00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ВЕСТИ (реприза)
16:30
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
20:30
30 мин
СПУТЊИК СПОРТ
Самоуверена Звезда иде у Милано - један Партизан изашао из проблема, други није
16:00
30 мин
ВЕСТИ (реприза)
Зашто је Украјина биолошка бомба и зона ризика?
16:30
30 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
Зашто је чланство Србије у ЕУ немогућа мисија
17:00
60 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
 - Sputnik Србија, 1920
РЕГИОН
Најновије вести, анализе и занимљивости из земаља у региону

ЕКСКЛУЗИВНО Сенаторка из Румуније: Ако не одбранимо Србију, западни глобалисти ће све да нас поробе

© Фото : Спутњику уступила С.О.С. румунска партијаДиана Јовановић Шошока, румунска сенаторка и председница СОС партије
Диана Јовановић Шошока, румунска сенаторка и председница СОС партије  - Sputnik Србија, 1920, 20.05.2024
Пратите нас
Усвајањем резолуције о Сребреници Србија треба да буде лекција за друге, шта ће се десити ако инсистирају на независности, отимају се хегемонији. Запад жели да казни Србију која је глобални симбол борбе за суверенитет и сопствену спољну политику. То је покушај прљаве уцене како би се Србија потчинила, издала нацију и суверенитет.
Ово у ексклузивном разговору за Спутњик каже румунска сенаторка и председница СОС партије Диана Јовановић Шошока:
„Ако сада не одбранимо Србију, следе Румунија, Мађарска и друге земље у региону, које ц́е глобалисти распарчати и поробити“.
Она је Уједињеним нацијама упутила отворено писмо поводом предлога о обележавању такозваног геноцида у Сребреници. Поручила им је да оставе Србију на миру и престану да провоцирају Балкан.
За Спутњик говори о разлозима за тај чин, својој борби за независност Румуније и њено уједињење са земљама Европе које желе да се ослободе „окова“ Америке и њених партнера.
Зашто вам је толико важно да ова резолуција не буде усвојена, ваше писмо Уједињеним нацијама изузетно је оштро?
Резолуција против Србије је класичан пример како колективни Запад жели да баци на колена државе које потврђују своју самосталност. У току је нешто што личи на одсецање глава вођама народног устанка, устанка против империјалне власти. Важно је да све државе које желе да се одупру напредовању Запада заузму став и бране Србију. Ово је прилика да се независне државе уједине и покажу да не дозвољавају да буду гажене. Не ради се само о Србији, већ о свим слободним земљама које могу бити осуђене у сваком тренутку ако се колективни Запад наљути и пожели да их оцрни и маргинализује.
— Заправо, не ради се ни о каквом геноциду у Сребреници, већ само о систему колективног Запада да измишља кривце на основу којих се колонизују друге државе. То је пракса која је већ постала уобичајена, на основу које је Србија сада нападнута на најперверзнији начин, након што јој је Косово одузето силом и нападима Западне Европе и Америке.
Шта је коначни циљ оних који су измислили ову резолуцију и сада гурају разне државе да је потпишу, па и оне са којима имамо заједничку историју, чак и у том сукобу?
— Прво, бацити Србију на колена и натерати је да се усклади са глобалистичким командама. Друго, деградирати њен статус суверене државе, до губљења и уступања суверенитета, оцрнити је стављајући је на стуб срама, како би послужила као пример за казну, показатељ другим државама који би и даље да афирмишу своју независност и националну и међународну политику, обесхрабрујући их и терати их у модерно, савремено ропство. Плус, ту је губитак самопоштовања народа бацивши га на колена, што ми, бивше комунистичке државе централне и источне Европе никада нећемо прихватити.
За шта је по вама Косово пример? Чини се да верујете да је српска политика у овом тренутку једина права политика отпора у Европи.
— Косово је пример колективног Запада како да демонтира неукротиву земљу која не дозвољава да се њом доминира и да буде колонизована. То могу и друге земље у Европи, ако се супротставе колективном Западу. Где год глобалисти желе, они могу да активирају сепаратистичке тенденције и откидају комаде националне територије, да ослабе и униште суверене државе. Зато сам јасно и гласно рекла: Косово је Србија! И то сам урадила и из дивљења и поштовања према Србији, и зато што се Румунији може десити иста ствар са Трансилванијом.
