Србија и Црна Гора - Sputnik Србија

Митровић и Тадић за три минута окончали агонију Србије – тешка победа над Црном Гором у Београду!

Фудбалска репрезентација Србије је тешком муком успела да савлада Црну Гору у осмом колу квалификација за Европско првенство резултатом 3:1 на стадиону „Рајко Митић“ у Београду.
Србија је имала императив победе после пораза од Мађарске у претходној рунди, одлично је почела утакмицу и повела у 9. минуту преко Митровића, али је дозволила да у 36. минуту противник изједначи.
Мучење српског тима кроз бесомучне нападе и страх од контраудара ривала трајало је до 74. минута када је Тадић асистирао Митровићу за други гол, а свега три минута касније рекордер се реванширао капитену за 3:1 и коначан мир у редовима репрезентације Србије.
Србији на руку иде и резултат утакмице између Литваније и Мађарске, балтичка екипа је водила са 2:0, дала је и трећи гол који је поништен после реакције из ВАР собе, а потом је лидер групе у којој се налази и Србија успео да стигне до изједначења на 2:2.
Такви резултати доводе до тога да је Мађарска и даље прва на табели са 14 поена и утакмицом мање од другопласиране Србије која има и меч мање. Истоветан број мечева има и Црна Гора, али има свега осам поена.
Србија последњу утакмицу у квалификацијама за Европско првенство где има шансу да потврди пролазак на завршно такмичење игра у Лесковцу против Бугарске, 19. новембра.
Поново је комбиновао селектор Стојковић и послао на терен ојачани везни ред, вратио је капитена Тадића у стартну поставу и то се испоставило као добитна комбинација јер је већ у деветом минуту Србија повела.
Отворен је велики простор Митровићу у казненом простору, он је дриблинзима успео да уђе унутар шеснаестерца и бриљантним ударцем спољним делом стопала послао лопту у супротан угао.
После, једнако као и пре гола, Србија је препустила теренску иницијативу Црној Гори, деловало је да из контранапада може да уради нешто више, у 26. минуту је Живковић погодио стативу, али је то било све од Србије.
Зашто? Питање је на које треба да одговори стручни штаб, Србија је, као и увек, остављала много простора ривалима, сјајно је то на десном крилу користио Марушић кога је двапут морао на једвите јаде да зауставља Младеновић, али то није успео у 36. минуту.
Просто невероватно, уместо шансе за гол, Србија је примила гол, Тадић је центрирао искоса са леве стране, сви дефанзивци су били у казненом простору противника, акција није добро изведена, севнула је контра Црне Горе, Младеновић је каснио за Марушићем, уследило је додавање ка Јоветићу, поред кога је, поново невероватно, био Тадић.
Јоветић је примио лопту, погледао гол, наместио је на леву ногу и послао „ракету“ право у супротан угао гола Милинковић-Савића који није имао ни промил шансе да спречи изједначење.
До краја полувремена Србија је јуришала ка голу, покушавали су то и дефанзивно оријентисани играчи Павловић и Гудељ, а због тога је Црна Гора добијала све више простора – срећом није српски тим кажњен па се на велики одмор отишло са нерешеним резултатом од 1:1.
Селектор Стојковић је на полувремену у свлачионици оставио Младеновића и Илића, дао је шансу Костићу и Сергеју, а на старту наставка ривали су показали шта ће радити, Србија је кренула у јуриш и све време стрепела од контранапада Црне Горе.
Чудна ситуација се догодила у 58. минуту, Савић је ударио Митровића у казненом простору, добио је жути картон за то, али судија Марчињак није показао на белу тачку, иако је црногорски дефанзивац кажњен за потез који је начињен у шеснаестерцу.
Србија је имала три корнера у низу, ниједан није искористила, суочила се потом и са ударцем Цамаја који је Вања одбранио, а потом је уследио још један талас силних напада Србије – без резултата.
Није било промене ни у 64. минуту, Костић је погодио Сергеја у главу, он је проследио лопту ка голу поред запливалог голмана Мијатовића, али је он ногом, потпуно случајно, успео да је скрене у корнер.
Као меру предострожности Стојковић је заменио Гудеља Максимовићем, наставили су се бесомучни напади Србије без идеје и реализације, Црногорци су већ кренули са крађом времена, а као неискоришћена шанса биће уписан покушај главом Тадића после центаршута Костића у 72. минуту.
Коначно, у 74. минуту Србија је пробила бункер Црне Горе, Сергеј је лепо пронашао Тадића, капитен је клизећим стартом упутио лопту ка Митровићу, а рекордер је рутински спаковао лопту у мрежу Мијатовића.
Србија је добила крила, Костић је у наредном нападу наместио шансу Сергеју који је лоше шутирао, а то није био случај у 77. минуту – Митровић је вратио Тадићу асистенцију, а капитен је прелепим ударцем послао лопту у мрежу Црне Горе.
Покушавала је Црна Гора свим силама да се врати у утакмицу, била је очигледна нервоза, али је одбрана Србије била на нивоу овога пута и није дозвољено да се понови онај кикс са Мундијала против Камеруна, када је испуштена предност од 3:1.
Србији следи одмор, а 19. новембра и последња утакмица у квалификацијама за Европско првенство против Бугарске у Лесковцу, где ваља оверити пласман на континентално такмичење, први још од 2000. године.
Ток меча сте могли да пратите уз Спутњик:
22:44 17.10.2023
90+4' – Крај! Победа Србије!
Агонија до 74. минута, а онда минијатуре рекордера и капитена. Победа Србије за миран сан!
Александар Митровић - Sputnik Србија
22:40 17.10.2023
90' – Још четири минута!
Надокнада траје...
22:38 17.10.2023
90' – Србија затвара утакмицу
Живковић излази, улази Бабић.
89' – Жути за Томашевића
Коначно, после стотог прекршаја над Митровићем.
22:27 17.10.2023
Мађари су изједначили!
Литванија није издржала, резултат је 2:2.
79' – Ево Самарџића
Лукић излази из игре.
22:25 17.10.2023
77' – Тадић! Србија води 3:1!
Вратио је Митровић Тадићу асистенцију, сјајан шут капитена Србије левом ногом за 3:1!
22:23 17.10.2023
74' – Митровић! Србија води!
Коначно права акција, Сергеј је петом одложио лопту за Тадића, капитен је клизећим стартом центрирао у петерац, а ту је био спреман Митровић да поново затресе мрежу.
Србија води 2:1!
22:20 17.10.2023
72' – Штета!
Костић проналази Тадића усамљеног у казненом простору, али капитен шутира главом преко гола.
22:16 17.10.2023
68' – Измена
Гудељ који има жути картон излази, улази Максимовић.
68' – Непрецизно...
Тадић је распалио, али високо преко гола.
22:13 17.10.2023
Мађарска је смањила!
Литванија сада води 2:1.
22:12 17.10.2023
64' – Каква шанса!
Костић погађа Сергеја у главу, Мијатовић случајно ногом вади лопту из гола!
22:08 17.10.2023
60' – Брани Вања!
Ево контранапада, Цамај је распалио по лопти, али Вања брани!
22:07 17.10.2023
59' – Три корнера и ништа!
Три ударца из угла српског тима, али без резултата!
22:06 17.10.2023
58' – Митровић и Савић у дуелу!
Дефанзивац Црне Горе је ударио Митровића и добио жути картон, али нема пенала!
22:05 17.10.2023
57' – Замало!
Опет центаршут Живковића на Митровића, успео је некако Савић да га одгура.
22:01 17.10.2023
53' – Ево навијача
Чује се са трибина подршка, први пут од почетка утакмице.
21:57 17.10.2023
48' – Напад од три минута и Вељковићево чишћење!
Србија је држала лопту све време, Црна Гора је направила толико чврст блок да никако није могло да прође ништа од Србије.
Уследио је коначно центаршут Живковића, али је одмах севнуо контранапад и само због чврстог рамена Вељковића који је одувао Крстовића није било опасности за Србију.
21:53 17.10.2023
46' – Стојковић мења!
На терен иду Филип Костић и Сергеј Милинковић-Савић.