https://sputnikportal.rs/20231026/sijarto-za-bolju-buducnost-evrope-potreban-mir-u-ukrajini-1162894034.html
Сијарто: За бољу будућност Европе потребан мир у Украјини
Сијарто: За бољу будућност Европе потребан мир у Украјини
Sputnik Србија
За бољу будућност Европе неопходно је мирно решење у Украјини и обнављање разумног дијалога и сарадње са Истоком, без претеране идеологизације, изјавио је... 26.10.2023, Sputnik Србија
2023-10-26T11:11+0200
2023-10-26T11:11+0200
2023-10-26T11:11+0200
русија
мађарска
минск
белорусија
евроазијски безбедносни форум
петер сијарто
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e7/0a/1a/1162893895_0:0:1280:721_1920x0_80_0_0_0a812f6a8e3b047ddb74cae44777cd1f.jpg
Према његовим речима, да би Европа била способна да пронађе добре, успешне одговоре на изазове са којима се суочава и да би се избегло даље погоршавање ситуације, потребно је, пре свега, да се реши сукоб у Украјини.„Друго, обнављање цивилизованог дијалога између Запада и Истока. Морамо се вратити разумном дијалогу. Морамо се побринути да се уместо идеологизованог и политизованог дијалога, који је немогућ, вратимо на комуникацију која се заснива на међусобном поштовању, рационалности и здравом разуму“, оценио је Сијарто, говорећи на међународној конференцији на високом нивоу „Евроазијска безбедност: реалност и перспективе у свету који се мења“ која се одржава у Минску.Он је напоменуо да су „Мађари спремни да наставе да раде у корист мира у Украјини, у корист цивилизованог дијалога између Истока и Запада и у корист узајамног поштовања и рационалних односа између Истока и Запада“.„Ако чак и под овим условима не будемо разговарали једни са другима, изгубићемо наду у бољу будућност“, додао је он.Сијарто је нагласио да економије Истока и Запада изузетно зависе једна од друге, а успех западне економије готово је немогуће замислити без сарадње са Истоком, и обрнуто.„Основа европске привреде је аутомобилска индустрија. Али она неће моћи да пређе у ново доба производње електричних возила без добављача ресурса. Источна и западна економија зависе једна од друге, хтели ми то или не“, истакао је мађарски министар.Осим тога, Сијарто је подсетио да Мађарска за сада не може да осигура своју енергетску безбедност без испоруке нафте и гаса из Русије. С тим у вези, он је потврдио интересовање за наставак сарадње са Москвом у области енергетике, пожаливши се да је „Европа постала талац идеолошких дебата о испорукама енергената“.Сијарто је једини представник Европске уније на међународној конференцији у Минску. Он је више пута изјављивао да Будимпешта не подржава идеју о новом Хладном рату и „гвозденој завеси“ између земаља Истока и Запада и сматра да би Европа, како би избегла економски колапс, требало да развија сарадњу са Азијом у актуелној геополитичкој ситуацији. Покретач великих економских промена у свету, према његовим речима, представљају земље Истока и неопходно је препознати чињеницу да спајања привреде Запада и Кине.
https://sputnikportal.rs/20231026/rusija-prinudjena-na-kompenzacione-mere-kao-odgovor-na-razmestanje-nuklearnog-oruzja-sad-u-evropi-1162891894.html
мађарска
минск
белорусија
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2023
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Вести
sr_RS
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e7/0a/1a/1162893895_34:0:1171:853_1920x0_80_0_0_60eda9b181ca1a61666ae2a808199b8c.jpgSputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
мађарска, минск, белорусија, евроазијски безбедносни форум, петер сијарто
мађарска, минск, белорусија, евроазијски безбедносни форум, петер сијарто
Сијарто: За бољу будућност Европе потребан мир у Украјини
За бољу будућност Европе неопходно је мирно решење у Украјини и обнављање разумног дијалога и сарадње са Истоком, без претеране идеологизације, изјавио је министар спољних послова и спољних економских односа Мађарске Петер Сијарто.
Према његовим речима, да би Европа била способна да пронађе добре, успешне одговоре на изазове са којима се суочава и да би се избегло даље погоршавање ситуације, потребно је, пре свега, да се реши сукоб у Украјини.
„Друго, обнављање цивилизованог дијалога између Запада и Истока. Морамо се вратити разумном дијалогу. Морамо се побринути да се уместо идеологизованог и политизованог дијалога, који је немогућ, вратимо на комуникацију која се заснива на међусобном поштовању, рационалности и здравом разуму“, оценио је Сијарто, говорећи на међународној конференцији на високом нивоу „Евроазијска безбедност: реалност и перспективе у свету који се мења“ која се одржава у Минску.
Он је напоменуо да су „Мађари спремни да наставе да раде у корист мира у Украјини, у корист цивилизованог дијалога између Истока и Запада и у корист узајамног поштовања и рационалних односа између Истока и Запада“.
„Ако чак и под овим условима не будемо разговарали једни са другима, изгубићемо наду у бољу будућност“, додао је он.
Сијарто је нагласио да економије Истока и Запада изузетно зависе једна од друге, а успех западне економије готово је немогуће замислити без сарадње са Истоком, и обрнуто.
„Основа европске привреде је аутомобилска индустрија. Али она неће моћи да пређе у ново доба производње електричних возила без добављача ресурса. Источна и западна економија зависе једна од друге, хтели ми то или не“, истакао је мађарски министар.
Осим тога, Сијарто је подсетио да Мађарска за сада не може да осигура своју енергетску безбедност без испоруке нафте и гаса из Русије. С тим у вези, он је потврдио интересовање за наставак сарадње са Москвом у области енергетике, пожаливши се да је „Европа постала талац идеолошких дебата о испорукама енергената“.
Сијарто је једини представник Европске уније на међународној конференцији у Минску. Он је више пута изјављивао да Будимпешта не подржава идеју о новом Хладном рату и „гвозденој завеси“ између земаља Истока и Запада и сматра да би Европа, како би избегла економски колапс, требало да развија сарадњу са Азијом у актуелној геополитичкој ситуацији. Покретач великих економских промена у свету, према његовим речима, представљају земље Истока и неопходно је препознати чињеницу да спајања привреде Запада и Кине.