Зато кажем, Србијо одупри се! Ми смо са вама! Ваша борба за суверенитет је борба свих нас!
Србија је тренутно најбољи пример политичког отпора у Европи, али на срећу, има и других држава које потврђују свој суверенитет. Није случајно што су глобалисти хтели да убију премијера Словачке Роберта Фица, још једне државе која сама гради своју судбину. У свим земљама ЕУ се дижу суверенистичке партије које желе да поврате слободу својим народима, као што је С.О.С. партија у Румунији. Странка коју водим води ову ослободилачку борбу, а Румуни нас у великој већини прате.
— Подржавам Србију, не само зато што сам српског порекла, већ зато што румунски и српски народ имају толико тога заједничког. Нико боље од Румуна не разуме српски напор за територијални интегритет и суверенитет! И сви ми у југоисточној и централној Европи морамо да подржимо борбу Србије за територијални интегритет и поштовање које заслужује међу европским народима! Све у Србији изазива поштовање, њена историја, достојанство српског народа и вредности за које се вековима борио, за које мора да настави да се бори уз подршку свих нас!
Глобалисти желе да престанемо да имамо традицију, историју, културу, породицу, како би могли да манипулишу и управљају нама у складу са својим интересима. Зато нападају Србију! Зато нападају сваку државу која утврђује свој суверенитет и независност.
Цела Европа мора да стане у подршку Србији, јер одбраном Србије бранимо себе и своју специфичност. Србија је модел независности и кад год се вратим из ње у Румунију, носим са собом борбеност и храброст Срба пред неправедном историјом.
Интерес глобалиста је увек био да нас поделе, а то би била фатална грешка. Ако бисмо се удружили и сарађивали, бивше комунистичке земље би постале непобедива сила. На овоме моја странка С.О.С. темељи кампању. Али, не ради се о политици, ради се о нашем опстанку као нације у будућности коју желимо да правимо за себе, а не да нам је други диктирају.
Како изгледа репресија коју Америка врши над Европом најбоље видимо на примеру Украјине. Има ли шансе да се Европа освести? На истоку се потпуно другачије гледа на рат у Украјини.
— Апсолутни приоритет за Румунију, Европу и цео свет у овом тренутку треба да буде излазак из опасне логике сукоба и подстицање рата у Украјини како би се зауставио губитак људских живота и економска криза. То је изазвано због учешћа Европе и САД, како директног, тако и индиректног у овом сукобу.
Докле год су Европска унија, као и цео западни свет, део овог сукоба који они финансирају и наоружавају, ствари се неће вратити у нормалу. Напротив, ескалирају стварајући економске и социјалне кризе без преседана у савременој историји. И то нису само санкције које је ЕУ увела Русији и које су првенствено погодиле економије европских земаља, а на макро нивоу и целу ЕУ. Ту је и новац директно уложен у овај сукоб, било у виду оружја или финансијске подршке Украјини, а то су мере које само продужавају рат и спречавају могућност мирног решења.
Што више Европа улаже у овај сукоб, то је више живота изгубљено и више имовине уништено. Животни стандард грађана ЕУ се урушава. Много се прича о економским проблемима целе Уније, али и сваке земље. Све те приче су бескорисне док се не обавежемо да окончамо сукоб у Украјини да бисмо се вратили нпр. на куповину јефтине енергије за јачање наших економија.
Европа је сама себе санкционисала у овом сукобу, а цену плац́ају грађани, без обзира на националну припадност. И лидери Европе, они у САД, али и лидери наших земаља инсистирају на овом путу у амбис, иако су ефекти очигледни: осиромашење становништва и уништавање европске економске конкурентности. Као да је реч о групи бомбаша самоубица који, нажалост, несвесно вуку читаве народе за собом. Најоштећенија страна у овом сукобу је ЕУ, док је Руска Федерација ојачала своју валуту и економију, гради БРИКС и развија га вртоглавом брзином. САД проширују своју хегемонију на европској територији, али уништавају сопствену привреду. То покушавају да компензују производњом и извозом оружја и житарица из Украјине, које припадају америчким предузетницима. ЕУ не схвата да је ухваћена у замку и да иде ка распаду убрзаним темпом.
Имате став да је Румунија у 20. веку често била на погрешној страни историје, чини се да то сада покушавате да исправите, посебно када су у питању ваши ставови око рата у Украјини?
— Моја партија је већ у марту 2022. године, одмах након почетка сукоба у Украјини, покренула Меморандум за мир којим смо тражили неутралност Румуније, али и почетак мировних преговора, у Букурешту. Румунија се понаша као вазал САД и ЕУ и дозвољава да буде гурнута у рат, што ја никада нећу прихватити. Имам мандат румунског народа да браним мир и држим Румунију ван сукоба. Бранићу суверенитет и неутралност Румуније по сваку цену. Иза мене су милиони Румуна који желе мир и верују да нећемо дозволити да нас Запад угура у сукоб. Борим се за улазак у Европски парламент, борићу се и за мир из Брисела, јер одатле долазе сви диктати који руше наш суверенитет.
Румуни већ добијају позиве за мобилизацију. Позивају и оне у дијаспори, након што су избачени из земље, прогнани, увређени и бачени у заборав. Сада се напрасно румунска држава сетила да има топовско месо, за интересе САД и Брисела! Никада нећу прихватити да се румунски народ жртвује у рату који није наш, само зато што нам је то наређено из Брисела или Вашингтона.
Прво је уследила припрема ратних болница, а затим је заустављено иступање из војске претварањем војника у подофицире, убрзана изградња војних болница и исплата заосталих плата полицајцима, чему се више нису надали.
Последњи показатељ ратне спремности Румуније је најупечатљивији. Министарство одбране изненада је израдило румунски Закон о националној одбрани, са образложењем да морамо да прилагодимо законодавство, да смо ушли у НАТО и ЕУ, а ушли смо пре 20-ак година. Зашто баш сада? Када сви треба да се залажемо за мир?
Нацрт предвиђа да, у оквиру мисија и операција које се спроводе заједно са савезничким или коалиционим снагама, Министарство одбране, Генералштаб, може пренети оперативну команду или контролу снага савезничком или коалиционом команданту који руководи том мисијом или операцијом. Како је могуће да се у Румунији вођство војске уступи странцима, да се суверенитет и независност уступи стратешком партнеру, који је успоставио војне базе на румунском тлу, то значи предаја Румуније и наше претварање у колонију.
Ваш је утисак да се Румунија припрема за рат, да ли је народ тога свестан, да ли сте нешто предузели по том питању?
— Позвала сам на национални референдум на којем би се народ изјаснио да ли жели војне базе неке земље и, или НАТО-а на румунском тлу, као и да ли пристаје да Румунија уђе у рат.
Гурање Румуније у рат од стране стратешког партнера, као и одобравање изградње највеће војне базе НАТО-а у Европи на територији румунске државе, гура нас у најнесвеснију антирумунску кампању, самоубилачку за државу и нацију.
Позивам све европске државе да се охрабре и супротставе ескалацији овог сукоба, који ће произвести незамисливе последице, много теже него у првим светским ратовима. Ми, Румуни и Молдавци, највише смо погођени нашим геостратешким положајем. Тражила сам од наших власти да ову изгубљену ситуацију претворе у успешну тако што ц́е покренути кораке ка миру, неутралност Румуније и Републике Молдавије, како бисмо постали Швајцарска у југоисточној Европи. Да будемо тампон зона, слободна зона која гарантује мир у региону. У стању смо да водимо сами себе и управљамо сукобима на овим просторима где познајемо све наше суседе и можемо закључивати споразуме о миру и међусобном поштовању, без мешања других удаљених држава које имају интересе који нам нису пријатељски и који доносе дипломатске и социјалне нестабилности у региону.
Користим овај разговор за Спутњик Србија да још једном позовем на покретање мировних преговора. Спремна сам и да учествујем у преговарачком процесу у циљу успостављања мира. Сматрам да само заједно, дипломатским путем, можемо донети мир и просперитет нашим народима, Европи и целом свету.
Погледајте и:
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала