Застава Србије - Sputnik Србија, 1920
СРБИЈА
Најновије вести, анализе и занимљивости из Србије

Дачић о подношењу резолуције: Како сада живети са неким кога означавате геноцидним

© Страхиња АћимовићИвица Дачић
Ивица Дачић - Sputnik Србија, 1920, 11.04.2024
Пратите нас
Први потпредседник Владе и министар спољних послова Ивица Дачић рекао је вечерас да je предлагањем резолуције о Сребреници уз подршку БиХ нарушен Дејтонски споразум, Устав БиХ и сви принципи на којима почива мир у тој земљи с обзиром на то да Република Српска не само да није у томе учествовала, већ није ни консултована.
"У УН ће 17. априла бити представљена резолуција, коју подносе Немачка и Руанда уз подршку мисија још 15 земаља укључујући и БиХ која има лажну легитимацију с обзиром да српски део не само да није питан није ни консултован по овом питању", рекао је Дачић за РТС.
Дачић је рекао да у предлагању резолуције није учествовала Република Српска, и да је тиме нарушен Дејтонски споразум, Устав БиХ и сви принципи на којима почива мир у БиХ.
"Тиме се показује да муслимани не желе мир, да не желе Србе за своје комшије, јер ћете ви живети са неким кога означавате геноцидним", рекао је Дачић.
Дачић је додао да се у УН се резолуције доносе двотрећинском већином или простом већином и додао да се двотрeћинском већином доносе одлуке о важним питањима.
"Очигледно је да се одређеним манипулацијама, тиме што се ова тема не ставља под тачку која се тиче међународног мира и безбедности, него се ставља по тачку културе мира, односно сећања, она прво измешта из Савета безбедности, што је потпуно нелегално, јер се не може Генерална скупштина бавити темом којом се већ бави Савет безбедности", рекао је Дачић и додао да је то могуће једино на предлог Савета безбедности.
Када је у питању гласање простом већином Дачић објашњава да се тада рачунају само гласови "за" и "против", док "уздржани" и они који не учествују гласом се не рачунају.
"Нама свакако више одговара да буде гласање двотрећинском већином, јер је њима потребно да обезбеде већи број гласова. Ми ћемо се наравно борити до краја", рекао је Дачић.
Дачић је подсетио да Савет безбедности Уједињених нација, није желео да расправља поводом 25 година од агресије на Савезну републику Југославију, односно Србију.
"Аргументација је тада била 'па немојте да се бавимо темама из прошлости'. А ово (Сребреница) је било пре тога свега. То се догодило 1995. године", рекао је Дачић, пренео је Танјуг.
Састанак највиших званичника Србије и Српске - Sputnik Србија, 1920, 11.04.2024
СРБИЈА
„Борићемо се до последњег тренутка“: Вучић шаље специјалног изасланика код председника Скупштине УН
Погледајте и:
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала