Застава Србије - Sputnik Србија, 1920
СРБИЈА
Најновије вести, анализе и занимљивости из Србије
Спомен-крипта новим косовским јунацима у храму Светог Василија Острошког у Нишу  - Sputnik Србија

НАТО агресија, 25 година после: Откривена спомен плоча новим косовским херојима

Пратите нас
Ваздушни напади НАТО снага на Србију, односно тадашњу СРЈ, почели су на данашњи дан пре 25 година – 24. марта 1999. године. Процењено је да је погинуло око 2.500 цивила, међу њима 89 деце, а рањено око 6.000 особа.
Срушени су мостови, уништена инфраструктура, бомбардоване школе, здравствене установе, медијске куће, амбасада, споменици културе, цркве и манастири, а готово да нема града који се није нашао на мети НАТО бомби.
Поводом 25 година од почетка НАТО агресије на СР Југославију положени су венци на Споменик страдалој деци на Ташмајдану, као и испред зграде СИВ 3 и испред Меморијалног зида у Палати "Србија". Венци су положен и на згради МУП-а у Улици Кнеза Милоша, у Косовској Митровици, Грачаници, Лепосавићу и Штрпцу. Годишњица почетка бомбардовања обележена је и у Црној Гори. У Нишу је откривено спомен-обележје Новим косовским јунацима, са именима 1.139 страдалих припадника војске и полиције од 1998. до 2003. године.
Садржај
Прво нова обавештењаПрво стара обавештења
22:32 24.03.2024
„Никада нећемо заборавити“: Срби из Њујорка обележили годишњицу НАТО агресије на СРЈ
Срби из Њујорка прошетали су данас улицама тог града, од Цркве Светог Саве до зграде УН на Ист риверу, у знак сећања на бомбардовање СРЈ које је почело на данашњи дан пре 25 година, носећи транспаренте “Никада нећемо заборавити”.
Међу Србима који су и ове године, према речима инцијатора окупљања Милоша Раичковића обележили годишњицу НАТО агресије на СРЈ, били су и Американци пријатељи Србије на челу са Саром Флаундерс, бившом сарадницом Ремзија Кларка, државног правобраниоца САД у време администрација председника Џона Кенедија и Линдона Џонсона.
Флаундерс је са Кларком, великим пријатељем Србије, критичаром спољне политике САД и противником америчких војних интервенција, боравила у Србији током бомбардовања 1999.
Флаундерс која је данас кодиректорка Међународног акционог центра који је основао Кларк, у изјави за Тањуг је подсетила да су од почетка пратили криминални НАТО рат, распад Југославије и бомбардовање Србије које је, како је нагласила, било злочин.
“Оно што сам видела било је уништавање болница, школа, мостова, рафинерија свега што су користили цивили, такав злочин се и данас наставља тиме што САД наоружавају Израел против Палестине”, рекла је Кларкова сарадница.
Рат против Србије био је велики злочин, али истовремено циљ му је био да се НАТО прошири по источној Европи до граница Русије, рекла је она.
“Сви који су годинама веровали у бољу будућност она долази и доноси ограничења на моћ САД у овом контексту”, казала је Флаундерс која је и аутор бројних књига, међу којима ''Рат без победе - Ахилова пета Пентагона''.
Раичковић, српско амерички композитор, подсетио је да су слично окупљање направили и за две деценије од НАТО агресије, и додао да су их и данас када су пролазили улицама грађани подржавали.
''Доживели смо само једно негодовање од групе Немаца. Демонстрирали смо увек и покушавали разне ствари, да утичемо на јавно мњење, симболицно смо се окупили и данас да се не заборави, врло је важно да се сећање негује. Свакоме коме је стало до будућности мора да се бори за истину'', рекао је Раичковић и изразио очекивање ''да ће се ствари променити у нашу корист''.
21:25 24.03.2024
Обраћање председника Србије Александра Вучића на комеморативном скупу у Прокупљу - Sputnik Србија, 1920, 24.03.2024
СРБИЈА
Вучић о НАТО агресији: Одупираћемо вам се док дишемо! /видео, фото/
20:08 24.03.2024
Прокупље - Дан сећања на страдале у НАТО агресији 1999.  - Sputnik Србија, 1920, 24.03.2024
СРБИЈА
„Никакав ултиматум није поколебао мој народ“: Дан сећања на страдале у НАТО агресији /видео/
19:49 24.03.2024
НАТО агресија 1999. године - Sputnik Србија, 1920, 24.03.2024
МУЛТИМЕДИЈА
Трагедија Срба у мање од два минута: Нећемо заборавити /видео/
19:49 24.03.2024
Вучић у Куршумлији посетио породицу најмлађе жртве НАТО бомбардовања
Председник Србије Александар Вучић посетио је данас у Куршумлији Марију и Анђелку Томовић, мајку и сестру најмлађе жртве НАТО бомбардовања Бојане Тошовић, која је 1999. године погинула од НАТО бомби заједно са оцем Божином.
"Данас би Бојана имала 25 година. Њен живот је прекинут немилосрдно, без разлога, без повода и оправдања, у суровом бомбардовању које је узело много живота и заувек променило будућност света, међународног права и правде. Никада нећемо заборавити. Због Бојане и све наше деце", навео је Вучић на друштвеним мрежама.
Вучић је написао и да је данашњи дан најтежи за Марију и Анђелку Тошовић, наводећи да је Марија у истом дану изгубила мужа и ћерку, а Анђелка оца и сестру.
"Бојана, рођена 28. априла 1998. године, најмлађа је жртва НАТО агресије, погинула је са својим оцем Божином када је на њихову кућу пала бомба", навео је Вучић.
18:39 24.03.2024
Седиште НАТО-а у Бриселу - Sputnik Србија, 1920, 24.03.2024
СРБИЈА
Срамно саопштење НАТО земаља поводом годишњице злочина
17:39 24.03.2024
17:03 24.03.2024
НАТО агресија 1999. године - Sputnik Србија, 1920, 24.03.2024
СРБИЈА
Да ли ће НАТО икад одговарати за злочин без преседана
16:54 24.03.2024
Владика Јоаникије у храму у Подгорици - Sputnik Србија, 1920, 24.03.2024
РЕГИОН
Митрополит Јоаникије: Жртва српског страдања на Космету добија вечни смисао
16:00 24.03.2024
Владимир Путин - Sputnik Србија, 1920, 24.03.2024
РУСИЈА
Путин одговорио да ли би, да је био у могућности, спречио напад на Југославију
15:33 24.03.2024
Вучевић: Више не ћутимо о нашим жртвама и неправди НАТО бомбардовања
Изасланик председника Србије Александра Вучића, потпредседник Владе Србије и министар одбране Милош Вучевић изјавио је данас да је, према његовом мишљењу, највеће достигнуће Србије "то што смо престали да ћутимо о неправди која нам је нанета НАТО бомбардовањем".
Милош Вучевић - Sputnik Србија
На откривању и освећењу Спомен-плоча Новим косовским јунацима поводом 25. годишњице НАТО агресије у Нишу, Вучевић је рекао да је прошло 25 година од НАТО бомбардовања, а да ми још "исправљамо неправде према онима који су дали све што су имали за нашу слободу".
"Предуго се овде ћутало, ваљда у жељи да наше жртве и њихови подвизи, наши подвизи, не увреде агресора, да се њихова помрачена савест не узнемири. Пре нешто више од деценије коначно смо престали да ћутимо. Верујем да је то можда и највеће достигнуће које је Србија урадила у последњој деценији. Предвођена тада премијером, данас председником Александром Вучићем, заједно са руководством Републике Србије и нашом светом Српском црквом, одајемо и одаваћемо пошту нашој херојској војсци и полицији, и добровољцима, и невиним цивилним жртвама, свим нашим страдалим припадницима", поручио је Вучевић", поручио је Вучевић.
15:13 24.03.2024
Брнабићева: Важно подсећати на НАТО агресију јер такве ствари не смеју да се понове
Председница Скупштине Србије Ана Брнабић рекла је данас у Женеви да НАТО агресија на Југославију представља брутално кршење међународног јавног права и међународног правног поретка.
Она је истакла да је изузетно важно да се на 148. Скупштини Интерпарламентарне уније, којој се раније данас обратила, укаже да на данашњи дан обележавамо 25. годишњицу НАТО агресије и "подсетимо да се кршење међународног права није ту зауставило". "Иако је то било најбруталније показивање јачине свих оних земаља које су груписане у НАТО-у, да бомбардују без икакве одлуке или сагласности Савета безбедности Уједињених нација једну суверену, међународно признату земљу, чланицу Уједињених нација која ни ногом није крочила на територију неке друге земље, то се није зауставило и завршило", рекла је Брнабић новинарима.
Подсетила је да је 2008. године, девет година након НАТО агресије, уследило и једнострано проглашење независности од стране Приштине.
"Велики број земаља је једва дочекао да поново прекрше међународно право и то опет на изузетно отворен, директан, бруталан начин признавањем једнострано проглашене независности и тиме се отворила, као што сам рекла у обраћању пред Интерпарламентарном унијом, Пандорина кутија, а последице тога се виде и данас на европском континенту, али и широм света", истакла је она.
15:07 24.03.2024
Селаковић: На годишњицу почетка НАТО агресије, славимо победу над заборавом
Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Никола Селаковић рекао је да је данашњи дан сећања на почетак НАТО агресије на нашу земљу 1999. године и дан победе над заборавом.
"Данас смо овде да обележимо победу над највећим српским непријатељем кроз историју, а то је заборав. После 25 година, у току којих је Србија доживела и одбрану отаџбине и масовни егзодус свог становништва са КиМ по доласку међународних мировних снага, доживела и преживела и мартовски погром, и одлазак Црне Горе из заједничке државе и једнострано проглашење тзв. независности Косова.
Доживела и преживела срамно вођење преговора без кичме, али доживела да народ опет пронађе себе и изабере оне са којима ће уздизати Србију и бринути о свима", рекао је Селаковић на церемонији обележавања 25. годишњице од почетка НАТО бомбардовања у Нишу.
У оквиру ове церемоније, откривено је деветнаест спомен – плоча у крипти Храма Василија Острошког на којима су исписана имена, презимена, место рођења, чин, јединица, година рођења и година смрти страдалих укупно 1.139 припадника Војске и МУП-а за време НАТО агресије, и у временском периоду од 1998. до 2003. године у копненој зони безбедности.
"Дошао је и тај тренутак да на дан 25. годишњице почетка НАТО агресије против наше отаџбине, овде у Нишу некада ратној престоници Србије, на месту Треће нишке армије у чијем саставу је дејствовао и легендарни Приштински корпус, откријемо и 19 мермерних плоча са 1.139 имена, убедљиво већином Срба, али и Муслимана, Словака и Мађара и Русина, али и добровољаца највише Руса, а веровали или не и Албанаца оних који су страдали зато што су били лојални својој држави Србији", рекао је Селаковић. Ово је победа над заборавом, додао је Селаковић, јер су њихова имена исклесана на најтврђем граниту који данас постоји на планети.
"Да се никада не забораве и избришу, да са поносом и поштовањем улазимо у ову крипту Храма светог Василија Острошког, крипту која је благослов нашег владике нишког, посвећена Светом кнезу Лазару, да међу фрескописаним ликовима светих ратника и нашег великог кнеза, великог и храброг витеза, косовско-метохијског мученика сијају и светле и њихова имена", рекао је министар.
Да буду пример како се отаџбина воли и како се од отаџбине ништа не тражи, додао је министар, како се за отаџбину даје и оно највише што човек може да да - овоземаљски живот. Министар је поручио да је Нишлијама припала част да овај град буде први у српским градовима који је ова имена добио на чување и да ће им многи завидети на томе, али да ће од данас па убудуће Ниш бити тај који ће примати и десетине и стотине и хиљаде потомака и чланова породица оних који су храбро страдали за Србију.
"Нека је вечна слава и хвала палим јунацима новог Косовског боја, да се никада не заборави. Живела Србија!", поручио је министар.
Никола Селаковић - Sputnik Србија
14:17 24.03.2024
Весић: Данашњи дан обележавамо тугом и сећањем на жртве НАТО агресије
Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић изјавио је данас да Србија са тугом и достојанством обележава почетак НАТО агресије 1999. године.
"То је прилика да се подсетимо свих који су страдали само зато што су припадали српском народу и зато што је неко одлучио да силом покуша да нам одузме део територије, што се у континуитету и данас дешава", рекао је Весић.
Он је, гостујући на ТВ Пинк, навео да је данашњи дан веома тужан дан у историји Србије и додао да се обележава од 2012. године када је Александар Вучић постао први потпредседник владе, саопштено је из Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре.
Весић је рекао да су се амбасадори највећих земаља које су чланице НАТО-а извиниле Србије за цивилне жртве, оценивши то као добар гест и додавши да се нада да ће пре или касније амбасадори почети да полажу цвеће на споменик Милици Ракић у Ташмајдану јер би то, како је истакао, био прави доказ да заиста жале за свим жртвама.
Он је подсетио да је Београд само у 20. веку бомбардован пет пута – 1914., 1915., 1941., 1944. и 1999. године.
"Мало је главних градова у Европи који су уништавани пет пута током једног века и то само говори о томе какву смо тешку историју имали и да из тога треба да извучемо поуке", рекао је Весић.
Говорећи о згради која је уништена током НАТО бомбардовања, у јавности познатој као згради Генералштаба, Весић је рекао ту никада није ни био Генералштаб већ да је та зграда направљена да буде Савезни секретаријат за народну одбрану, а касније Министарство одбране, наводи се у саопштењу.
"На том месту 25 година стоје рушевине и нико није покушао да уради било шта по том питању. Цвеће нису знали ту да положе 24 године", истакао је Весић.
Додао је да је Влада Србије одлучна у томе да тамо не стоје рушевине и да је намера да се тај комплекс ревитализује.
Он је нагласио да није потписан никакав уговор и додао да су лажне информације у појединим медијима о томе како је наводно потписан уговор и да се тај простор некоме даје бесплатно.
"Сваки пројекат који се покрене у Србији, који покрене председник Александар Вучић, као што су споменик Стефану Немањи, фонтана на Славији и Прокоп иста група медија и политичких превараната из опозиције синхронизовано напада, док, истовремено, наводни стручњаци који су стручни за све, синхронизовано дају изјаве о томе", рекао је Весић, додавши да се тако ствара атмосфера да све што се ради у Србији није добро.
Он је навео да се преговори воде са неколико компанија, додавши да ће јавност бити обавештена када и ако буде договорена сарадња са неком од њих.
"Тај споразум ће бити јаван и све што тамо буде требало да се ради, јавност ће о томе бити упозната и ако буде било потребно да се мењају некакви урбанистички планови то ће пролазити кроз процедуру која је у складу са нашим законима", поручио је Весић.
Истакао је да ће се инсистирати на томе да се тамо направи меморијални центар који ће уређивати влада тако да ће постојати подсећање на оно што се догодило 1999. године.
14:14 24.03.2024
Ђурић: Треба да памтимо шта се десило нашој држави
Градоначелник Новог Сада Милан Ђурић заједно са представницима Војске Србије присуствовао је данас обележавању 24. марта, Дана сећања на погинуле у НАТО бомбардовању, у касарни "Југовићево" где је одржан комеморативни скуп јединица из гарнизона Нови Сад.
Ђурић је том приликом рекао да Србија треба да чува мир и јединство.
"Сећамо се свих цивилних жртава, али такође и свих погинулих војника који су бранили своју државу. Бомбардовани су цивилни објекти, зграде, вратили смо се тек 2018. са трећим мостом. Не би требало само на данашњи дан да се сећамо свих ових жртава већ сваки дан да памтимо шта се десило нашој држави", казао је Ђурић.
Према речима потпредседника Покрајинске владе Бранка Ћурчића, обележавање данашњег дана је за наук будућим генерацијама како треба бранити независност државе.
"Данас треба да одамо почаст онима који су бранили ову домовину, припадницима војске Србије, Министарства унутрашњих послова, са једном поруком да никада нећемо и не смемо да заборавимо. Никад нећемо заборавити Милицу Ракић и све оне који су животом платили ову нашу слободу", казао је Ћурчић.
14:05 24.03.2024
Дефиле косовских хероја који су учествовали у борбеним дејствима 1999. године  - Sputnik Србија, 1920, 24.03.2024
СРБИЈА
Дефиле косовских хероја који су учествовали у борбеним дејствима 1999. године /видео, фото/
14:05 24.03.2024
Спомен-крипта новим косовским јунацима у храму Светог Василија Острошког у Нишу  - Sputnik Србија, 1920, 24.03.2024
СРБИЈА
Како ће изгледати крипта са именима нових косовских хероја /фото/
13:42 24.03.2024
Положени венци на споменик свим жртвама НАТО агресије "Вечна ватра"
У Парку пријатељства на Новом Београду данас су, поводом обележавања 25 година од НАТО бомбардовања СР Југославије, положени венци на споменик свим жртвама НАТО агресије "Вечна ватра".
Полагање венаца отпочело је интонирањем химне у извођењу дечјег хора, а венце су положили оснивач Покрета социјалиста Александар Вулин, амбасадор Русије Александар Боцан-Харченко и амбасадор Кубе Лејде Ернесто Родригес Ернандес.
Вулин је поручио да "за мале и слободне народе нема правде".
Александар Вулин положио венац на споменик свим жртвама НАТО агресије Вечна ватра - Sputnik Србија
"Зато данас ми говоримо, јер су сви остали ућутали. Зато што су пре 25 година и данас ћутале Уједињене нације, Европска унија и све организације за заштиту људских права. Зато што су они ћутали и још ћуте, ми данас говоримо", истакао је Вулин.
Како је навео, "изабрали смо да будемо на страни истине иако она није довољна".
"Не бисмо је мењали за сву силу која одређује данашњи живот. Покушали су пре 25 година да убију Србију, а убили су међународно право. Били смо сами пре 25 година", рекао је Вулин.
Навео је да ће можда неко наћи снаге да опрости НАТО-у, али да он не види зашто бисмо праштали, јер не види "кајање које је услов опроштају".
Додао је да "и данас од нас траже незамисливо".
"Траже да признамо независно КиМ, да одемо из Републике Српске, да уведено санкције Русији, једино не траже опроштај за нашу убијену децу. На нама је да говоримо и будемо слободни какви су били и они пре нас", истакао је Вулин.
Амбасадор Русије Александар Боцан-Харченко положио је цвеће на споменик свим жртвама НАТО агресије Вечна ватра - Sputnik Србија
Полагање венаца на споменик "Вечна ватра" део је дводневне међународне конференције "Од агресије до новог светског поретка" која се организује поводом обележавања годишњице НАТО бомбардовања СР Југославије, а која је окупила више од 150 званица из иностранства међу којима су научници, уметници, дипломате, војна лица и друге угледне личности.
Међународну конференцију организовали су Београдски форум за свет равноправних, Клуб генерала и адмирала Србије, СУБНОР Србије, удружење Фонд дијаспоре за матицу и Удружење ветерана војно-обавештајне службе.
