Србија ће са Кином сарађивати у истраживању свемира и на изградњи лунарне станице
© Фото : Pexels/Photo by Adam Krypel Снимак из свемира
© Фото : Pexels/Photo by Adam Krypel
Пратите нас
Министарка науке Јелена Беговић изјавила је да су са НР Кином потписана два меморандума о укључивању Србије у истраживање свемира, како би се он могао искористити у мирнодопске сврхе, за развој технологије и за развој иновација. Трећи меморандум се односи на искорењивање сиромаштва.
Током посете председника НР Кине Си Ђинпинга Србији потписана су три меморандума о разумевању у области науке.
Министарка науке Јелена Беговић је рекла да са Кином већ имамо стратешке пројекте којима су отворена врата нашим научницима - да се споје са адекватним институтима и факултетима у Кини, како би заједно радили на пројектима од биотехнологије до вештачке интелигенције.
Три потписана меморандума су другачија - прва два меморандума су везана за Кинеску агенцију за истраживање свемира.
„Два меморандума су везана за наше укључивање у то како свемир искористити у мирнодопске сврхе за истраживање, за развој технологије и за развој иновација. Један од ових меморандума подразумева и изградњу лунарне станице на којој већ кинески партнери раде и можда једног дана и наши истраживачи буду могли да раде у једном потпуно другачијем окружењу на Месецу, или у орбити Месеца, и да своје експерименте постављају у екстремним условима са смањеном гравитацијом“, рекла је Беговићева.
Трећи меморандум се односи на искорењивање сиромаштва.
„Заједно са кинеским партнерима развијемо моделе, пре свега примене нових технологија у пољопривреди како би се смањило сиромаштво на глобалном нивоу и то јесте везано за циљеве одрживог развоја Уједињених нација, али и за Иницијативу Појас и пут“, указала је министарка.
Научна сарадња доноси нам приступ новим технологијама
Подсећа да је за време недавног боравка кинеског председника најављено да ће 300 наших студената добити шансу да студира у Кини, као и да ће 50 наших научника боравити у Кини на неком од њихових најбољих института, односно факултета.
„Чекамо још детаље од кинеских партнера, али мислим да је то сјајна шанса и за повезивање, и за надоградњу знања и, на крају крајева, за проширивање истраживачких активности наших истраживача“, рекла је Беговићева за РТС.
То ће нам, истиче, донети приступ новим технологијама које се изузетно брзо развијају у Кини.
„Значи у области медицине, биомедицине, биотехнологије, вештачке интелигенције, обраде, великих података. Кина једноставно сада почиње да предњачи у свету у многим од тих области и мислим да треба увек учити од најбољих и вратити те људе у Србију, дати им инфраструктуру да могу даље да раде овде у Србији и да донесу та нова знања“, истакла је министарка науке.
Погледајте и: