- Sputnik Србија, 1920
НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Научници тврде да су открили „кривца“ за леворукост

© Фото : Pexels/Photo by John Diez Леворукост
Леворукост - Sputnik Србија, 1920, 03.04.2024
Пратите нас
Откривајући генетске везе, нова студија истражује интригантан свет леворукости, нудећи увид у развој мозга и психијатријске особине појединаца.
Лејди Гага, Барак Обама, Бил Гејтс, Пол Макартни и Џастин Бибер имају нешто заједничко са Џимијем Хендриксом, Џуди Гарланд и Дејвидом Боувијем – сви су леворуки. Ову јединствену особину дели око 10 одсто светске популације. Питање зашто неки појединци преферирају своју леву руку и даље је тема активних научних истраживања.

Шта каже генетика

Недавна студија објављена у часопису „Нејчер комјуникејшенс“ расветлила је генетски аспект леворукости. Научници су идентификовали ретке варијанте гена познатог као TUBB4B, који игра улогу у контроли облика ћелије. Ове варијанте су значајно 2,7 пута чешће код леворуких појединаца, нудећи увид у генетску позадину и оријентацију примарне употребе руку.
„Код већине људи, лева хемисфера такође контролише доминантну десну руку. Одговарајућа нервна влакна прелазе с лева на десно у доњем делу мозга. Код леворуких појединаца, десна хемисфера контролише доминантну руку“, објашњава неуробиолог Клајд Френкс, са Института за психолингвистику „Макс Планк“.
TUBB4B контролише процес интеграције протеина који је виталан за ћелијску структуру звану микротубуле. Франкс сугерише да ове микротубуле могу играти кључну улогу у успостављању асиметрије мозга, која диктира која ће рука бити доминантна.

Случајна варијација

На основу генетских података више од 350.000 средовечних и старијих људи из британске базе података Биобанк, нова студија открива интригантне увиде. Док је око 11 процената учесника било леворуко, преваленција леворукости варира на глобалном нивоу, под утицајем културних и еколошких фактора.

„Мислимо да се већина случајева леворукости јавља једноставно због насумичних варијација током ембрионалног развоја мозга, без специфичних генетских или утицаја околине“, објашњава Франкс.

Стигма која је историјски повезивана са леворукошћу, која се огледала у језику и културним праксама, временом је нестала. Међутим, разлике у преваленцији и даље постоје у различитим регионима, што указује на културно потискивање леворукости.
Поред горе наведених импликација, студија такође указује на потенцијалне везе између асиметрије мозга и психијатријских особина. Појединци са стањима као што су шизофренија или аутизам су вероватније леворуки или подједнако користе обе руке, што указује на заједничке генетске путеве.
„Неки од гена који функционишу у мозгу у развоју током раног живота могли би бити укључени и у асиметрију мозга и у психијатријске особине“, закључује Франкс, пренео је „Ројтерс“.
Погледајте и:
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала