребног за уништавање цевовода, додајући да Андромеда нема дизалицу за безбедно подизање и спуштање таквих количина у воду. Такође је нејасно како је група добровољаца успела да превезе толику количину експлозива широм Европе.
Други проблем, на који указују медији, је то што је на месту експлозије дубина Балтичког мора око 80 метара, што захтева специјалну ронилачку опрему која је недостајала овом приватном броду. Поврх свега, банда саботера вратила је јахту у лошем стању и чак оставила неколико лажних пасоша на броду, што је причу учинило још мање вероватном.
Херш је, како се наводи, исмевао главне медије док је о томе разговарао са анонимним оперативцем ЦИА-е упознатим са овим питањем. Према Хершу, то није само „лоша” медијска прича, већ намерна „пародија” коју је ЦИА дотурила америчким и немачким медијима.
„У свету професионалних аналитичара и оператера, сви ће из ваше приче универзално и исправно закључити да је ђавоља ЦИА измислила контра-операцију која је на први поглед толико смешна и детињаста да је права сврха била да поткрепи истину“, навео је истраживачки новинар 5. априла.
Гиралди сматра да ни најновије приче западних медија у којима се наводи умешаност Украјине не држе воду:
„Видите, када радите ствари у обавештајном свету, тражите поткрепљујуће детаље – детаље који вам говоре да ова прича долази из доброг извора или да је суштински тачна. А ја нисам видео ништа од тога у овој причи. Било је доста прича, наравно, о томе да су то урадили људи из Украјине, или чак људи из Немачке који су изнајмили чамце и отишли тамо, а није се знало које су националности. Мислим, то су приче које се понављају. Немам разлога да претпостављам да је ова прича тачна“
Ветеран ЦИА оцењује да тренутно не постоје наводи који звуче тако веродостојно као Хершова верзија. Осим тога, САД су имале мотив; способност да то учине; а такође и циљ да то учине да се ослаби способност Русије да утиче на западну Европу, резимирао је Гиралди.
„Тако да мислим да доста тога говори у прилог чињеници да су Сједињене Државе то у основи урадиле, мада, очигледно уз помоћ Норвежана, а претпостављам да су и неки други савезници у НАТО-у такође били информисани у одређеном обиму, не о свим детаљима, али у виду некихназнака да би се нешто могло десити у блиској будућности на Балтику."

Зашто истражитељи ЕУ нису могли да именују кривца?

Није изненађујуће да упркос званичним истрагама у три земље - Шведској, Данској и Немачкој - питање ко је одговоран за саботажу остаје без одговора, каже Гиралди.
„Чињеница да су спроведене три истраге ништа не значи јер су све три земље које спроводе истрагу чланице НАТО-а. Тако да не би имали никакав мотив да оспоравају аргумент да су то спровели сами Руси или Украјинци“, рекао је ветеран ЦИА.
Међутим, Гиралди сумња да се немачка истрага вероватно приближила истини. Међутим, оно што су рекли јавности је у суштини наратив прихватљив за Сједињене Државе и НАТО. Бивши теренски официр ЦИА је истакао да је Немачка највише страдала од уништења гасовода Северни ток.
„Њихова економија је у невољи. Они су зависили од руске енергије и зато плаћају цену за то, а сигуран сам да су многи тога свесни и желе се да се то икада догодило. Био сам у Источној Европи пре отприлике два месеца и чуо сам од Европљана, колико је цела ова ствар била глупа да се уништи ресурс који је био веома добар за Европу, као и за Русију.“

Шта се крије иза пропадања Немачке?

Гиралди оцењује да је интересантно испитати ко је још – осим САД и Норвешке – био свестан завере у вези са Северним током и био спреман да се умеша у њу. Гиралди сумња да је Берлин од почетка био у дослуху са САД и Норвешком и оцењује да нема смисла да нека земља вољно жртвује сопствену економију.
Штавише, гасоводи Северни ток нису били само имовина Гаспрома, нагласио је Гиралди: било је и других земаља – других компанија из западне Европе – које су учествовале у пројекту вредном милијарде долара. А због америчке завере, њихов новац је протраћен и њихова инфраструктура је претрпела непроцењиву штету.
Али финансијски аспект је само пола приче: оно што највише забрињава је то што су они који су дигли гасоводе у ваздух ризиковали да драматично ескалирају кризу.
„Уништење гасовода је био чин рата“, нагласио је Гиралди.
Први заменик сталног представника Русије при УН Дмитриј Пољански је 17. септембра 2023. рекао да Русија позива да се Савет безбедности УН састане како би разговарали о гасоводима Северни ток и да ће се Савет окупити у уторак, 26. септембра – годину дана након саботаже.
Премијер немачке савезне покрајине Саксоније Михаел Кречмер ј27. августа најавио је да је неопходна поправка оштећених гасовода да би се обезбедило снабдевање земље енергијом за још пет до 10 година.
Цурење гаса на гасоводу Северни ток 2 у водама Шведске - Sputnik Србија, 1920, 26.09.2023
СВЕТ
Амерички новинар открио шта је био стварни циљ експлозија на гасоводима „Северни ток“
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала