Британска подршка лажном Косову и нови притисак на Србе - потписало 12 европских држава
11:08 13.12.2023 (Освежено: 11:10 13.12.2023)
© Sputnik / Алексей Витвицкий
/ Пратите нас
Политичари из Европе упутили су писмо високом представнику ЕУ за спољну политику и безбедност Ђузепеу Борељу и специјалном изасланику ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирославу Лајчаку са молбом да укину санкције Косову.
Писмо је иницирала председница Комитета за спољне послове Велике Британије Алиша Кернс, која је његов садржај поделила и на свом налогу на друштвеној мрежи Икс. Остали потписници су представници Комитета за спољне послове Немачке - Мајкл Рот, Ирске - Чарлс Фланаган, Чешке - Павел Фишер, као и представници неколицине других земаља: Естоније, Летоније, Литваније, Белгије, Хрватске, Данске и Бугарске.
У писму се тражи да се, у светлу самита ЕУ и Западног Балкана који се одржава данас и сутра, укину мере против Косова које је увела Европска унија и да се обнови пуна сарадња са Владом Косова.
As Chairs of the Foreign Affairs Committees of parliaments of 🇬🇧🇩🇪🇱🇹🇭🇷🇧🇪🇱🇻🇮🇹🇮🇪🇩🇰🇨🇿🇧🇬🇪🇪, we call on @JosepBorrellF and @MiroslavLajcak to ensure an immediate cessation of all negative measures against Kosovo 🇽🇰, and call on the EU, U.S. and the U.K. to fully investigate the… pic.twitter.com/gmETNpzVrP
— Rihards Kols (@RihardsKols) December 13, 2023
"Бојкот општинских избора, иза којих је стајала Српска листа 23. априла, напад на Кфор 29. маја, самовољно притварање косовских полицајаца од стране српских власти 14. јуна и напад на Бањску 24. септембра, показују агресивни образац осмишљен да поткопа и дестабилизује Косово. Од суштинског је значаја да међународна заједница одбаци овај иредентизам и агресију и поново потврди подршку независности и суверенитету Косова", наводи се у писму.
У писму се даље наводи да је "напад 24. септембра, који је, предводио бивши потпредседник Српске листе Милан Радоичић, значио озбиљну ескалацију".
"Ситуација је лако могла да ескалира у шири сукоб да није било професионализма и храбрости косовске полиције, од којих је један трагично погинуо. Количина и врста оружја заплењеног након напада поставља озбиљна питања о улози коју је српска држава можда имала у подршци операцији. Позивамо ЕУ, САД и Уједињено Краљевство да предузму пуну истрагу о нападу у Бањској и обавежу се на објављивање резултата", наводи се у писму упућеном Борељу и Лајчаку.
На ово писмо реаговао је и амбасадор Косова у Великој Британији, Иљир Капити. Он се захвалио Алиши Кернс што је преузела вођство у овој важној ствари.
"Дубоко сам захвалан на писму упућеном Ђузепеу Борељу и Мирославу Лајчаку од стране шефова спољних послова неколико европских земаља, укључујући и Велику Британију. Садржај писма одражава важне критике и хитност решавања тренутне реалности између Републике Косово и Србије. Похваљујем посланицу Кернс што је преузела вођство у овом важном питању и захваљујем свим говорницима на њиховом доприносу“, написао је амбасадор.