У НАТО агресији на СР Југославију, која је трајала 78 дана, убијено је 2.500 људи међу којима је 79-оро деце.
13:19 24.03.2024
Положени венци у Звечану поводом обележавања 25 година од НАТО бомбардовања
У Звечану су данас на спомен плочу подигнуту у знак сећања на 13 мештана погинулих током сукоба 1998. године и НАТО агресије 1999. године, поводом обележавања 25 година од почетка бомбардовања, венце положили помоћник директора Канцеларије за КиМ Милена Пралић, заменик дирекора КБЦ у Косовској Митровици Драгиша Миловић, представници локалне самоуправе и грађани Звечана.
Миловић је подсетио да је пре 25 година, на данашњи дан, извршена агресија НАТО алијансе на нашу земљу, тада Савезну Републику Југославију.
"Деветнаест земаља чланица НАТО-а, кршећи међународно право, без одлуке Савета безбедности Уједињених нација, даноноћно бомбардовало једну малу земљу која је чланица Уједињених нација и један од учесника у оснивању Уједињених нација. То бесомучно бомбардовање је било не само по војним циљевима, касарнама, већ и по цивилним", рекао је Миловић.
Додао је да су рушене школе, вртићи, мостови, аутопутеви, предузећа, да је бачено око 37.000 касетних бомби, да је коришћена и муниција са осиромашеним уранијумом која је забрањена.
"И после 25 година, нажалост, посљедице те муниције видимо у порасту оболелих од најтежих болести, како код младих, тако и код старих. Али окупили смо се овде код овог спомен обележја, јер су своје животе дали и наши суграђани, њих 13 и не смемо заборавити никако њихова имена", рекао је Миловић
Навео је да је то спомен обележје ту да све подсећа на једно велико зло које се десило пре 25 година и да се искрено надају да се такво зло никада, нигде неће поновити.
"Остаје на нама који овде живимо у Звечану да ове породице које живе са болом поштујемо и да млад нараштај зна да у једном малом граду који се зове Звечан су своје животе дали ови прекрасни младићи и људи", рекао је он.
Пралићева је рекла да је повод данашњег окупљања подсећање на злочин који је спроведен над Савезном Републиком Југославијом која је, према њеним речима, кажњена бомбама само зато што је бранила свој интегритет и суверенитет, али и свој народ од злочинаца током 1997. и 1998. године.
"НАТО бомбардовање није било спроведено да би спречило некакву кризу, већ је НАТО бомбардовање спроведено са циљем да се отргне део територије државе Србије. У томе нису и неће успети, као што нису кроз историју, а о томе сведочите сви ви овде", рекла је Пралићева.
Навела је да ће их споменици који су подигнути у част невино страдалих и цивила и припадника војске, полиције, голобраде деце која су погинула по Уставу Србије бранећи своју државу и свој народ подсећати на њих.
13:06 24.03.2024
У Штрпцу обележена 25. годишњица од почетка НАТО агресије
У Штрпцу је данас обележена годишњица НАТО агресије полагањем венаца и одавањем почасти погинулима.
"Данас смо дошли да се огласимо са овог простора. На данашњи дан пре 25 година почела је НАТО агресија на СРЈ. Не дао Бог да се игде више деси оваква агресија где страдају деца, жене и старци. Молимо Бога да се никад нигде више не деси ниједна агресија", рекао је председник СУБНОР-а у општини Штрпце Новица Крстић, преноси ТВ Мост.
Он је навео да је страдало доста војника и полицајаца из општине Штрпце.
"Најтужније је то што су страдали млади момци од 17 до 25 година на Кошарама", рекао је Крстић.
Додао је и да један број преживелих бораца са Кошара данас живи у јако тешким условима, као и да неки не примају ни минималац.
"У сваком рату Срби страдају, то је наша судбина", навео је председник СУБНОР-а у општини Штрпце.
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала