Операција изведена први пут у Србији: Доктори спасили живот жени са раком панкреаса
13:56 09.11.2023 (Освежено: 14:16 09.11.2023)
© Sputnik / Sergey Guneev
/ Пратите нас
Пацијенткињи оболелој од карцинома панкреаса комплексним хируршким захватом не само да је спасен и продужен живот, већ је у потпуности повратила квалитет живота без икаквих болова, а операцију је први пут у Србији извео тим стручњака на челу са хирургом др Милошем Брацановићем.
Ова операција изводи се у малом броју центара у свету, а у нашој земљи изведена је први пут. Пацијенткињи је извађен значајан део абдоминалних органа, а сама процедура је, између осталог, специфична у томе што подразумева и реконструкцију главне цревне вене.
Пацијенткиња стара 67 годинa пре нешто више од две недеље подвргнута је овом хируршком захвату, а с обзиром на то да је постоперативни опоравак прошао одлично, она се већ отпушта из болнице и одлази кући.
Веома комплексну процедуру извео је мултидисциплинарни тим лекара Ургентног центра Универзитетског клиничког центра Србије (УКЦС) на челу са хирургом др Милошем Брацановићем, а чинили су га и проф. др Ненад Иванчевић, др Ненад Јаковљевић, др Јелена Митровић, др Матеја Петровић, радиолози Бора Лукић, Јелица Вукмировић, Тијана Томић и анестезиолози Наташа Павловић, Милена Кекић и Иван Стоимиров.
© Sputnik / Маријана КолаковићДр Милош Брацановић, специјалиста опште и субспецијалиста дигестивне хирургије
Др Милош Брацановић, специјалиста опште и субспецијалиста дигестивне хирургије
© Sputnik / Маријана Колаковић
Др Милош Брацановић наводи да се ради о веома комплексној операцији APPELBY, која представља изазов за светске центре, а за њега лично највећи успех је што се пацијенткиња добро осећа и одлази кући.
„У хируршком смислу APPELBY процедура је екстремно захтевна и комплексна, а за исход и успех битно је да је пацијент прошао без компликација. Ради се о процедури лечења узнапредовалих карцинома панкреаса код којих је дошло до инфилтрације главног артеријског стабла које снабдева крвљу јетру, желудац, панкерас и слезину“, објашњава др Брацановић.
Oн прецизира да се током ове операције одстрањује тумор панкреаса у целости, са највећим делом односно скоро целим желуцем, панкреасом, слезином и артеријским стаблом, уз одстрањивање припадајућих лимфних чворова и реконструкцију главне цревне вене.
Овај хируршки захват за подвиг трајао је око 6 сати, а хирург каже да се овако опсежне операције изводе се у високоспецијализованим центрима јер су радиолошка процена, стручан хируршки и анестезиолошки тим пресудни за успешан исход.
„Преоперативно, са колегама са радиологије урађена је адекватна процена и припрема која је допринела да операције прође без компликације. Најчешће компликације ове процедуре су отказивања јетре, крварење, али и попуштања анастомозе која се прави између црева и малог преосталог дела желуца. У том смислу, анестезиолошки тим и интензивна нега су у постопертивном периоду значајно допринели да пацијенткиња буде отпуштења кући без икаквих компликација“, истиче др Брацановић за Телеграф.
Пацијенткиња је болест открила након епизоде јаких болова у стомаку, након чега је на компјутеризовованој томографији (ЦТ) дијагностикован тумор панкреаса. Из регионалног здравственог центра послата је у УКЦС, а својој кући враћа се без болова.
„Не само да јој је спасен и продужен и живот, већ је у потпуности повратила квалитет живота без икаквих болова“, каже др Брацановић.