00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
20:00
60 мин
МОЈ ПОГЛЕД НА РУСИЈУ
Ауторска емисија Љубинке Милинчић
07:00
30 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
17:00
60 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
„Осветници и клеветници“
21:00
30 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
 - Sputnik Србија, 1920
РУСИЈА
Најновије вести, анализе и занимљивости из Русије и Заједнице независних држава

Одговор Русији и Белорусији: Америка од Старог континента прави нуклеарно складиште

Бомбе Б61с - Sputnik Србија, 1920, 01.02.2024
Пратите нас
Европа постаје „буре барута“, америчко нуклеарно складиште, и можда ће по трећи пут „стати на исте грабуље“, које се зову - „светски рат“. Два светска рата очигледно нису научила Европу разборитости и здравом разуму, оцењује руски експерт Алексеј Леонков.
Тако је он прокоментарисао вест да Сједињене Државе планирају да распореде нуклеарно оружје у Великој Британији по први пут у 15 година због наводно „руске растуће претње“.
„Ако се погледају информације о томе шта све садржи британска војна моћ, ту се налази и нуклеарно оружје, али су медији очигледно одлучили да направе од тога сензацију на антируском таласу и приказали да ће тамо бити размештено и америчко тактичко нуклеарно оружје. И ево, то је наш одговор Русији, а могуће и Белорусији на чијој је територији Русија распоредила своје тактичко нуклеарно оружје“, каже руски војни експерт Алексеј Леонков.
Сарадња Русије и Белорусије у војној нуклеарној сфери, за разлику од НАТО земаља, одвија се у оквиру Савезне државе, која има јединствену територију и војну доктрину, док Сједињене Државе спроводе погубну праксу, распоређујући своје нуклеарно оружје хиљадама километара ван своје територије, укључујући и земље које уопште немају нуклеарно оружје.
Истини за вољу, Леонков напомиње да је Велика Британија нуклеарна држава. Краљевска морнарица има четири нуклеарне подморнице Вангард, а свака носи 16 интерконтиненталних пројектила „тридент“, морског базирања, додаје експерт.
„Истина, борбеноспособна су само два та брода, а два су на некаквом одржавању на неодређено време... Међутим, овде постоји један важан детаљ у свему што се дешава - сво нуклеарно оружје које ће бити лоцирано на британској територији биће под контролом Сједињених Америчких Држава, пошто су се Америка, Британија и Француска још раније договориле да ће сви ти нуклеарни арсенали бити под јединственом контролом и да ће њима управљати Америка“, каже Леонков.
Вашингтон је финансирао модернизацију складишта у Великој Британији, што јасно указује на план о враћању америчких нуклеарних бомби у ту земљу, док Москва упозорава Америку да то не чини.
© AFP 2023 / INP / AFPВашингтон намерава да пребаци у Велику Британију бојеве главе чија је јачина троструко већа од бомбе бачене на Хирошиму, наводе британски медији
Уништени град Хирошима, три године након бацања атомске бомбе од стране америчког  Б-29, 06. августа 1945. - Sputnik Србија, 1920, 31.01.2024
Вашингтон намерава да пребаци у Велику Британију бојеве главе чија је јачина троструко већа од бомбе бачене на Хирошиму, наводе британски медији

Шта је опасније од тактичког нуклеарног оружја у Европи

Нуклеарно оружје Сједињених Држава ускладиштено је у Европи још од средине педесетих година прошлог века, када је тадашњи амерички председник Двајт Ајзенхауер одобрио његово пребацивање у савезничке базе НАТО-а.
У јеку Хладног рата, Пентагон и амерички НАТО сателити сматрали су употребу тактичког нуклеарног оружја асиметричним одговором у случају локалног сукоба са Совјетским Савезом и земљама Варшавског пакта, које су имале предност у конвенционалном наоружању.
Према проценама независних стручњака, Америка је тајно у Европи разместила око 150 нуклеарних бомби, што по оцени експерата може повећати ризик од нуклеарног рата.
„Тактичко нуклеарно оружје се не користи за извођење превентивних нуклеарних удара, већ након размене нуклеарних удара интерконтиненталним балистичким ракетама морског и копненог базирања, или оним које се лансирају из подземних силоса. Тек након тога тактичко нуклеарно оружје улази у игру. Оно је намењено за уништење преосталих центара отпора или важне инфраструктуре која је преживела нуклеарне нападе“, каже Леонков.
Леонков истиче да је много важније питање када ће ракете средњег домета бити распоређене у Европи. То би, како оцењује, био преседан, „много опаснији од распоређивања тактичког нуклеарног оружја“.

Европа – буре барута

Има мишљења да би после Велике Британије, Пољска могла да буде следећа држава која ће распоредити америчко нуклеарно оружје.
Варшава је прошле године затражила од НАТО-а да распореди америчко нуклеарно оружје на њеној територији и апеловала је на цео НАТО да учествује у програму „Нуклеар шеринг”, који омогућава Сједињеним Државама да пребаце своје нуклеарно оружје у земље НАТО-а уколико постоји потреба за тим.
Леонков напомиње да би осим Пољске, кандидат могла да буде и Румунија, пошто је у тим земљама инсталиран амерички антиракетни штит „иџис ашор“. Амерички лансирни системи се из одбрамбених брзо и лако претварају у офанзивне, што представља диркетну претњу Русији.
Американци су по Европи „расејали“ Б61, стратешке и тактичке термонуклеарне гравитационе бомбе.
Парадоксално звучи то што Запад своје потезе оправдава јачањем безбедности у Европи. Међутим, овакве акције Вашингтона неће ојачати безбедност ни Британије, ни Сједињених Држава, ни Европе, нити ће застрашити Москву. Само ће повећати укупан ниво ескалације и претње у Европи.
„Да, постоје таква уверења Европљана да ће ако напуне подрум бурадима барута то повећати њихову безбедност, а безбедност се повећава тек када земље почну међусобно да сарађују и разговарају, када опасност од ратова и других конфликата избледи... Када је у току трка у наоружању, када се све више нових система појављује на територији Европе не може се говорити ни о каквој безбедности. Европа почиње да личи на нуклеарно складиште, постаје буре барута и јасно је да је све оно што следи само повод...“, упозорава Леонков.
Из два светска рата Европа није извукла никакве поуке.
„Европу су одучили од сећања на Други светски рат који је однео животе милиона Европљана“, каже Леонков.
Москва је више пута истицала да у нуклеарном рату не може бити победника и да га никада не треба покренути, а да нуклеарно оружје – све док постоји – мора служити одбрамбеним циљевима, обуздавању агресије и спречавању рата.
Хипотетичке планове САД за постављање нуклеарног оружја у Британији Москва види као кораке ка дестабилизацији.
„Русија препоручује, пре него што буде прекасно, да се почне са отклањањем антируских фобија, које се по својој природи не могу излечити тенковима или тактичким нуклеарним ударима“, поручио је шеф руске делегације на преговорима у Бечу о војној безбедности и контроли наоружања Константин Гаврилов.
Вест о постављању нуклеарног оружја у Енглеској објавио је британски „Телеграф“, позивајући се на документа Пентагона и наводећи да Вашингтон намерава да пребаци у ваздушну базу „Лејкенхит“ у округу Сафок бојеве главе чија је јачина троструко већа од бомбе бачене на Хирошиму.
Пентагон је одбио да коментарише овај потез, али се већ дуже време прича о могућем размештању нуклеарног оружја у тој земљи, док Москва проверава ту информацију и упозорава на ескалацију. Ако до тога дође то ће бити још један ударац међународној безбедности и стабилности.
Америчко нуклеарно оружје тренутно је распоређено у пет европских земаља - Немачкој, Холандији, Белгији, Италији и Турској, док се Велика Британија, ако се ово обистини, практично враћа на тај списак, пошто су раније, 2008. године, САД повукле своје нуклеарно оружје из Британије, сматрајући да је опала претња од нуклеарног рата.
Зграда Министарства спољних послова Русије - Sputnik Србија, 1920, 13.06.2023
РУСИЈА
Москва: Позиви на распоређивање америчких нуклеарних бомби у Европи ─ повод за забринутост
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала