Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић изјавио је данас да Србија са тугом и достојанством обележава почетак НАТО агресије 1999. године.
"То је прилика да се подсетимо свих који су страдали само зато што су припадали српском народу и зато што је неко одлучио да силом покуша да нам одузме део територије, што се у континуитету и данас дешава", рекао је Весић.
Он је, гостујући на ТВ Пинк, навео да је данашњи дан веома тужан дан у историји Србије и додао да се обележава од 2012. године када је Александар Вучић постао први потпредседник владе, саопштено је из Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре.
Весић је рекао да су се амбасадори највећих земаља које су чланице НАТО-а извиниле Србије за цивилне жртве, оценивши то као добар гест и додавши да се нада да ће пре или касније амбасадори почети да полажу цвеће на споменик Милици Ракић у Ташмајдану јер би то, како је истакао, био прави доказ да заиста жале за свим жртвама.
Он је подсетио да је Београд само у 20. веку бомбардован пет пута – 1914., 1915., 1941., 1944. и 1999. године.
"Мало је главних градова у Европи који су уништавани пет пута током једног века и то само говори о томе какву смо тешку историју имали и да из тога треба да извучемо поуке", рекао је Весић.
Говорећи о згради која је уништена током НАТО бомбардовања, у јавности познатој као згради Генералштаба, Весић је рекао ту никада није ни био Генералштаб већ да је та зграда направљена да буде Савезни секретаријат за народну одбрану, а касније Министарство одбране, наводи се у саопштењу.
"На том месту 25 година стоје рушевине и нико није покушао да уради било шта по том питању. Цвеће нису знали ту да положе 24 године", истакао је Весић.
Додао је да је Влада Србије одлучна у томе да тамо не стоје рушевине и да је намера да се тај комплекс ревитализује.
Он је нагласио да није потписан никакав уговор и додао да су лажне информације у појединим медијима о томе како је наводно потписан уговор и да се тај простор некоме даје бесплатно.
"Сваки пројекат који се покрене у Србији, који покрене председник Александар Вучић, као што су споменик Стефану Немањи, фонтана на Славији и Прокоп иста група медија и политичких превараната из опозиције синхронизовано напада, док, истовремено, наводни стручњаци који су стручни за све, синхронизовано дају изјаве о томе", рекао је Весић, додавши да се тако ствара атмосфера да све што се ради у Србији није добро.
Он је навео да се преговори воде са неколико компанија, додавши да ће јавност бити обавештена када и ако буде договорена сарадња са неком од њих.
"Тај споразум ће бити јаван и све што тамо буде требало да се ради, јавност ће о томе бити упозната и ако буде било потребно да се мењају некакви урбанистички планови то ће пролазити кроз процедуру која је у складу са нашим законима", поручио је Весић.
Истакао је да ће се инсистирати на томе да се тамо направи меморијални центар који ће уређивати влада тако да ће постојати подсећање на оно што се догодило 1999. године.