Трујумф уметности и слободе – без надзирања: Почео „Кустендорф“ /видео, фото/
22:25 23.01.2024 (Освежено: 22:36 23.01.2024)
© Sputnik / Милица ТркљаМатеу Гаронеу награда ,,Дрво живота"
© Sputnik / Милица Тркља
Пратите нас
Редитељи Емир Кустурица и Матео Гароне отворили су вечерас у Дрвенграду 17. Међународни филмски и музички фестивал „Кустендорф“, поручивши „Не надзирање, кинематографија“.
Кустурица је уручио италијанском синеасти Матеу Гаронеу награду „Дрво живота“ присетивши се своје реакције када је погледао његов први филм.
„Као представник најмлађе генерације филмских радника који долазе на овај фестивал, али нажалост у годинама када сузе могу да потеку и на рекламе, избегавм чак и Олимпијаде јер често суза потече и када неко добије бронзану, а камоли сребрну медаљу. Матео је редитељ чији први филм ми је показао да постоје нације у Европи које штите своје филмско наслеђе. Када сам видео његову 'Гомору', плакало ми се и смејало, све оно што обичан гледалац треба да проживи у филму. То је филм који у најбољем смислу те речи потврђује тезу да чак и ове глупе камере могу да буду употребљене за стварање паметног филма“.
Гаронеа је срео 1998. године у Венецији где је био сам филмом „Црна мачка бели мачор“:
„Пришао ми је момак и рекао – 'Господине Кустурица, ваши филмови ме веома инспиришу'. Ја сам рекао – 'Веома добро'“.
Емир је био важан за мој пут
Гароне је трећи пут дошао у Дрвенград, са новим остварењем „Ја, капетан“ и Сребрним лавом за режију венецијанског фестивала, а на путу за Мећавник сазнао је да је његов филм номинован за Оскара.
„Пре десет година Паоло Сорентино је дошао на Кустендорф и рекао ми је да мора у Холивуд јер му је филм номинован за Оскара. Послао сам му поруку дан уочи доделе да ће га добити. Сутрадан ми је одговорио – 'Био си у праву'. Овај господин, Матео Гароне, ми се јавио из Холувуда и рекао да тамо промовише филм. Послао сам му поруку – 'Дођи на Мећавник и добићеш Оскар. И то ће се десити у марту“, испричао је Кустурица дочекавши Гаронеа у Дрвенграду.
© Sputnik / Марија ЈаковљевићЕмир Кустурица и Матео Гароне отворили "Кустендорф"
Емир Кустурица и Матео Гароне отворили "Кустендорф"
© Sputnik / Марија Јаковљевић
Гароне је истакао да му је увек част да прими награде, а посебно од њему најважнијег редитеља, Кустурице:
„Лепо је бити поново на Кустендорфу. Осећам се као код куће. Ово је моја породица. Када сам почео да снимам, Емир је за мене био веома важан. Са 22 године отишао сам у Венецију јер сам волео да гледам филмове. Тада сам био сликар, не редитељ. Срео сам Емира, био сам толико стидљив, али он је био веома важан за мој даљи пут. И када ме позове на фестивал, не могу да одбијем свеједно да ли сам у Лос Анђелесу или негде другде“.
Тријумф уметности
Потпредседница Владе и министарка културе Маја Гојковић је на отварању „Кустендорфа“ истакла да ће наредна четири дана Мокра Гора бити европска и светска престоница филма „у његовом најкреативнијем и најпрефињенијем издању – оном које слави уметност и у коме естетика филмског израза и лепота филмског језика имају примат над суровим законима филмске индустрије и комерцијализације, не само културе већ и читавог живота“.
© Фото : Спутњику уступило Министарство културе/ Горан ЗлатковићМинистарка културе Маја Гојковић на Кустендорфу
Министарка културе Маја Гојковић на Кустендорфу
© Фото : Спутњику уступило Министарство културе/ Горан Златковић
„Већ 17 година ово је место окупљања љубитеља седме уметности. Добрим делом и због тога што је 'Кустендорф' победа садржине над формом, надахнућа над рутином, оригиналног над свакодневним. Овај фестивал је и тријумф уметности као највише творевине људског духа, која буди најфинија осећања, опија својом магијом и безграничним путевима маште води нас на незаборавна путовања“, нагласила је Гојковић.
„Кустендорф“ је, приметила је, међу најзначајнијим, а свакако један од најаутентичнијих филмских фестивала данашњице и зато што пажљиво негује своје верну публику, и из године у годину привлачи нову:
„Оно што овај празник културе чини додатно посебним је непоновљиви осећај слободе у времену у коме спектакл и релативизација стваралаштва теже да потисну квалитет и оригиналност. Срећом по човечанство, праве уметничке вредности, макар то чиниле у тишини и неким само њима познатим начинима, увек изнађу пут до људског срца и душе. Слобода стваралаштва једна је од највећих универзалних вредности, и она је - баш као и слоган овогодишњег фестивала – 'Не надзирање, кинематографија!' - у вечној дисхармонији са било којом врстом ауторитета имагинарног Великог брата или законима тржишта“.
© Sputnik / Марија ЈаковљевићСтуденти извели перформанс инспирисан филмом "Андерграунд"
Студенти извели перформанс инспирисан филмом "Андерграунд"
© Sputnik / Марија Јаковљевић
Не надзирање, кинематографија
На отварању студенти треће године Академије уметности из Београда извели су перформанс инспирисан Кустуричиним филмом „Андерграунд“.
На крају је на сцену је ступио глумац Предраг Мики Манојловић са поруком „Не надзирање, кинематографија“ којом „Кустендорф“ жели да укаже на промену функције камере која је у „нашем времену од машине за визије постала машина за надзирање и контролу“, у уверењу да та промена није нужно неповратна.
© Фото : Спутњику уступило Министарство културе/ Горан ЗлатковићМики Манојловић на Кустендорфу
Мики Манојловић на Кустендорфу
© Фото : Спутњику уступило Министарство културе/ Горан Златковић
Своју музичку визију света филма представила је кантауторка Дуда Буржујка, а „Кустендорф“ ће наредних пет дана поделити још 30 визија света, кроз филмове младих и већ атаблираних аутора у нади да ће публику узбудити, наљутити, додирнути или натерати да се замисле.
© Sputnik / Милица ТркљаСаветник руског председника Владимир Толстој и амбасадор Русије у Србији Александар Боцан - Харченко
Саветник руског председника Владимир Толстој и амбасадор Русије у Србији Александар Боцан - Харченко
© Sputnik / Милица Тркља
Отварању фестивала на Мећавнику присуствовали су и руски амбасадор Александар Боцан - Харченко и саветник руског председника за културу и чукунунук великог руског књижевника Лава Толстоја, Владимир Толстој.